Hlavní obsah

Proti vedru i zlodějům: Jak vybrat ideální rolety, žaluzie i markýzy?

Foto: CLIMAX

Jak dostat slunce pod kontrolu? Pomůže exteriérová stínicí technika. Vybírejte ji podle toho, kterou část bydlení a zahrady chcete zastínit.

Článek

Nemáte doma klimatizaci? O důvod víc, proč si pořídit venkovní rolety nebo žaluzie. A až budete trávit volno na zahradě, užijete markýzy, pergoly, sluneční plachty…

Ochrana domova

Na okna a velké skleněné plochy (posuvné dveře na terasu) se používají exteriérové rolety a žaluzie. Každý typ nabízí něco navíc: u žaluzií můžete podle potřeby naklánět lamely a tak stínění regulovat, naopak rolety jsou účinnější z pohledu ochrany před hlukem z ulice. A když budou na zámek, představují další příspěvek k bezpečné domácnosti. Rolety se navíjejí do schránky, která je buď instalovaná pod omítku a není vidět, nebo je přiznaná. Žaluzie se skládají jako harmonika a kromě schránky je možné použít i řešení, kdy se „harmonika“ zvenčí pohledově překryje plechem. Další možnost pro oba typy stínění nabízí takzvaný okenní překlad.

Žaluzie se nejčastěji vyrábějí z hliníku, byť najdete i dřevěné provedení, rolety také z hliníku, případně z plastu. V poslední době jsou populární i textilní rolety (tzv. screeny). Omezují průnik sluneční energie do interiéru, ale na rozdíl od klasických venkovních rolet a žaluzií domov zcela nezatemní. „Dají se využít jak pro velikostně standardní okna, tak pro moderní velkoformátová – až do rozměru dvacet metrů čtverečních,“ upozorňuje Radek Havelka ze společnosti Minirol.

Foto: MINIROL

Předokenní rolety Classic je možné nainstalovat na okna i dodatečně. Ochrání vás nejen před přehříváním interiéru, ale díky své neprůhlednosti také před nočním světelným smogem i nežádoucími pohledy zvenčí. Cena od 3562 Kč (100 x 100 cm)

Foto: CLIMAX

Novinka na trhu, venkovní žaluzie T-80 s hliníkovými lamelami ve tvaru písmene T, zaručuje velký úhel při naklopení a dokonalé dovírání a tím i zastínění. Vyrábí se ve 24 barevných provedení. Orientační cena 10 275 Kč (150 x 200 cm)

Foto: ISOTRA

Exteriérová žaluzie Zetta má lamely o šíři 7 nebo 9 cm ve tvaru písmene Z. V zavřeném stavu vytváří celistvou plochu. Guma vlisovaná po celé délce lamely zvyšuje termoregulační efekt. Cena od 3686 Kč (50 x 60 cm)

Foto: MINIROL

Se screenovými clonami se v letních měsících nemusíte v interiéru bát vysokých teplot ani nežádoucího zatemnění. Cena od 6106 Kč (100 x 100 cm)

Jak zastínit terasu u domu 

Praktické řešení slibují markýzy, které se kotví zpravidla na zeď. I tady se nabízí více typů; některé se navíjejí do kazety (chrání před rozmary počasí), další zůstávají při stažení nekryté a něco mezi představují markýzy se stříškou. Konstrukce se vyrábí zpravidla z hliníku, střecha ze speciálních textilií, např. akrylu, který se impregnuje a je tak odolný vůči vodě, špíně či blednutí. Pozor! Ani v takovém případě nemá venkovní stínicí technika funkci deštníku při trvalých deštích.

„Markýzy se dají vyrobit až do rozměrů 13 krát 4 metry. A podobně jako venkovní žaluzie či rolety je lze opatřit motorickým ovládáním,“ uvádí David Žabčík ze společnosti Climax. To vám ušetří námahu a současně se tím chrání mechanismus stínění, protože otevírání i zavírání probíhá plynule. Markýzy jsou k dostání také v balkonovém provedení či samostatně stojící.

Foto: Stínění CZ

Kazetovou markýzu si nechte vyrobit na míru – přesně tak, jak potřebujete. Cena od 36 455 Kč (4 x 3 metry)

Foto: ISOTRA

Speciální povrchová úprava Cleangard se používá na tkaninu markýzy. Tato technologie dodává látkám maximální voděodolnost a chrání je i proti znečištění

Foto: HORNBACH

Polokazetová markýza ZLS má textilní stínění z polyesteru. Dá se naklonit v rozmezí 15 až 45 stupňů. Cena včetně motoru 8590 Kč (4 x 3 m)

Foto: CLIMAX

Výklopná fasádní markýza Winarm je vhodná pro montáž na fasádu rodinných domů i pro balkony v bytových domech. Orientační cena 12 427 Kč (150 x 150 cm)

U domu či volně v zahradě 

Některé typy venkovního stínění lze použít jak na terasu, tak třeba na druhém konci zahrady. Do této skupiny patří stínicí pergoly, stínicí plachty a slunečníky.

Instaluje-li se pergola k domu, upevnění se volí podle zdiva: do betonu se používají ocelové kotvy, pro cihly chemická kotva ve spojení se závitovými tyčemi. Pro pergolu stojící volně v prostoru lze využít třeba kotvení do betonových patek. Konstrukce stínicích pergol bývá často z hliníku, případně dřeva, střecha z hliníkových lamel (umožňují naklápění, tedy regulaci stínění), dále se nabízejí shrnovací ze speciální textilie. „Pergolu můžete v přední, zadní nebo boční části doplnit o svislé clony. Standardně se používají PVC látky, které jsou barevné jen na jedné straně či úplně průhledné,“ připomíná David Žabčík. Také u stínicích pergol platí, že je lze komfortněji ovládat díky motoru.

Foto: CLIMAX

Samostatně stojící hliníková pergola Med Isola Pavilion Quadra vás díky voděodolnému potahu ochrání před sluncem i před deštěm. Doplňují ji svislé clony 11.QU s průhlednou boční PVC látkou. Orientační cena 204 272 Kč (300 x 200 cm)

Foto: Stínění CZ

Stínicí hliníková pergola značky Brustor má střechu s naklápěcími lamelami. Cena od 264 235 Kč (4 x 3,5 metru)

Plachty a další pomocníci

Stínicí plachty se skládají z velké textilní plochy, často jde o čtverec nebo trojúhelník. Upevňuje se například z jedné či dvou stran do fasády ocelovými kotvami a z dalších stran se přichytí ke sloupkům – někdy může dobře posloužit i vzrostlý strom nebo sloupky ponesou celou plachtu. Na nich je praktický posuvný mechanismus, díky němuž budete stínění naklánět podle toho, jak svítí slunce. Existují i jednodušší produkty, které jen napnete na tyčky a upevníte šňůrami a kolíky.

Pro příjemně strávené chvíle ve společnosti přátel či rodiny či jen tak ve dvou ještě poslouží například párty stany či altánky a pavilony stavebně jednoduché konstrukce.

Foto: Azada

Stínicí plachtu Ingenua si lze pořídit v několika formátech, připíná se na hliníkové sloupky. Například cena trojúhelníkové plachty 5 x 5 x 5 m včetně dvou sloupků a kotvy do fasády domu je 36 080 Kč

Foto: HORNBACH

Čtyřúhelníková sluneční plachta v barvě slonové kosti se snadno montuje. Polyesterová tkanina odpuzuje vodu i nečistoty. Cena 2850 Kč (3 x 4 metry)

Foto: Tchibo

Altánek připomínající iglú snadno přemístíte. Konstrukce je vyrobená z PVC, stříška z polyesteru a stabilitu zajišťují kolíky. Cena 13 990 Kč

Foto: HORNBACH

U pavilonu Patrizia se dají zvednout boční stěny a pak se plocha pro zastínění ještě zvětší. Kovová konstrukce, polyesterová textilie. Cena 5890 Kč (3 x 3 x 2,5 metru bez rozložení)

A co doma? Jak se před přílišným sluníčkem chráníte v interiéru?  

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek