Hlavní obsah

Operace? Teď je ten správný čas!

Foto: Thinkstock

Podzim přeje plastickým operacím

19. 11. 2010

Laserové ošetření obličeje, operace dolních víček, odsátí tuku či úpravy poprsí, zbavení se nevzhledných křečových žil. To jsou jen některé chirurgické zákroky, které je nejlepší absolvovat v chladnějších měsících. Proč? Rány se lépe hojí a jsou méně bolestivé!

Článek

Podzim je obdobím pestrobarevných odstínů listí, klesajících teplot, nákupu zimního oblečení a chirurgických zákroků, na které přes léto není čas nebo chuť. Ale hlavně na ně není ta správná chvíle. Proč se vyplatí počkat si s rozhodnutím jít pod skalpel právě na čas kabátů a rukavic? Obecně se doporučuje podstupovat větší chirurgické zákroky v chladnějších měsících zejména z následujících důvodů:

  • lepší hojivost ran v chladnějším období
  • menší otoky operovaných oblastí
  • menší pooperační bolestivost
  • nejsou nutné tak časté převazy jako v případě letních měsíců
  • méně UV záření, které má vliv na pigmentaci (včetně záření v soláriu)

Kdy slunce škodí výsledkům?

„Co se týká samotných zákroků, tak zejména pro operaci laserem je toto období zcela ideální,“ vysvětluje Hubert Topinka, primář pražského Lékařského domu. A objasňuje důvod. „U těchto operací je zcela nezbytné se v době rekonvalescence vyhýbat slunečním paprskům, jinak hrozí pigmentace ošetřených oblastí. Jedná se zejména o operace dolních víček laserem, laserové ošetření obličeje či dekoltu a laserové depilace.“ (Je tedy dobré, že operované oblasti jsou zakryty oděvem, který chrání i před zvídavými zraky a otázkami ostatních.)

Foto: Thinkstock

Nebojte se zajít za odborníkem

Liposukce? Právě teď!

Podle primáře Topinky je z důvodu lepšího hojení ran dále vhodné podstupovat na podzim i větší operační výkony jako například abdominoplastiku (operace břicha – povislé kůže a povolených břišních svalů), rozsáhlé liposukce či redukce poprsí. „U faceliftu a operace víček platí totéž co u operací laserem – jizvy v obličeji by neměly být vystavovány slunečnímu záření po dobu minimálně tří měsíců,“ doplňuje odborník (pozn. red.: facelift je zákrok zmírňující projevy stárnutí obličeje).

A například i s takovými křečovými žilami se lépe bojuje v chladu podzimu a zimy, protože po operaci se musí nosit silné stahovací punčochy, které v již tak velkém letním vedru přilívají „olej do ohně“ a ještě zvyšují teplotu těla.

Ve hře je koneckonců i psychika. Pacientům s rekonvalescencí v chladných měsících nemusí přijít líto, že nestráví čas u bazénu na koupališti nebo při cyklistickém výletě. Jejich pohyb může být omezen počasím, čímž se pooperační péče stává efektivnější. Takže na otázku „kdy?“, je nejlepší odpověď: právě teď, protože rekonvalescenci zvládnete do jara levou zadní. Půjdete do toho?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek