Článek
Nemusíte mít zrovna restaurátorské schopnosti, abyste starý kousek nábytku proměnili v nový.
My jsme si k renovaci vybrali starou dřevěnou židli, ale následující postup se dá použít prakticky na jakýkoli dřevěný nábytek, který se vám schovává na půdě a který se opět může stát ozdobou vašeho interiéru.

Foto: Alexandra Fráňová
A co budete potřebovat?
- úhlovou brusku s nástavcem na brusný papír (A) -
- lazuru na dřevo (B) - volte ji podle toho, zda bude nábytek stát venku, nebo uvnitř
- štětec (C) -
- brusný papír (D) - hrubost 80 a 100
01.

Foto: Alexandra Fráňová
Ze všeho nejdřív je třeba zbavit renovovaný kousek nábytku staré vrstvy laku či barvy. K tomu vám nejlépe poslouží úhlová bruska (zpočátku na ni příliš netlačte, abyste dřevo nepoškodili, ale nemusíte se bát, kvalitní nábytek z masivu něco vydrží – pozor si dejte u částí z překližky, abyste nepřebrousili jednotlivé vrstvy).
02.

Foto: Alexandra Fráňová
Bruskou opracujte nábytek všude, kam se s ní dostanete.
03.

Foto: Alexandra Fráňová
Některá místa ale budete muset obrousit pěkně postaru – s pomocí brusného papíru. Připravte se, že je to skutečně mravenčí práce, zvláště jsou-li na nábytku vyřezávané detaily.
04.

Foto: Alexandra Fráňová
Nyní přichází na řadu štětec a barva. Tu použijte podle návodu na obalu. U některých lazur musíte počítat s tím, že nebude stačit jen jediná vrstva. Mezi vrstvami ale nechejte barvu dokonale zaschnout (čas potřebný k zaschnutí najdete opět na obalu výrobku).
05.

Foto: Alexandra Fráňová
Při natírání namáčejte do lazury jen špičku štětce a dávejte pozor, aby vám barva nestékala. V takovém případě by totiž na nábytku mohly vzniknout nevzhledné mapy. Vyplatí se rovněž volit lazuru o odstín tmavší, než byla původní barva nábytku – v případě, že se vám nepodaří dokonale vybrousit starý nátěr, nebudete se muset trápit případnými fleky.

Foto: Alexandra Fráňová