Hlavní obsah

Starý dřevěný nábytek na zahradě nevyhazujte. Naučíme vás ho zachránit

Foto: Alexandra Fráňová
30. 8. 2016

Objevili jste na půdě starou židli či příborník po babičce, do kterého jste se prostě zamilovali? Přemýšlíte, jak starému dřevěnému nábytku opět vdechnout život? Poradíme vám!

Článek

Nemusíte mít zrovna restaurátorské schopnosti, abyste starý kousek nábytku proměnili v nový.

My jsme si k renovaci vybrali starou dřevěnou židli, ale následující postup se dá použít prakticky na jakýkoli dřevěný nábytek, který se vám schovává na půdě a který se opět může stát ozdobou vašeho interiéru.

Foto: Alexandra Fráňová

A co budete potřebovat?

  • úhlovou brusku s nástavcem na brusný papír (A)
  • lazuru na dřevo (B) - volte ji podle toho, zda bude nábytek stát venku, nebo uvnitř
  • štětec (C)
  • brusný papír (D) - hrubost 80 a 100
Foto: Alexandra Fráňová

1.

Ze všeho nejdřív je třeba zbavit renovovaný kousek nábytku staré vrstvy laku či barvy. K tomu vám nejlépe poslouží úhlová bruska (zpočátku na ni příliš netlačte, abyste dřevo nepoškodili, ale nemusíte se bát, kvalitní nábytek z masivu něco vydrží – pozor si dejte u částí z překližky, abyste nepřebrousili jednotlivé vrstvy).

Foto: Alexandra Fráňová

2.

Bruskou opracujte nábytek všude, kam se s ní dostanete.

Foto: Alexandra Fráňová

3.

Některá místa ale budete muset obrousit pěkně postaru – s pomocí brusného papíru. Připravte se, že je to skutečně mravenčí práce, zvláště jsou-li na nábytku vyřezávané detaily.

Foto: Alexandra Fráňová

4.

Nyní přichází na řadu štětec a barva. Tu použijte podle návodu na obalu. U některých lazur musíte počítat s tím, že nebude stačit jen jediná vrstva. Mezi vrstvami ale nechejte barvu dokonale zaschnout (čas potřebný k zaschnutí najdete opět na obalu výrobku).

Foto: Alexandra Fráňová

5.

Při natírání namáčejte do lazury jen špičku štětce a dávejte pozor, aby vám barva nestékala. V takovém případě by totiž na nábytku mohly vzniknout nevzhledné mapy. Vyplatí se rovněž volit lazuru o odstín tmavší, než byla původní barva nábytku – v případě, že se vám nepodaří dokonale vybrousit starý nátěr, nebudete se muset trápit případnými fleky.

Foto: Alexandra Fráňová
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek