Hlavní obsah

Zmizela vám bunda z věšáku v restauraci? Chtějte za ni peníze, máte na ně nárok

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Co se stane, když vám někdo ukradne kabát z věšáku v kadeřnictví nebo vykrade skříňku v šatnách bazénu? Rozhodně máte právo na náhradu škody, tak si nenechejte namluvit nic jiného!

Článek

Velmi často se můžete, hlavně v restauracích, setkat s cedulí hlásájící: „Za odložené věci neručíme“. Ačkoli si provozovatelé zřejmě myslí něco jiného, takovéhle upozornění je nezbavuje odpovědnosti za odložené věci. Když vám někdo ukradne bundu z věšáku, byť by visela přímo pod podobným nápisem, máte právo domáhat se u nich náhrady škody. Zákon je jednoznačně na vaší straně! Stejnou odpovědnost mají provozovatelé i třeba u auta, které jste nechali na hlídaném parkovišti u obchodu či v hotelu.

Kam si dát věci?

Jsou provozy, kde si prostě něco odložit musíte: kadeřnictví, kavárna, koupaliště, posilovna, divadlo nebo provozovna maséra. Mnohdy jste k tomu dokonce vyzváni – například k vyzutí před dveřmi ordinace nebo k odložení tašky před vstupem do obchodu.

Provozovatel ručí za věci, které jste si odložili na místo k tomu určené, ale také tam, kde je to obvyklé – například na opěrku židle nebo na parapet – v situaci, kdy není určeno místo, kde se mají věci odložit, nebo je toto místo již plné.

Za co náhradu nedostanete

Měli byste ovšem vědět, že když provozovatel určí místo na odkládání například v šatně nebo na věšáku, ale vy toto určené místo nevyužijete a dáte si věci jinam, pak nárok na náhradu případné škody, který vyplývá ze zákona, nemáte. Pro svoji obranu může provozovatel využít i situace, kdy byste si za zcizení či poškození věci mohli do určité míry sami – třeba kdybyste své věci sice dali do skříňky v šatně, ale nechali byste ji otevřenou dokořán a odešli.

V případě zaparkovaného automobilu se náhrada škody týká jen vozidla a jeho výbavy. Pokud tedy někdo vykrade auto a vezme z něj například notebook, tašky s nákupem a další věci, které nepatří do výbavy vozu, provozovatel za to odpovědnost nenese.

Náhradu škody můžete na provozovateli požadovat také jen v případě, kdy se v prostorách zdržujete oprávněně, tedy jako ten, kdo využívá jeho služby, nebo zákazníka doprovázíte.

Foto: Jacob Lund, Shutterstock.com

Zásadní je, že provozovatel ručí pouze za věci, které se běžně odkládají při vstupu – tedy například kabát. Tašku, kterou si necháváte u sebe, byste si měli dobře hlídatFoto: Jacob Lund, Shutterstock.com

Kolik dostanete?

Dřív platilo, že náhrada se vyplácela do částky pěti tisíc, v současnosti už tento „strop“ neplatí a měli byste se dočkat náhrady v plné výši. Provozovatel se může obrátit na soud, aby výši škody zredukoval: těžko odůvodníte, proč jste si do bazénu brali šperky za milion nebo s sebou měli obálku naditou dvoutisícovými bankovkami. Měli byste se také chovat tak, abyste ke ztrátě, odcizení či poškození věci nepřispěli – například tím, že klíče od skříňky zapomenete v zámku. „Provozovatel také nenese odpovědnost za věci, které máte u sebe,“ uvádí Mgr. Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Ozvěte se včas

Abyste mohli náhradu škody dostat, musíte ji provozovateli ohlásit včas. „To znamená bez zbytečného odkladu, nejpozději však do patnácti dnů po dni, ve kterém jste se o poškození, ztrátě či zničení věci dozvěděli. Pokud tuto lhůtu nedodržíte a provozovatel namítne, že jste své právo neuplatnili včas, pak vám soud právo na náhradu škody nepřizná,“ uvádí na webu eprávo Matěj Večeřa z advokátní kanceláře Weinhold Legal.

Když vám tedy například zmizely boty z místa, které provozovatel určil na jejich odkládání, nahlaste mu tento fakt do zmíněných patnácti dnů od chvíle, kdy jste to zjistili, a požadujte náhradu škody. „Doložte i kopii účtenky, aby mohla být cena bot dokázána. Nelze ale předpokládat, že vám bude uhrazena celá částka, při určení výše škody se přihlíží i k opotřebení věci a její obvyklé ceně v době poškození – nikoli k nákupní ceně,“ uvádí Lukáš Zelený.

Pro rodiče žáků školou povinných je dobré vědět, že stejně odpovědné jsou i školy – za věci odložené v šatnách a na jiných školou určených místech. Pozor ale, třída takovým místem ve valné většině není, takže byste se náhrady nedomohli – leda v případě, že učitel přímo vyzval, aby si děti ve třídě odložili.

Máte zkušenosti s vymáháním škody za odložené věci? Napište nám!

Reklama

Související témata: