Hlavní obsah

Velké brýle a nenapodobitelný styl: Módní ikona Iris Apfel

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Tato obdivuhodná šestadevadesátiletá žena je podnikatelka, návrhářka, sběratelka a módní ikona. Na svém Instagramu má téměř milion sledujících a nezdá se, že by se v nejbližší době chystala na odpočinek. Kdo je vlastně Iris Apfel a jaký je její vztah k životu a módě?

Článek

Iris Apfel (96) je rozená Newyorčanka a i ve svém věku je pracovně mnohem vytíženější, než si mnozí umějí představit. Jen dovolat se jí může trvat několik týdnů až měsíců... Dnes je neustále obklopená týmem pomocníků a asistentů, kteří jí pomáhají ukočírovat rozjetý vlak jménem „sláva“.

Foto: Profimedia.cz

Stejně jako Iris promýšlí do nejmenších detailů každý svůj look, nese i interiér jejího domova nezaměnitelný rukopis své obyvatelkyFoto: Profimedia.cz

Kdo by to byl čekal...

V mládí by ji asi nikdy ani nenapadlo, že se z ní jen několik let před oslavou stých narozenin stane módní modla. Vyrůstala v Queensu a často trávila čas ve společnosti dospělých, protože v široké rodině moc dětí nebylo. Aby se zabavila, dovolovala jí babička hrát si s obrovskými pytli plnými látek a ústřižků. Tehdy se nejspíš zrodila Irisina láska k pestrobarevným kombinacím, divokým mixům potisků a látce jako materiálu.

Rozhodla se studovat dějiny umění na Newyorské univerzitě a také navštěvovala uměleckou školu při univerzitě ve Wisconsinu. Následovala práce pro časopis „Women’s Wear Daily“, pro interiérovou návrhářku Elinor Johnson a chvíli také dělala asistentku slavnému módnímu ilustrátorovi Robertu Goodmanovi.

Foto: Profimedia.cz

Její druhá polovička ji navždy opustila v srpnu 2015 – tři dny před 101. narozeninami. Iris na svou spřízněnou duši vzpomíná s láskou každý denFoto: Profimedia.cz

Štěstí v lásce i byznysu

V roce 1948 si vzala svou životní lásku a nejlepšího přítele Carla Apfela (†100) a ve šťastném manželství s ním prožila neuvěřitelných 67 let. Dva roky po svatbě založili textilní firmu Old World Weavers, která se specializovala na renovaci nábytku, interiérový design a následně i výrobu látek a replik historických textilních materiálů.

Jejich společnost se podílela na tvorbě interiérů pro Bílý dům – a to pro devět prezidentů. Nerozlučitelný pár mnoho času věnoval exotickým cestám. Hledali na nich inspiraci pro další rozvoj firmy a Iris si doplňovala neustále se rozšiřující sbírku originálního oblečení a doplňků.

Foto: Profimedia.cz

Zájem veřejnosti nahlédnout do její šperkovnice i šatníku je tak velký, že své osobní věci často půjčuje muzeím po celé Americe. Také je s oblibou předvádí přímo na sobě a rozhodně netroškaříFoto: Profimedia.cz

Ikonou jen náhodou

V kruzích newyorské smetánky byla tato dvojice dobře známá po desetiletí. Do povědomí široké veřejnosti se jméno Iris Apfel zapsalo až v roce 2005, kdy se newyorské Metropolitní muzeum umění rozhodlo uspořádat velikou výstavu jedinečné sbírky modelů a bižuterie, která postupně vznikala během celého Irisina života.

Od té chvíle bylo o slávu postaráno a zájem o tuto dámu překonal všechna očekávání: přišly rozhovory a editorialy pro nejslavnější módní magazíny světa, spolupráce a kampaň pro kosmetickou značku MAC, dokumentární film „Iris“ (2014). Letos v březnu vyšla její kniha „Iris Apfel: Accidental Icon“, a dokonce je podle ní vyrobená panenka Barbie.

Foto: Profimedia.cz

Dokumentární film „Iris“ vypráví o jejím stylu a vztahu k módě. Každý milovník módního průmyslu by si ho rozhodně neměl nechat ujít. Kromě toho Iris také občas přednáší na univerzitách nebo nejrůznějších konferencíchFoto: Profimedia.cz

Osobitost nadevše

Čím vlastně dokázala Iris Apfel vyvolat takový rozruch? Nejen svým absolutně nenapodobitelným stylem, schopností kombinovat nekombinovatelné, zálibou v mixování extra drahých kousků s úlovky na bleších trzích a excentričností. Jsou za tím i její legendární, obrovské dioptrické brýle, spousta náramků a prstenů na každé ruce, geniální hrátky s barvami a potisky a především kouzlo osobnosti, odlehčený přístup k životu a ochota jít do všeho, co jí osud zrovna nabídne.

Foto: Profimedia.cz

Fashion Week je akce, kterou si tato dáma nemůže nechat ujít – běžně ji najdete v první řadě mezi největšími celebritami. Také je samozřejmě zvaným hostem na významných newyorských akcích spojených s módouFoto: Profimedia.cz

Navíc je hrdá na svůj věk. Nikdy se za něj nestyděla ani ho neskrývala. Je vděčná za každou vrásku a neuznává útěk do ordinací plastických chirurgů. Věří, že čas, který se podepsal na jejím obličeji, ji dělá tím, kým je dnes.

Je také propagátorkou myšlenky, že za peníze si úspěch nekoupíte. Ten přijde, když děláte, co vás baví, věnujete tomu maximum úsilí a vkládáte do toho celé srdce. Bohatství není ani zárukou stylu či vkusu. Iris Apfel nás učí, jak je důležité udělat dojem, nebát se vystoupit z davu a být jiná, zároveň to ale nepřehnat a nebýt za bláznivého podivína, nad kterým budou lidé jen nevěřícně kroutit hlavou.

Jak se vám Iris a její styl líbí?

Reklama

Související témata: