Hlavní obsah

Ručníky a osušky: Rozeznáte kvalitu od „hadru"?

Foto: Thinkstock

Nejen barva je důležitá při výběru ručníku

Padesát, nebo tři sta korun – ceny za froté ručníky se liší obchod od obchodu. Je to kvůli marži, nebo jde opravdu o kvalitu? Asi tušíte, že jedním znakem je hmotnost na metr čtvereční. Ale pamatujete si, zda se za kvalitu považuje tři sta, nebo pět set gramů? A napadlo vás sledovat délku vlákna? Pokud jste odpověděli ne, právě vám je určen náš návod, jak se orientovat ve světě froté.

Článek

Pokud vybíráte froté výrobky podle barvy, vzoru, velikosti a ceny, přidejte další – mnohem důležitější – vlastnosti. Patří mezi ně gramáž, délka vlákna a také zvolený materiál. Stoprocentní bavlna nemusí být to nejlepší, co si můžete doma dopřát!

Pod pětistovku nejděte!

Za kvalitní se považují ručníky s gramáží okolo pěti set gramů na metr čtvereční, zpravidla se setkáte s intervalem 450 až 550. Jestliže na nich budou uvedené poloviční hodnoty, raději se mu vyhněte. Stejně tak je dobré nebrat takové, kde žádný údaj nenajdete. Není to totiž povinné a výrobci, kteří jdou pod tuto hodnotu, číslo záměrně neuvádějí.

Tatáž čísla platí pro osušky, které se vyrábějí ze stejného froté, rozdíl je akorát v rozměru. Ne vždy jsou ale vyšší čísla žádaná. Jako příklad poslouží župany, na něž firmy používají směsi materiálu, aby se látka odlehčila. Přece jen je na jejich ušití třeba i několik metrů čtverečních a komu by se chtělo po koupeli na sobě tahat dvě, tři nebo i více kilo navíc! Naopak u koupelnových podložek, u kterých se chce, aby byly těžké a zůstaly na místě, se číslo šplhá k 1450 gramům na metr čtvereční.

Foto: A là Maison

Ručníky z kolekce Botanic jsou nejen vyrobené z bio bavlny, ale i obarveny přírodními pigmenty rostlin

Také platí, že čím delší je smyčka a tedy „huňatější“ ručník, tím lépe pro vás. Tedy zpravidla. „Delší smyčka ručníku totiž zajišťuje vyšší savost a absorpci vody. Lépe tak suší," říká Lenka Kocourková ze společnost À la Maison, prodávající německé ručníky Möve. Zároveň však upozorňuje na jedno nebezpečí: „Při praní a sušení takových ručníků ale dochází k rychlejšímu oděru vláken, proto musí být pro ručníky s delším vláknem použita co nejkvalitnější bavlna, aby ručník dlouho vydržel. A to ne každý výrobce dodržuje,“ říká Lenka Kocourková.

Záleží i na správné péči

Že jste investovali do kvalitních ručníků a po dvou měsících je máte tvrdé a nepříjemné jako ty levné? Pak je možná chyba na vaší straně. Jak je perete a sušíte? Podle návodu byste je měli před prvním použitím nechat dvakrát seprat s podobně barevným prádlem a nechat uschnout, aniž byste se do nich utřeli. Tím se z látky uvolní volná vlákna a zbylá se zatáhnou, což je důležité kvůli životnosti. Na praní používejte raději gel než prášek, samozřejmě na bílé zvolte ten na bílé, na barevné prostředky s označením color. I když podle televizních reklam aviváž dodá froté hebkost a jemnost, výrobci na to mají zcela opačný názor! V návodech k použití aviváž zakazují, protože vlákna „slepí“ navždy k sobě a ručník tak ztrácí svou hebkost a měkkost.

Foto: autorka

Na ručník o velikosti 50 x 100 cm se spotřebuje osm kilometrů příze

Na sušení je ideální sušička prádla – někteří výrobci tímto způsobem suší froté výrobky už přímo ve výrobě –, neboť horký proud vzduchu vlákně nejen usuší, ale i načechrá, proto vypadají ručníky a osušky jako z té televizní reklamy. Pokud ji nemáte, stačí samozřejmě obyčejná šňůra. Naopak zakázaný by měl být radiátor, protože na něm se vlákna polámou a navždy poničí. O tom, že praní je někdy věda, se dozvíte v článku 10 tipů, jak dokonale vyprat prádlo.

Foto: autorka

Stačí jeden pohled do skladu materiálu firmy Möve a víte, jaké barvy budou v koupelně in

Stoprocentní bavlna není to nejlepší

Jste naučení, že co je ze stoprocentní bavlny, bývá pro vás to nejlepší? U ručníků to nemusí být pravidlem. Ačkoli jsou ty ze stoprocentní bavlny nejžádanější, zvlášť majitelé malých a špatně větraných koupelen vědí, jak výhodné jsou pro ně froté výrobky složené ze šedesáti procent z bavlny a čtyřiceti procent z bambusové viskózy. Nejenže jejich gramáž činí 720 gramů na metr čtvereční, ale hlavně vám „nezasmrádnou“. „Bambus má přirozenou antibiotickou funkci, která zajišťuje, že nedochází ke vzniku nepříjemných pachů z již použitých ručníků,“ říká Lenka Kocourková a pokračuje v seznamu výhod tohoto materiálu: „Savost ručníků s bambusovým vláknem je třikrát vyšší než u jiných materiálů, protože bambusová vlákna jsou při mikroskopickém zkoumání v řezu dutá a umožňují tak ,dýchání' ručníků.“

Foto: autorka

Z těchto pruhů froté se brzy stanou ručníky

U bambusových ručníků se můžete setkat i s tím, že část froté je sestříhaná a chybí zde obvyklé smyčky. Není to žádná vada, právě naopak. Takovému froté se říká velur a je nejen velmi příjemný na dotek, protože připomíná samet, ale také se krásně leskne.

Další variantou, kterou milují zvlášť muži, jsou ručníky skládající se z osmdesáti procent z bavlny a dvaceti procent lnu. Takové jsou tvrdší a hrubší a častěji je používají právě muži. Ti totiž mají rádi, když si při utírání zad dopřávají zároveň masáž, a to tyto výrobky dokážou. Jsou vhodné i do sauny. Poznáte je i na omak, protož jsou tenčí a chladivější.

Naopak ženy milují při utírání jemné, hebké ručníky a osušky. Pokud patříte do této kategorie, poohlédněte se po takových, které jsou vyrobeny ze směsi bavlny, patnácti procenty je v nich zastoupeno přírodní celulózové vlákno modal a deseti hedvábí. Patří sice k těm dražším, zato se vám ale odvděčí svou jemností, i nízkou váhou a výbornou savostí. A proč si nedopřát aspoň po koupeli trochu toho luxusu, vždyť si zasloužíte cítit se v koupelně jak v bavlnce!

Foto: VEBA

Velmi oblíbenou ozdobou koupelnového textilu jsou barevné bordury

Těšíte se, až půjdete příště nakupovat ručníky? Nyní už vás nekalé triky prodejců, chlubících se nejlepší cenou na trhu, nedostanou!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.