Hlavní obsah

Hormonální cyklus bez tabu, s ohledem na zdraví žen a trvalou udržitelnost

Foto: dm.cz

V rámci kampaně na podporu ženského zdraví vzniká na dm.cz ve spolupráci s lékařkami a odbornicemi ucelená stránka dm.cz/zenskezdravi Foto: dm.cz

Menstruace je přirozenou součástí života každé ženy. Rozhodně by tedy neměla být tabuizována, ale naopak by se o ní mělo veřejně mluvit. Dívky a ženy pak mohou lépe vnímat a chápat fyziologické a duševní procesy s ohledem na celý cyklus.

Článek

Na tom je postavena kampaň dm, která se zaměřuje na podporu ženského zdraví. Vedle vnitřní krásy, zdravého spánku a relaxace se věnuje právě ženskému cyklu a všemu, co s ním souvisí. Kampaň chce inspirovat ženy, aby menstruaci vnímaly pozitivně – jako svoji vnitřní sílu, naučily se naslouchat svému tělu a žily v souladu se svými potřebami.

Anketa

Vnímáte samy na sobě, že se vám během cyklu mění nálada, kvalita pleti či vlasů a chuť k jídlu?
ANO, nejvíce změn pozoruji na své pleti a vlasech, čemuž musím přizpůsobit i péči o ně.
41,4 %
ANO, v určitém období dokážu smlsnout tabulku čokolády na posezení a za týden si na sladké už ani nevzpomenu.
23,2 %
ANO, sama na sobě pociťuji především psychické změny, a to po celé období cyklu.
26,7 %
NE, žádné změny na sobě nepozoruji.
8,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 505 čtenářů.

Menstruace představuje jednu z pěti fází ženského cyklu

Každý měsíc během menstruace dochází k uvolnění krve z dělohy. Množství krve a délka menstruace se u každé ženy liší, ale v průměru trvá 3 až 7 dní. Volba menstruačních hygienických pomůcek představuje jeden z důležitých aspektů ženského cyklu. S ohledem na trvale udržitelný způsob života souvisí také snaha o maximální snížení množství odpadu.

Ženský cyklus aneb Cyklus není jenom menstruace

To, jak se cítíme, jakou máme náladu, pleť či energii zdolávat každodenní výzvy, souvisí často s tím, v jaké fázi ženského cyklu se právě nacházíme. Mnoho žen si tuto souvislost ale neuvědomuje. Přitom platí, že pokud budeme znát své tělo, lépe se přizpůsobíme všem jeho projevům a potřebám. Jaké malé zázraky se každý měsíc odehrávají v ženském těle?

Premenstruační syndrom

Pod tímto pojmem jsou zahrnuty různé fyzické a psychické potíže, jako jsou bolavá prsa, křeče v podbřišku, pupínky a akné, nafouklé břicho, zácpa, bolesti hlavy či nezvladatelná chuť na sladké. Premenstruačním syndromem (PMS) trpí až 80 procent žen v plodném věku, z nichž u některých se mohou projevit pravidelné a závažné příznaky. Mezi skvělé pomocníky patří klid, spánek, teplo či bylinky, jako jsou kontryhel, třezalka či ploštičník.

Menstruace

Během menstruace dosahuje hladina ženských hormonů nejnižšího bodu. Během menstruace tak může být naše pleť obzvláště citlivá a často trpí nedostatkem vlhkosti. Dopřejme pleti proto dostatek hydratace, používejme výživné krémy či jemně pečující oleje.

Folikulární fáze

Během této doby dozrává ve vaječníku vaječný folikul, který obsahuje vajíčko. Během tohoto zhruba šestidenního období se zvyšuje produkce kolagenu, kyseliny hyaluronové a elastinu. Díky tomu působí pleť svěže a růžově. Mnoho žen se právě v této fázi cyklu cítí nejpřitažlivěji.

Ovulace

Ovulace většinou nastává kolem čtrnáctého dne cyklu a pro mnoho žen je dobře rozpoznatelná. Při nástupu ovulace můžete pozorovat například jednostrannou bolest či křeče v oblasti vaječníků nebo zvýšenou sexuální touhu a citlivost. Během ovulace má tělo rovněž zvýšenou spotřebu antioxidantů, vápníku a vlákniny. Máme proto větší chuť na potraviny s obsahem těchto živin.

Luteální/sekreční fáze

Jedná se o poslední fázi ženského cyklu. Odpovídá zhruba druhé půlce celého cyklu. Zvýšená produkce hormonu progesteronu se stará o to, aby bylo vytvořeno ideální prostředí pro přijetí oplodněného vajíčka. Progesteron ovšem také stimuluje produkci mazových žláz. Naše pleť se v této fázi cyklu může více mastit a mít sklon k nečistotám. Obdobně je tomu i v případě vlasů.

Foto: dm.cz

To, jak se cítíme, jakou máme náladu, pleť či energii zdolávat každodenní výzvy, souvisí často s tím, v jaké fázi ženského cyklu se právě nacházímeFoto: dm.cz

Praktické a šetrné alternativy k jednorázovým vložkám a tamponům

  • Menstruační kalíšek

Opakovaně použitelný menstruační kalíšek je v podstatě malý pohárek se stopkou, který se zavádí a používá podobně jako tampon. Tekutinu neabsorbuje, ale shromažďuje. Po jeho vyjmutí stačí obsah kalíšku vylít do toalety. Kalíšek je možné používat ve všech situacích jako tampon. Pro jeho výrobu bývá využíván přírodní kaučuk či silikon, což jsou materiály použitelné po dobu až deseti let. Navíc neobsahují žádné škodlivé látky a nevysušují poševní sliznici.

Věděly jste, že…?

Menstruační kalíšek vytváří v pochvě vakuum a představuje tak spolehlivou ochranu před protečením krve. Ženy, které jsou citlivé na tampony a mívají sklony k infekcím pochvy či močových cest, většinou snáší menstruační kalíšek velmi dobře. Je účinný až po dobu dvanácti hodin, pojme totiž mnohem více tekutiny než tampon.

Menstruační kalíšek ušetří až 250 tamponů ročně a při správné péči vydrží i několik let. Také s ohledem na jeho životnost není pořizovací cena menstruačního kalíšku vysoká. V dm jsou k zakoupení menstruační kalíšky různých velikostí od značek t.o.c., SELENACAREMooncup.

  • Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky představují skutečnou inovaci v sortimentu hygienických pomůcek pro ženy. V současné době jsou velice trendy a jsou vhodné i pro mladé dívky, které teprve začínají menstruovat. Díky možnosti opakovaného praní a nošení lze jejich používáním výrazně snížit množství odpadu. Jsou udržitelné, hygienické a zároveň pohodlné a spolehlivé. Můžete je nosit nejen během běžných pracovních dní, ale i na cestách, při sportu či spánku.

Menstruační kalhotky jsou díky několika funkčním vrstvám tkaniny neprosakující. Materiál absorbující vlhkost odvádí menstruační krev do vnitřku kalhotek, přičemž povrch zůstává příjemně suchý. Například menstruační prádlo SELENACARE pojme až 25 ml krve, což odpovídá přibližně dvěma tamponům. To znamená, že v případě mírného až středně silného krvácení poskytují menstruační kalhotky dostatečnou ochranu. Vložka je prakticky integrovaná do kalhotek. Prodyšný antibakteriální materiál je navíc šetrný k pokožce a zabraňuje tvorbě zápachu.

Věděly jste, že…?

Průměrně žena spotřebuje jedny až troje menstruační kalhotky za den. Absorpce jedněch kalhotek odpovídá jednomu až třem tamponům v závislosti na výrobci. Stačí si pořídit čtvery až patery kalhotky na jeden menstruační cyklus a v případě potřeby je přeprat. V dm lze vybírat ze široké nabídky menstruačního prádla různých dodavatelských značek. K zakoupení jsou také oblíbené menstruační kalhotky dm značky Jessa nature.

Tip: Menstruační kalhotky perte na 40 až 60 stupňů Celsia. Následně je nechte usušit bez použití sušičky prádla. Kalhotky vydrží bez problémů až dva roky používání.

Foto: dm.cz

Praktické a šetrné alternativy k jednorázovým vložkám a tamponům. Produkty jsou k zakoupení v prodejnách dm, online na dm.cz nebo v aplikaci Moje dmFoto: dm.cz

Tipy pro větší pohodlí během menstruace

Ženy by měly věnovat svému zdraví pozornost, jakou si právem zaslouží. To obnáší mimo jiné péči o sebe, pravidelné lékařské prohlídky, vyhýbání se stresu a usilování o psychickou pohodu tak, aby hormonální změny probíhaly přirozeně a bez komplikací.

  • Sypaný bylinný čaj Rozkvět indiánky napomáhá svým složením k hormonální rovnováze. Čaj obsahuje vybranou směs bylin, jako červený jetel, kontryhel a řebříček, které se po staletí užívají při podpoře ženského zdraví. Obsažená levandule zklidňuje svými aromaterapeutickými účinky mysl.

Tip: Zakoupením tohoto čaje přispějete prostřednictvím neziskové organizace indiánky, z.s., na osvětu ženské (ne)plodnosti.

  • Mivolis studené a teplé obklady s upevňujícím pásem a látkovým pouzdrem mají mnohostranné využití. Ulevují od menstruační bolesti, lze je však využít i při bolestech břicha a zad či jako součást ošetření při spálení od slunce.
  • Mivolis tablety železo jsou obohacené o vitamín C, který zlepšuje vstřebávání železa. Po silné menstruaci je vhodné doplnit do organismu železo, protože se tento klíčový stopový prvek při krvácení z těla vytrácí. Při nedostatku železa může docházet k únavě a vyčerpání.
  • V průběhu celého ženského cyklu se také doporučuje užívat hořčík. Je jedním z nejuniverzálnějších minerálů, který pomáhá proti křečím, snižuje svalové napětí a ovlivňuje svým působením veškeré funkce v těle. Doplněk stravy Mivolis citrát hořčíku obsahuje čistý hořčík v citrátové kvalitě, který vyniká výbornou vstřebatelností.

Lehká fyzická aktivita v podobě procházek či jógy (Jin, Hatha či Kundalini) může pomoci uvolnit svaly a zlepšit náladu. Vyvážená strava s dostatkem vitamínůminerálů sehrává důležitou roli v péči o zdraví a může mít pozitivní vliv i na menstruační cyklus. Ženy by rovněž měly dbát na dostatečný spánek a pravidelně relaxovat i během dne. Relaxační techniky, jako jsou meditace a hluboké dýchání, mohou pomoci uvolnit stres a zajistit větší pohodu během menstruace.

Tip: Éterické oleje od dm značky Profissimo se mohou stát skvělým společníkem pro navození příjemné uvolňující atmosféry.

Společnost dm pravidelně přináší o svých produktech užitečné informace, nápady, rady tipy. V rámci kampaně na podporu ženského zdraví vzniká na dm.cz ve spolupráci s lékařkami a odbornicemi ucelená stránka dm.cz/zenskezdravi plná edukativních článků, inspirace a řešení „na míru“ konkrétních potřeb. Produkty jsou k zakoupení v prodejnách dm, online na dm.cz nebo v aplikaci Moje dm.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Proženy.cz.
Související témata:

Načítám