Hlavní obsah

Rychlovarná konvice: Kupovat ji jen podle vzhledu se nevyplácí!

Foto: Thinkstock

Klasická konvice je prima, ale s rychlovarnou ušetříte čas

Říkáte si, že při nákupu tak obyčejné věci, jako je rychlovarka, nemůžete udělat chybu? Složité to opravdu není, přesto se ale vyplatí zvážit více parametrů než jen vzhled.

Článek

Na co byste měli myslet při nákupu? Vybírejte hlavně materiál, počet plášťů, bezpečnostní prvky, umístění topné spirály, příkon, objem a funkce.

Z čeho může být

„Obecně platí – čím levnější konvice, tím je většinou vyrobená z méně kvalitních materiálů, které můžou ovlivňovat chuť vody, takže kombinace nerezu s polypropylenem nabízí lepší řešení, případně volte tvrdý plast,“ říká Dobroslav Šanda ze společnosti Philips. Kromě plastu či hliníku se setkáte také například s keramikou, kombinují se i se sklem.

Foto: Gorenje

Kdo má rád hravý design, mohl by vsadit na rychlovarku K10KARIM, která je vyrobena z keramiky (za 1290 Kč)

Foto: Concept

Konvice jako důvod k radosti? Proč ne, když si ji pořídíte v hravých barvách. Například nový nerezový model RK 3080 se vyrábí v mnoha barevných verzích (za 999 Kč)

Kolik má plášťů

Rozlišujte jednoplášťové zhotovené z jednoho materiálu, dvouplášťové jsou ze dvou vrstev a mezi nimi se nachází mezera. Právě dvouplášťové lépe izolují teplo. Vnější povrch konvice se pak zahřívá jen minimálně a nehrozí riziko popálení, čili slibují i větší bezpečnost. Ovšem prodávají se také kombinace – konvice jednoplášťové, jež mají dvouplášťové víko (vychází se z toho, že právě na víko saháte nejčastěji).

Foto: Bosch, Siemens

Model TWK8613 Styline z plastu potaženého nerez ocelí boduje u designérů i spotřebitelů (za 2290 Kč). Ale ani konvice TW86104 vyrobená ze stejných materiálů se nechce nechat zahanbit – kromě jiného slibuje příkon až 2400 W (za 1990 Kč)

Kde je topné těleso?

Dnes se většina rychlovarek vyrábí s plochým topným tělesem umístěným ve dnu, přesto na trhu najdete i modely, které mají spirálu přímo v konvici. „Pokud si vyberete konvici s ,viditelnou´ spirálou, počítejte s rychlejším ohřevem, ale horší údržbou, a vždy musíte konvici naplnit vodou tak, aby byla spirála ponořená. U výrobků s rovným dnem a se skrytou spirálou je to naopak – vodu ohřívá pomaleji, zabraňuje však usazování vodního kamene,“ vysvětluje Jaroslav Krejčí ze společnosti Electro World.

Foto: Philips

Rychlovarná konvice HD4622 s příkonem 2400 W, kapacitou 1,25 l a plochým topným tělesem má indikátor šálků pro vaření pouze potřebného množství vody, kdy 1 šálek odpovídá 250 ml (za 1399 Kč)

Foto: eta

Skleněná konvice Gabriela nabízí objem vody 1,7 litru a má topné těleso skryté pod nerezovým dnem (za 1299 Kč)

Filtrace a bezpečnostní prvky

„Některé konvice mají filtr umístěný přímo v hrdle, u jiných se vkládá dovnitř, a může být i kombinace obojího,“ uvádí Dobroslav Šanda. A bezpečnostní prvky? Tyto výrobky jsou vybavené světelnou a zvukovou signalizací, automatickým vypínáním (konvice si pohlídá bod varu a pak se vypne), tepelnou pojistkou (vypne konvici bez vody). „Pokud by bezpečnostní prvky v konvici chyběly, tak by mohly být následky katastrofální – možno je přirovnat k zapnuté žehličce bez dozoru,“ říká Jaroslav Krejčí.

Foto: electrolux

Konvice EEWA 7600 nenabízí jen velkou škálu regulace teploty od 50 do 100 C, ale například i vyjímatelný filtr proti vápenným usazeninám (za 2499 Kč)

Foto: sencor

Konvice SWK 127X je vybavena trojnásobným bezpečnostním systémem, elektronickou regulací teploty, pěti režimy provozu a dalšími šikovnými detaily (za 1399 Kč)

Vychytané funkce

Některé konvice jen uvaří vodu, tedy na 100 °C, ale jiné nabídnou i další funkce. Například funkci keep warm, tedy udržení zvolené teploty vody po určitou dobu, například 20 minut i déle. A nejen to, milovníci čajů uvítají, když jejich rychlovarka dokáže uvařit vodu na konkrétní teplotu, třeba 70 či 80 °C, protože při vyšší by daný čaj mohl ztrácet na kvalitě. S konvicí tedy není problém připravit třeba i zelený nebo bílý čaj.

Foto: Catler

Tip pro skutečné milovníky čaje se jmenuje TM8010. Disponuje pěti programy pro optimální louhování zeleného, černého, bílého, bylinkového nebo oolong čaje (někdy se také označuje jako polozelený) i třemi programy pro nastavení intenzity výluhu. Zvolenou teplotu dokáže udržet až po dobu jedné hodiny (za 7990 Kč)

Ještě zvažte, jak velký objem by vaše konvice měla mít. Prodávají se i malé varianty na cesty a dovolené od 0,4 l až po modely určené pro velké rodiny o objemu třeba 3 litry. Nakonec si vyberte design a můžete jít nakupovat.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek