Hlavní obsah

Pomoc, partner je narcis!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Vypadá vždy dokonale, povaha už je horší ...

30. 10. 2008

Na první schůzce dokáže okouzlit a podmanit si bez okolků vaši duši i tělo. Narcis je ale symbolem sebelásky a pro vás si už žádnou neschovává. Zamilovala jste se do něj? Pak vás nečeká nic dobrého!

Článek

Narcistní osoba se domnívá, že je něco víc. Přeceňuje své síly a lidi ve svém okolí považuje za sluhy. Pán a poddaní? Tak nějak si představuje ideální život, který by ho naplňoval. Uvnitř sebe je přitom křehký, zranitelný a těžko přijímá humor zacílený na jeho osobu. Když ho někdo urazí, spřádá plány na pomstu, pocit křivdy mu nedá spát. To, co se v něm vzepřelo, namíří nejen proti jedné osobě, ale i všem okolo, neb svět je vůči němu nespravedlivý a nechápe jeho kvality. Jste v pozici oné „pachatelky", která se na něm dopustila zločinu? Nezáviděníhodná situace.

Vykořisťuje a vyhrožuje

Muž-narcis se pro partnerství příliš nehodí. Na svoji oběť zapůsobí, ale pak o ni zpravidla ztratí zájem. Když už s někým žije, je připraven si partnerčinu pozornost vynucovat řečmi typu: Jestli mě opustíš, něco si udělám. Tedy radši si s ním nic nezačínat, ale co když se rysy jeho povahy nepodařilo odhalit hned a vy teď přemýšlíte, co jste udělala špatně?

Chyba není na vaší straně. Narcis chce být nejlepší, i když skrytě ví, že na „to nemá", bude se všechny snažit přesvědčit o opaku - včetně vás. Je urážlivý, vinu svádí na druhé potažmo partnerku. Žena, která s ním chce i přes jeho arogantní chování žít, musí se naučit obdivu, chvále, dokonalé oddanosti a podřízenosti. Pak se vztah mezi nimi může být považován za partnerství. Vzbouříte-li se, pravděpodobně dojde k výměně názorů nebo rozchodu. Podřídit se, nebo odejít? Záleží na každém.

Žárlím, protože...

Když osoba zahleděná do sebe postrádá nějakou vlastnost, po které touží, a vypozoruje ji u někoho jiného, tuto schopnost na druhých totálně zkritizuje. Narcis by chtěl být takový, výjimečný, ale zároveň si uvědomuje, že do dokonalosti má daleko - proto ta žárlivost. Je plný rozporů. I když celému světu dává najevo svoje pohrdání a nadsazené (mnohdy vymyšlené) kvality, nikdo mu nevidí do šrámů duše. Nejen že bude klamat vás, ale on obelhává i sám sebe. Jestli je přínosem sdílet jednu domácnost s mužem narcistické poruchy, musí si žena zhodnotit sama - pokud možno co nejdříve, než svoji lásku věnuje někomu, kdo si ji nezaslouží.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Narcis vidí jen sám sebe

Hlavní znaky narcise

  • Lže sobě i ostatním.
  • Předstírá postavení, prestiž, uznání.
  • Myslí si, že to, co patří ostatním, je i jeho (finanční prostředky, plány, nápady...).
  • Neustále je s něčím nespokojený.
  • Vše, co se netýká přímo jeho, považuje za nedůležité (ano, i nákupy a placení nájmu jsou malichernosti).
  • Nerad se přizpůsobuje.
  • Touží být obdivován, chválen a diskrétně obletován.
  • Škemrá o pozornost u osob vyššího společenského postavení.
  • Pohrdá osobami, byť na stejné úrovni, jako je on.

Nelze od něho očekávat plnění povinností ani dodržování řádu a pravidel. V dětství mu chyběla láska, ale je možné, že si to jen namlouval. Už tehdy se rozvíjel jeho smysl pro bujnou fantazii. Takže chcete takového muže?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.