Hlavní obsah

Opalování: Přípravky na opalování mohou ničit zdraví! Našli jsme pro vás ty bezpečné

Foto: PonomarenkoNataly, Shutterstock.com

Jestli máte pocit, že všechny přípravky, které mají chránit vaši kůži před UV zářením, jsou v podstatě stejné, vyvedeme vás z omylu. Opak je pravdou, takže se vyplatí vědět o nich víc!

Článek

O tom, že UV záření ve větších dávkách pokožce neprospívá, už určitě nepochybujete – přispívá k rychlejšímu stárnutí a je rizikovým faktorem pro vznik zhoubného melanomu. Podle čeho ale vybrat produkt opalovací kosmetiky, který vás před škodlivými paprsky uchrání, aniž by byl zároveň rizikem pro vaše zdraví? Na to jsme hledali odpověď u odborníků.

Pravidla výběru

Soustřeďte se na výrobky určené pro citlivou pleť, ideálně bez zbytečné chemie. Měly by mít výdrž i ve vodě a kvalitní fotostabilní filtry, které se během slunění neoslabují. „Při výběru přípravku pro děti myslete nejen na ochranu, ale i posílení pokožky a hydrataci přírodními látkami,“ říká Tereza Sičáková, brand manažerka značky Comfort Zone. Přípravek by měl být pohodlně roztíratelný, dobře přilnavý k pokožce a příjemný – jinak se těžko donutíte aplikaci opakovat. „Nezatěžující textury pak můžete používat třeba i jako podkladový krém pod make-up,“ říká Jana Jankovičová ze společnosti Daylong.

Pozor na škodlivé složení

Sledovat složení sluneční kosmetiky rozhodně není zbytečné. Může obsahovat látky, které mohou poškozovat DNA a vyvolávat závažná onemocnění. „Ideální je, pokud přípravky neobsahují parabeny, silikony, minerální oleje ani nanočástice. Nanočástice, tedy minerální filtry, se mohou dostat přes pokožku do těla a negativně ovlivňovat stavbu buněk,“ doplňuje Tereza Sičáková. Chemický filtr oktrokrylen zase může vyvolat alergickou reakci. „V opalovacích krémech a solární kosmetice jsou obsaženy tukové složky a emulgátory, které mohou být působením UV záření spouštěčem různých kožních nemocí,“ doplňuje dermatoložka Ludmila Lipková.

Alergickou reakci ale může podnítit nejen ochranný přípravek, ale i samotné slunce – ostatně alergií na slunce trpí pětina populace.

Faktor vs. fototyp

Nikdo vám přesně neřekne, zda se máte natřít faktorem dvacet nebo padesát. Záleží na vašem fototypu - tedy tom, jak se opalujete, a dalších faktorech. Sílu záření ovlivňuje stav ozonové vrstvy, roční období, denní doba, zeměpisná poloha a nadmořská výška. Nejintenzivnější jsou sluneční paprsky mezi 11. a 14. hodinou. V tu dobu byste ideálně neměli na slunci být. Platí to hlavně na dovolené u moře, kde je intenzita slunečního záření mnohem vyšší, než na kterou jste zvyklí.

Pozornost ochraně kůže byste měli věnovat při vysokohorské turistice (každých 300 metrů nadmořské výšky roste intenzita ultrafialového záření o čtyři procenta) a také počítejte s tím, že sílu slunečního jasu zvyšují odrazy od vody, sněhu i písku. Nemůžeme vám doporučit ani osychání na přímém slunci, protože mokrá kůže propouští víc paprsků. A v létě, i když je zamračeno nebo fouká chladný vítr, a dokonce i ve stínu, UV záření stejně působí.

Pokud vůbec netušíte, jaký jste asi fototyp, můžete se podívat do třídění fototypů podle amerického dermatologa Thomase Fitzpatricka. Je považován za nejpřesnější a identifikuje 6 typů fototypů:

  • Fototyp 1 - velmi světlá pleť, pihy, blond nebo zrz vlasy, světlé oči, pokožka na slunci červená, opaluje se jemně až vůbec. Vysoké riziko permanentního poškození a spálení.
  • Fototyp 2 - světlá pleť, tmavá blond nebo světle hnědé vlasy, opálení jemné, snadno se spálí.
  • Fototyp 3 - tmavší pleť, hnědé vlasy, pokožka má tendenci se spálit pouze po intenzivním vystavení. Intenzivní, homogenní opálení je obvykle trvalejší.
  • Fototyp 4 - olivová pleť, velmi tmavé vlasy a oči, pokožka se málo kdy spálí, opálení do tmava a rychle.
  • Fototyp 5 - tmavá pleť, často kudrnaté vlasy a tmavé oči. Minimální citlivost na solární paprsky, není nebezpečí spálení pokožky.
  • Fototyp 6 - velmi tmavá nebo černá pleť, nespálí se.

Při určování fototypu si stačí uvědomit, jak vaše kůže reaguje na slunce – když rychle hnědne a opálí se, můžete trochu ubrat na faktoru přípravků. Pokud nejdřív červenáte, pak spíš přidejte. U dětí volte vždy produkty pro tu nejcitlivější pokožku. „Dětem doporučujeme vždy ochranný faktor SPF 50 a to bez ohledu na to, jak se vám slunce zdá silné. Dospělí – světlovlasí, modroocí lidé s menším množstvím pigmentu by měli začínat také na faktoru 50. Tmavší typy mohou zvolit i faktor 30 a během léta, po opálení kůže, dojít až k faktoru 10," radí Tereza Sičáková.

Na dovolenou k moři vezměte faktor co nejvyšší, rozhodně 50. Během pobytu můžete ochranu snížit, ale vyplatí se zůstat v hodnotách kolem třiceti. Platí to i pro vás, kteří se snadno a rychle opálíte. „Je chyba si myslet, že lidé s velmi tmavou až černou pokožkou nemohou mít rakovinu kůže. Mohou – a je na pokožce hůř rozeznatelná čili i hůř diagnostikovatelná,“ varuje Tereza Sičáková.

Mazat se ale rozhodně nestačí. „Alespoň jednou za rok byste měli dojít za dermatologem a nechat si překontrolovat znaménka,“ říká Veronika Orendášová.

Pár tipů z obchodů

Prozkoumali jsme nabídku výrobců a přinášíme vám pár tipů na přípravky, které proti UV záření ochraňují bezpečně a spolehlivě – vybrali jsme ty, které jsou vhodné i pro citlivou nebo dětskou pokožku, bez zbytečné chemie. „Pokud si s výběrem přípravků na i po opalování nevíte rady, můžete se obrátit i na svého lékárníka, rád vám pomůže,“ říká PharmDr. Veronika Orendášová z lékáren Benu.

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Milk SPF 10, voděodolné opalovací mléko ve spreji, proti stárnutí, lehká struktura, SPF 10, bez silikonů, 85 % složek přírodního původu, 150 ml, Sun Soul, cena 840 Kč. Gel Alergická kůže OF 50+, 200 ml, voděodolný, pro alergickou pokožku, lehký gel, antioxidanty, Ladival, cena 499 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Kids SPF 50 Locio, 150 ml, proti UVA i UVB, bez parfémů, emulgátorů a konzervačních látek, extrémní odolnost proti vodě, Daylong, cena 599 Kč. Minerální mléko SPF 50+, 100 ml, bez chemických filtrů a parfemace, voděodolné, s antioxidantem a termální vodou, Avène, cena 599 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Photoderm Bronz sprej, SPF 30, 200 ml, podporuje tvorbu pigmentu, chrání buňky před volnými radikály, pro citlivou pleť, Bioderma, cena 569 Kč. Idéal Soleil, SPF 50, 200 ml, jemný sprej pro děti, zklidňuje, regeneruje a hydratuje, odpuzuje písek, hypoalergenní, Vichy, cena 499 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Sun Protect & Bronze OF 20, olej na opalování, 200 ml, podporuje zhnědnutí, proti UVA i UVB, lehký, nemastný, voděodolný, hydratuje, Nivea, cena 282 Kč. Ambre Solaire Resisto Kids, opalovací mléko, SPF 50+, 200 ml, proti UVA a UVB záření, hydratuje, hypoalergenní, voděodolný, Garnier, cena 230 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Přírodní opalovací mléko pro miminka, SPF 50, 250 ml, čistě z přírodních složek, jako je jojobový olej ze semen, slunečnicový olej ze semen, bambucké máslo, avokádový olej, kakaové máslo, avokádový extrakt a podobně, Hristina, 299 Kč. Přírodní rodinný minerální opalovací krém BIO SPF30, 150 ml, pro jemnou a citlivou pokožku, zabraňuje stárnutí, hydratuje, vyživuje, obsahuje vzácné přírodní bio oleje a rostlinná másla, Delice, 439 Kč

Foto: archiv firem

Na foto (zleva): Bio přírodní opalovací mléko SPF 30, 100 ml, pro citlivou pokožku a pro osoby se sklony ke spálení pokožky, 78 % bio složek, přírodní antioxidandy, Green People, 429 Kč. Opalovací spray SPF 50, 100 ml, přírodní, bez fotosenzitivních látek, bez nanočástic, s jedinečnou anti-oxidační aktivní složkou, bez chemických filtrů, bez zinku, Acorelle, 675 Kč

Jaké přípravky na ochranu proti UV používáte? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek