Hlavní obsah

Super výlet: Romantická Kladská

Foto: Eva Obůrková

V Kladské je lovecký zámeček ze dřeva

22. 7. 2010

21. díl – Klid v lesích, romantickou procházku po naučné stezce, příjemný hotýlek... to vše najdete v Kladské, necelých deset kilometrů od centra Mariánských Lázní. A pokud už budete mít dost hlubokých lesů a luk, zveme vás na mariánskolázeňskou kolonádu, kde místo pohorek ve střevíčkách můžete protančit noc!

Článek

Kladská – romantika skrytá v lesích

Největší pozornost na Kladské přitahuje dřevěný lovecký zámeček ve švýcarském stylu, který si kolem roku 1875 nechal postavit kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg, vášnivý milovník přírody, lovec a chovatel zvěře. Traduje se, že dřevěné stavby kníže odkoupil v sedmdesátých letech 19. století na výstavě ve Vídni, nechal je rozebrat na jednotlivé díly a po převozu na Kladskou je jako stavebnici opět dal sestavit do dnešní podoby. Dnes je tu restaurace a hotel, jehož služeb využívají jak milovníci lovu zvěře, tak sportovní rybáři. Odstavné parkoviště slouží jak jim, tak návštěvníkům přírodní rezervace Kladské rašeliny.

U loveckého zámečku začíná dva kilometry dlouhá naučná bezbariérová stezka, která se dál vine loukami a rašeliništi kolem Kladského rybníka. Štěrkopískové cesty postupně střídají dřevěné vyvýšené chodníky z prken, které procházejí lesem a překonávají několik potoků a vodních ramen, cestou objevíte několik příjemných odpočívadel. A mimochodem, trasa je dobře sjízdná i s kočárkem!

Tip pro milovníky technických památek

Ještě než vyjdete z lesa na silnici a prohlédnete si unikátní Kyselé jezero s jedním z nejkyselejších povodí v Evropě, věnujte pozornost jedné výjimečné středověké technické památce – vodnímu kanálu zvanému Dlouhá stoka. Nemůžete ho minout, naučná stezka vede přímo přes něj. V dnešní Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les se totiž nacházela bohatá ložiska cínové rudy. Protože k pohonu těžebních strojů i propírání rud byla nezbytně nutná voda, už ve středověku křižovaly krajinu vodní kanály. Dlouhá stoka dokončená roku 1536, která vede z Kladského rybníka až k Hornímu Slavkovu, neměla v Evropě 16. století jak rozsahem, tak způsobem provedení obdoby. V dobách největší slávy dosahovalo vodní dílo délky přes 30 km a napájelo 52 rudních mlýnů. Jeho součástí bylo rovněž deset velkých rybníků, 35 mostů a 13 stavidel.

Foto: Eva Obůrková

Blízko Kladské jsou Mariánské Lázně

Víte, že...?

Výjimečnost Kladské není dána jen relativně vysokou nadmořskou výškou 800–930 metrů, ale také přítomností cizokrajných dřevin. Víte, že právě tady byla vůbec poprvé v našich zemích vysazena jedle stříbrná? Anebo že kníže Schönburg-Waldenburg kdysi nechal osázet okolí zámečku bolševníkem velkolepým, který byl tehdy považován za okrasnou rostlinu, zatímco dnes patří k nebezpečným invazním druhům, s nimiž se těžce potýká řada evropských zemí?

…a pár městských lákadel na závěr

Možná pro vás bude Kladská až příliš klidná a odlehlá. Neváhejte a vrhněte se po hlavě do lázeňského hemžení v Mariánských Lázních, projděte se zdejšími parky, kolem fontány na hlavní kolonádě, ochutnejte některé prameny a lázeňské oplatky, vyšlápněte kopec k rozhledně Hamelika anebo k rozhledně Kamzík a podívejte se i na známé lázeňské vyhlídky. Nakonec se nechte vyvézt turistickým vláčkem anebo kabinkovou lanovkou k hotelu Krakonoš a vydejte se do blízkého parku miniatur Boheminium. Objevíte tu dokonalé makety významných stavebních a technických památek České republiky v měřítku 1:25. Během necelé hodiny tak můžete vidět například hrad Karlštejn, Babiččino údolí, rotundu na Řípu, kamenný most v Písku, zámek v Ratibořicích, zámek Kynžvart a další stavby. Každoročně tu vyroste několik novinek – a pokud budete mít štěstí a některý model bude právě rozestavěný, děti uvidí precizní práci mistrů modelářů zblízka a na vlastní oči. Zpátky do centra Mariánských Lázní se můžete vrátit pěšky po některé ze značených vycházkových tras, jsou to necelé dva kilometry z mírného kopce.

Co byste měli vědět

  • Naučná stezka Kladská – volně přístupná lokalita (www.kladska.com; www.slavkovskyles.cz
  • Mariánské Lázně (www.marianskelazne.cz)
  • Informace o provozu lanovky Koliba–Krakonoš: (http://skiarea.cz/ski-area-marianske-lazne-letni-provoz.php)
  • Park miniatur Boheminium – otevřeno od dubna do 2. listopadu denně od 10 do 17.30 hodin. Vstupné: dospělí: 70 Kč, děti od 6 do 15 let 35 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a max. 3 děti) 170 Kč. (www.boheminium.cz)
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek