Hlavní obsah

7 cviků, které vám vylepší trávení a zrychlí metabolismus

Foto: Marie Bartošová

Abyste měli stejně jako Naďa na fotce úsměv na tváři, protáhněte si tělo

Potřebovali byste trochu popostrčit své hubnutí, anebo jen tak vylepšit fungování vašeho trávení? Přichystali jsme pro vás sedm cvičebních pozic, které vám s tím pomohou. Zkuste je!

Článek

„Na podporu metabolismu, a tedy zlepšení trávení dobře fungují jógové pozice v rotaci,“ uvádí lektorka Naďa Harenčáková z Energy studia v Praze. „Masírují vnitřní orgány i odstraňují zácpu.“ Pokud vám jakýkoli druh jógy není cizí, zahřejte se nejdříve Pozdravem slunci, jímž rozproudíte vodu, krev a lymfu v těle. Ostatní mohou zvolit klasické protahovací cviky. „Pak postupně zkuste ásany níže uvedené. Začínejte vždy vpravo s ohledem na peristaltiku a vydržte 3 až 5 dechů,“ doplňuje instruktorka, kterou vidíte na fotkách cvičit. Jdete na věc?

1. Podřep v rotaci

Ze stoje spojného podřepněte s mírným předklonem trupu (jako když si chcete sednout na židli). Dlaně spojte před hrudníkem a s výdechem založte levé nadloktí za pravé stehno. Otvírejte pravou stranu hrudníku vzhůru, pánev zůstává v ose těla. Pozici prodýchejte na 3 až 5 dechů. S nádechem se vraťte na střed a výdechem rotujte na druhou stranu. Po rotaci se uvolněte v předklonu a prodýchejte se.

Foto: Marie Bartošová

Vytáhněte se z ramen, ať se narovnáte

2. Obrácený poloviční trojúhelník

Ze stoje spojného odkročte levých chodidlem dlouhý krok vzad. Pravé koleno nad kotníkem, levé chodidlo na špičce chodidla. S výdechem založte levý loket za pravé stehno, spojte dlaně proti sobě, otvírejte pravou stranu hrudníku vzhůru, pravé stehno tlačte proti levému nadloktí. Dýchejte do břicha 3–5 dechů. Totéž proveďte i na druhou stranu.

Foto: Marie Bartošová

Ztížená varianta předchozího cviku. Udržet jednu nohu vždy vzadu chce soustředění

3. Rotace v sedu

Levá noha je v natažení, pravá v pokrčení – chodidlo u kolena. Levou paží obejměte pravé koleno, s nádechem prodlužte páteř směrem za temenem hlavy. Pravá paže dlaň v podložce za bedry, s výdechem rotace vpravo. Totéž proveďte vlevo. Hlídejte sedací kosti, aby měly kontakt s podložkou a správnou rotaci, která začíná od kyčle, přes žebra, ramena, případně krk a pohled očí ve směru rotace. Dýchejte do břicha, čímž promasírujete vnitřní orgány břicha.

Foto: Marie Bartošová

Pokrčenou nohu přitáhněte co nejvíce k tělu, ať působíte na vnitřní orgány

4. Kleště – hluboký předklon

V pozici sedu s nádechem vzpažte a vytáhněte se do dalekého předklonu, kdy uchopíte dlaněmi malíkové hrany chodidel (nebo kdekoli v oblasti holeně), s výdechem přibližujte břicho, hrudník ke stehnům. Pokud cítíte velký tah v podkolení, krčte kolena a přibližujte břicho ke stehnům tímto způsobem. Páteř je dlouhá, nevytahujte paže z ramen.

Foto: Marie Bartošová

Tlačte hrudník ke kolenům, nikoli hlavu dolů

5. Kobylka

Leh na břicho, hlava opřená o čelo, dlaně spojte na bedrech, stáhněte lopatky a ramena k sobě, s nádechem propněte paže, zvedněte trup a nohy od podložky, hlava v protažení páteře. Vnímejte, jak dýcháte do břicha, kde dochází k masírování vnitřních orgánů.

Foto: Marie Bartošová

Kdo nezvládne sepnuté ruce, může si do nich vzít ručník či pásek

6. Pluh

Leh na záda, paže podél trupu. Přes pokrčená kolena přeneste tahem nohy opatrně za hlavu, kdy opřete prsty chodidel do podložky a lehce zatlačíte, záda napínejte za kostrčí vzhůru.

Foto: Marie Bartošová

Do této pozice se dostávejte pomalu a opatrně

7. Holub

Přeneste koleno mezi dlaně, pravá pata v levém třísle, levá noha v protažení. Trupem klesněte směrem do podložky k pravému stehnu, předloktí v podložce nebo podložte pod čelo a pozici prodýchejte. Aktivujete tak lymfu, zlepšujete trávení…

Foto: Marie Bartošová

Položte břicho na stehno, záda držte rovná

Co vy na to? Zkusili jste? A jak se cítíte?

Make-up: Dáša Kopecká (MA-DA Makeup Network), Produkce: Kateřina Pechová, Styling: Dušan Bebčák. Za umožnění focení děkujeme jógovému studiu YogaMe v Praze 1.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek