Hlavní obsah

Vaření bez zápachu v bytě? Víme, jak vybrat digestoř!

Foto: indesit company

Rádi a často vaříte? Pak se bez dobré digestoře neobejdete

Odsavače par jsou spotřebiče, které stojí v centru zájmu každé správné kuchařky. Budete svoji digestoř měnit? Ukážeme vám, jaké máte možnosti!

Článek

Digestoře se v domácnosti hodí vždycky. Pokud ji budete měnit po mnoha letech, měli byste vědět, že podle typu odsávání rozlišujeme dvě skupiny výrobků: odsavače filtrační neboli recirkulační, které nepotřebují vývod z domu ven, ale vrací očištěný vzduch zpět do místnosti, a na odsavače určené pro odtah, které vyvádějí odsátý vzduch ven z příbytku. V tomto případě musíte mít možnost připojit se na odtahové potrubí nebo komín – pozor, nejde o komín určený na vytápění, jen pro odsávání.

Tip: U odtahové digestoře si ověřte, zda je vybavená takzvanou zpětnou záklopkou, která má zamezit přístupu pachů, studeného vzduchu a podobně do vaší domácnosti, když digestoř nepoužíváte.

Podle funkce

„V případě recirkulačních digestoří se vzduch očišťuje jak od tuků – přes vstupní, většinou kovový filtr, tak následně od pachů – uhlíkovým filtrem. Pachový filtr musíte pravidelně, zhruba dvakrát až třikrát ročně měnit, u nových modelů odsavačů je však možné ho podobně jako tukový filtr dávat do myčky,“ uvádí Martina Křižáková ze společnosti Indesit. A odtahové digestoře? „Odsavače par ve verzi pro odtah mají pouze tukový filtr, vzduch je následně odváděný z domu ven. Obecně se dá říci, že všechny digestoře jsou určené pro odtah a některé modely disponují i možností recirkulace,“ říká Martina Křižáková.

Foto: Zanussi

Komínový odsavač ZHC96540XA, který lze použít jako odtahový i recirkulační, zaujme dekorativním zakřiveným skleněným designem (doporučená cena 14 990 Kč)

Foto: Hotpoint

Uhlíkové filtry v nových odsavačích par Hotpoint jsou větší, umístěné výše v komínu a disponují inovovaným typem aktivního uhlí. Díky tomu se účinnost zachycování pachů zvyšuje na 97 procent

Foto: indesit company

U některých digestoří se můžete setkat s dvojitým tukovým filtrem: tuky se zachycují pomocí hliníkového filtru a takzvaného nerezového deflektoru, což zvyšuje účinnost filtrace na 91 procent

Podle vzhledu

Existují tři základní skupiny digestoří. Do malých kuchyní se často používá digestoř podstavná, umístěna pod nižší skříňkou. Další řešení nabízí odsavač par komínový, který je vizuálně věrný svému názvu, neboť připomíná obrácený trychtýř, či naopak pyramidu, případně jde o nástěnné provedení – pak připomíná obraz. V tomto případě se například instaluje mezi dvě horní kuchyňské skříňky. A do třetice se objevují ostrůvkové digestoře, které jsou dekorativní ze všech stan a používají se nad samostatně stojící varné ostrůvky. Podle Martiny Křižákové jsou pak spíše pro naše západní sousedy typické ještě plně vestavné digestoře, zabudované do linky, které nejsou vidět.

Pokud ovšem řešíte nejen digestoř, ale rovnou celou kuchyni, inspiraci najdete v článku Moderní kuchyň 3x jinak. Do malého bytu!.

Foto: indesit

Komínový odsavač par H 563 IX v nerez provedení zaujme detailem na přední stěně – ovládací tlačítka jsou umístěná ve vizuálně oddělené části (doporučená cena 5490 Kč)

Foto: zanussi

Podstavná digestoř ZHT530X z nerez oceli o šířce 498 mm a hloubce 482 mm, s papírovým filtrem, disponuje maximálním sacím výkonem 170 m^3 /hodinu (doporučená cena 1400 Kč)

Foto: hotpoint

Podstavnou digestoř SL 16 IX lze využít pro odtah i pro recirkulaci. Mechanickým posuvným ovládáním je možné nastavit 3 stupně výkonu (doporučená cena je 4490 Kč, avšak prodává se i v bílé nebo černé barvě za 3900 Kč)

Na co pozor při nákupu

Je jasné, že zvolená digestoř musí odpovídat typu odsávání, které se u vás doma dá použít. „Při výběru rovněž myslete na výkon spotřebiče odpovídající velikosti kuchyně. Doporučenou kapacitu si snadno spočítáte sami: podlahová plocha prostoru x výška prostoru x 10. Doporučené hodnoty se v místě do 15 m2 pohybují kolem 450 m3/hodinu, od 15 do 20 m2 je to 550 m3/hodinu a od 20 do 30 m2 jde zhruba o 770 m3/hodinu,“ vysvětluje Martina Křižáková. Ještě se zaměřte na hlučnost, typ ovládání (mechanické, nebo elektronické), případně i na typ osvětlení. Důležitá je ovšem i samotná instalace, která ovlivňuje sací výkon i hlučnost spotřebiče.

Foto: hotpoint

Komínový odsavač par HR 90.T IX/HA určený pro odtah v provedení nerez se díky zaoblenému tvaru hodí do moderních i tradičních kuchyní. Má dva tukové hliníkové filtry, které můžete svěřit myčce (doporučená cena 10 990 Kč)

Foto: electrolux

Nerez ostrůvkový odsavač par EFL10550DX zabere 910 x 998 x 700 mm, nabízí maximální sací výkon 530 m^3 /hodinu, ovládá se elektronicky a mimo jiné je vybavený i ukazateli nasycenosti tukového i uhlíkové filtru (doporučená cena 29 990 Kč)

Co je nového?

Z pohledu funkcí a technologií se výrobci snaží o snižování hlučnosti, zvyšování výkonů, případně o vylepšování systémů filtrů. „Jinak se novinky týkají hlavně designového provedení. Na trhu jsou k dispozici digestoře různých tvarů a provedení, které mají třeba podobu lustru a v interiéru můžou působit dominantně, nebo být zcela skryté například v pracovní desce, aby naopak prostor nenarušovaly,“ nabízí tip Martina Křižáková. Jednu z technologických novinek si můžete prohlédnout i v článku Volně stojící vs. vestavěné spotřebiče: Kdy je (ne)vyměnit?.

Foto: bauknecht

Nástěnný model DWGR 9780 ES z nové řady vestavných spotřebičů BlackLine lze kombinovat s designově sladěnou indukční varnou deskou, horkovzdušnou troubou i multifunkční mikrovlnkou. Je široký 80 cm a dá se připojit do komínu i na recirkulaci (aktuálně za 24 990 Kč)

Foto: Electrolux

Netradiční provedení? Ostrůvkový recirkulační odsavač par EFA50700X z nerezu funguje i jako stylové osvětlení. Počítejte s rozměry 540 x 483 x 483 mm (doporučená cena 34 990 Kč)

Řešíte při nákupu digestoře také její designové povedení? Zkuste novinku: Lustr, který nahradí digestoř!. Anebo je vám její vzhled tak trochu jedno, hlavně když funguje? Napište nám to v diskusi!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.