Hlavní obsah

Skvrny od potu: 10 tipů, jak se jich zbavit

Foto: thinkstock

Použití antiperspirantů vás od skvrn na oblečení neuchráníFoto: thinkstock

Nemusíte nechávat své oblíbené bílé tričko ve skříni jen proto, že na něm jsou skvrny od potu. Možná je díky následujícím radám konečně vyperete.

Článek

Pot sám o sobě je čirá tekutina, která není cítit. Zápach vzniká až ve fázi jeho rozkladu. Pach potu si nesete v genech, ovlivňuje ho i stres, nemoc.

Skvrny od deodorantů

Někdy jsou na oblečení skvrny spíš od přípravků, které vám mají pomoci proti pocení nebo zápachu potu.

„Z pohledu naší zkušenosti z čistírny máme nejraději pevné antiperspiranty bez vůní na 24–48 hodin. Ty nezanechávají na oděvech bílý povlak. Nemáme rádi takzvané kuličky a spreje. Některé druhy pevných deodorantů nechávají na oděvu vysokou vrstvu bílé hmoty, která se hůře odstraňuje a před samotným praním je třeba ruční předčištění,“ říká Dagmar Janatová z Čistírny oděvů Daja.

Foto: thinkstock

Na skvrny od potu platí namočení například do lázně s jádrovým mýdlem nebo citronovou šťávouFoto: thinkstock

Čím odstranit skvrny potu?

Pot z jakéhokoli textilu je zapotřebí dostat co nejrychleji, aby nemohl na látku působit. Stačí oblečení namočit do vlažné vody s mýdlem nebo trochou tekutého pracího prášku – propocené oblečení nestačí jen „vyvětrat“.

Pokud na oblečení již skvrny od potu máte, pak musíte postupovat podle toho, zda jde o bílé, či barevné prádlo. Některé metody na odstranění skvrn mohou poškodit zabarvení, takže si vlastně moc nepomůžete.

  • Prášek na prádlo – na bílé prádlo můžete použít klasický prášek. V případě starších skvrn z něj udělejte za pomoci vody kašičku, kterou vetřete do látky v oblasti skvrny, a pak namočte na několik hodin do vlažné vody. V případě barevné látky zvolte tekutý prací prostředek na barevné prádlo (nebo na černé).
  • Jádrové mýdlo – klasické jádrové prací mýdlo je také vhodným řešením na odstranění skvrn, aniž byste se museli bát o barvy textilu. Na skvrny od potu funguje i mýdlo žlučové.
  • Sůl– to byla zbraň našich babiček. Hrst soli do litru vody a oblečení v tomto roztoku namáčet před klasickým vypráním. Sůl můžete použít i na odstranění těchto skvrn ze svetrů.
  • Kyselina citronová – je vhodná na bílé i barevné prádlo. Skvrny od potu můžete odstranit díky lázni, kterou připravíte asi z 10 g kyseliny citronové na litr horké vody. Oblečení do něj namočte minimálně na hodinu před tím, než ho dáte normálně vyprat. Použít můžete i citronovou šťávu.
Foto: thinkstock

Klasické vyprání na skvrny od potu nemusí zabratFoto: thinkstock

  • Ocet – proti zápachu a skvrnám pomůže i lázeň v octovém roztoku. Můžete použít ocet vinný i kvasný lihový. Dejte ho zhruba tři lžíce na litr vody a prádlo po několikahodinovém odmáčení normálně vyperte.
  • Jedlá soda – naneste ji jen na skvrny, které jste ale předtím namočili. Sodu je zapotřebí nechat působit ideálně přes noc.
  • Čpavek – můžete použít roztok z deseti dílů vody a jednoho dílu čpavku, který necháte krátce působit, a pak vyperete v ruce s mýdlem nebo práškem.
  • Chlor – jeho použití je rizikové, protože může látku vybělit příliš, nebo ji i v případě umělých vláken poškodit. Proto ho volte jen jako výjimečné řešení pro bílý textil a zkoušejte co největší ředění.
  • Líh– zhruba desetiprocentním lihovým roztokem můžete potírat i skvrny na barevném oblečení.
  • Čistírna – pokud si nejste jisti, pak se svěřte odborníkům. „Ani čistírna není v tomto případě 100% jistota. Při předávání oděvu na zašpinění potem výslovně upozorněte. Kvalitní čistírna vám dopředu sdělí, zda je odstranění vůbec možné a nakolik. I tak je nutné počítat s tím, že na oděvu zůstane zesvětlení, nebo naopak tmavší skvrna,“ říká Martin Janata z 1. internetové čistírny oděvů.

Jakou máte zkušenost s odstraňováním těchto skvrn vy? Napište nám ji.

Reklama