Hlavní obsah

Uzeniny pro děti? Takhle obstály v našem testu!

Foto: thinkstock

Měli byste dětem dávat uzeniny, které jsou označeny jako vhodné pro děti?

Když je na uzeninách napsáno, že jsou vhodné pro děti, máme za to, že opravdu jsou. Co si o tom ale myslí odborník? Podívali jsme se na složení pěti z nich.

Článek

Nabídka uzenin pro děti není na trhu tak široká, aby váš nákupní košík přetékal. I když jsme prošli síť Globus, Kaufland a Billa, našli jsme pouze těchto pět výrobků, které se hlásí k tomu, že jsou pro děti. Podívejte se na jejich složení a hodnocení Veroniky Křepelkové, odbornice na značení potravin.

Kuřecí dětské párky bez E

Výrobce: Drůbežářské Závody Klatovy, Výrobek bez chemických přísad, barviv a konzervantů. Masný výrobek tepelně zpracovaný. Hmotnost 250 g.

Složení: kuřecí stehenní řízek bez kosti a s kůží 58 g ve 100 g výrobku, kuřecí prsní řízek kousky 10 g ve 100 g výrobku, pitná voda, kuřecí kůže, jedlá sůl, bramborový škrob, etrakty koření, amarantová mouka, hroznový cukr, cukr, koření, chuťové látky, aromata, sušená třešňová šťáva, maltodextrin. Nejvyšší obsah tuku 19 %.

Hodnocení:Ve výrobku pozitivně hodnotíme, že nejvíce zastoupenou složkou je kuřecí stehenní řízek, kterého je 58 %, dalších 10 % tvoří kuřecí prsní řízek. To je 68 % masa, což je v párcích poměrně slušná bilance. Ale stačí vám tento podíl masa v párcích pro děti? Určitě je pozitivní fakt, že výrobce nepoužil při výrobě žádné chemické přísady, barviva ani konzervanty. Ve složení nás trochu negativně zaujal bramborový škrob. Nepředstavuje ze zdravotního hlediska hrozbu, ale podle našeho názoru by tam být nemusel. Totéž hroznový cukr. Ten bychom také v párcích nečekali.

Zajímalo by nás, co se skrývá pod tajuplným názvem chuťové látky. Pokud nám výrobce sděluje, že výrobek neobsahuje chemické přísady, budou v něm použitá aromata přírodního charakteru? Sušená třešňová šťáva byla nejspíše použita k dosažení růžové (masné) barvy výrobku. Velmi za to výrobce chválíme, jelikož běžná praxe je používání dusitanové solicí směsi, což je sůl a E 250 (dusitan sodný). Hlavně za nejasnosti kolem chuťových látek, přítomnost škrobu a hroznového cukru dáváme dvě minus.

Kuřecí dětský junior bez E

Výrobce: Drůbežářské závody Klatovy, Výrobek bez chemických přísad, barviv a konzervantů. Masný výrobek tepelně zpracovaný.

Složení: kuřecí stehenní řízek bez kosti a s kůží 53 g ve 100 g výrobku, kuřecí prsní řízek kousky 9 g ve 100 g výrobku, pitná voda, kuřecí kůže, jedlá sůl, bramborový škrob, etrakty koření, amarantová mouka, hroznový cukr, cukr, koření, chuťové látky, aromata, sušená třešňová šťáva, maltodextrin. Nejvyšší obsah tuku 2 %.

Hodnocení: Stejný výrobce jako u kuřecích dětských párků, stejná deklarace (bez chemických přísad, barviv a konzervantů), velmi obdobné složení, avšak vysoce rozdílný obsah tuku. Pokud bychom porovnávali obsah tuku, dáme přednost tomuto výrobku před kuřecími dětskými párky. Z důvodů již uvedených bychom dali známku dvě minus, ale zohlednili jsme snížený obsah tuku, čili za dvě.

Krůtí šunka pro děti

Výrobce: LE &CO Jirny. Masný výrobek tepelně zpracovaný.

Popis na obalu: Jemná šunka s nízkým obsahem přídatných látek „E“, neobsahuje alergeny, obsahuje mořskou sůl, maximální obsah tuku 3 %, výrobek je určen dětem starším 3 let

Složení: krůtí prsa 83 %, voda 12 %, jedlá sůl, dextrosa, želírující látka (E 407), stabilizátory (E 451, E 250), antioxidant (kyselina askorbová). Obsah čistých svalových bílkovin min. 13 %. Třída jakosti: výběrová. Obsah soli max. 3 %. Balicí plyny E 290, E 941. Vyšší vlhkost, rosení a světlá barva šunky jsou způsobeny nízkým obsahem přídatných látek.

Hodnocení: Trochu nás pobavila deklarace s „ nízkým obsahem přídatných látek“. A přemýšleli jsme, co nám tím chce výrobce sdělit. Zdali to, že je v dané šunce málo přídatných látek. S balicími plyny je jich celkem 6, bez balicích plynů 4. To se nám osobně nezdá tak málo. Nebo chtěl výrobce říci, že množství jednotlivých přídatných látek ve výrobku je velmi nízké. To by ale mělo být samozřejmostí, jelikož legislativa přikazuje, aby přídatné látky byly používány jen v nezbytně nutném množství.

Tak či tak E 451 trifosforečnany jsou podezřelé z toho, že ve větším přijatém množství napomáhají k odvápňování kostí a E 250 dusitan sodný se může v našem těle za určitých podmínek přetvářet na karcinogenní nitrosaminy. V šunce pro děti od 3 let je tedy nevítáme.

Kyselina askorbová neboli E 300 je vitamin C. Tudíž z tohoto použitého éčka skutečně nemusíte mít obavy.

Na druhé straně potěšil fakt, že výrobek obsahuje celých 83 % masa, což je druhé největší množství v námi hodnocených výrobcích.

Co se týče balicích plynů, těch se bát opravdu nemusíte, jsou to plyny, kterými je upravena atmosféra v obalu výrobku tak, že nám škodlivé mikroorganismy nemají šanci přežít. Proto má výrobek šanci déle vydržet čerstvý. Balení do tzv. ochranné atmosféry se běžně používá u mnoha různých výrobků. Obsah soli max. 3 % v tomto výrobku také není příliš lichotivý. I přes vysoký obsah masa dáváme výrobku trojku – hlavně za rozpor mezi deklarací o nízkém počtu éček a realitou.

Kuřecí prsní šunka krájená, Schneider Junior

Výrobce: Masokombinát Plzeň, s. r. o. Masný výrobek tepelně zpracovaný. Třída jakosti: výběrová

Složení:kuřecí prsa 80 %, pitná voda, jedlá sůl s jodem, dextróza, maltodextrin, stabilizátor (E 451), zahušťovadlo (E 407), antioxidant (E 316), aroma, konzervant (E 250). Tuk max. 3 %.

Může obsahovat stopy vajec, sóji, mléka, celeru, hořčice. Obsah lepku max. 20 mg/kg potraviny. Baleno v ochranné atmosféře.

Hodnocení: Třetí největší zastoupení masa z námi vybraných výrobků. Nízký obsah tuku (max 3 %) dělají výrobek atraktivním. Na druhé straně trifosforečnany (E 451) a dusitan (E 250) atraktivnost výrobku výrazně snižují. Fakt, že může obsahovat stopy vajec, sóji, mléka, celeru a hořčice odradí alergiky na výše zmíněné. Výslednou známkou je trojka.

Veselá šunka vepřová

Výrobce: LE &CO Jirny. Masný výrobek tepelně zpracovaný určený k přímé spotřebě

Složení: vepřová kýta 85 %, voda 10 %, jedlá sůl, dextróza, stabilizátory (E 451, E 250), želírující látka (E 407), antioxidant (kyselina askorbová). Obsah čistých svalových bílkovin min. 13 %. Třída jakosti: výběrová. Obsah soli max. 3 %. Informace pro alergiky: neobsahuje alergeny, ani jejich stopy.

Hodnocení:Tato šunka obsahuje nejvíce masa v našem hodnocení, a to celých 85 %. Neobsahuje alergeny, ani jejich stopy. Proto má důvod být veselá. Navíc, jako jediná z našeho testu obsahuje vepřové maso. Úsměv ze rtů trochu bere fakt, že je pro děti a přesto obsahuje E 451 trifosforečnany a E 250 dusitan sodný. I obsah soli by mohl být nižší. Obsah soli se na potravinách běžně nemusí uvádět, pokud není vyšší než 2,5 %. Za obsah masa má jedničku, ale za přítomnost éček a soli je výsledkem dvě minus.

Jaké uzeniny a jak často dáváte svým dětem?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek