Hlavní obsah

7 triků, jak z malé kuchyně udělat větší

Foto: SIKO Koupelny & Kuchyně

Kuchyň je místo, které musí být zařízené účelně a všechno potřebné by mělo být při ruce. A ideální kuchyň je navíc ještě hezká. Jak to udělat, když máte jen malé prostory?

Článek

Zařídit krásně i účelně velkou místnost nebývá těžké. Jak to ale udělat, když třeba právě vaše kuchyň patří k těm menším? Není to tak složité. Existuje množství moderních řešení, stačí jen vybrat ta správná.

Netroufáte si na to? „Nenechte se rozhodit, pokud se při plánování kuchyně necítíte úplně jako ryba ve vodě. Využijte služeb projektových konzultantů. S plánováním a vhodným výběrem vám pomohou, zkoordinují vše potřebné a ohlídají, aby vaše nová kuchyně byla nejen funkčně zařízená, ale i stylově vyladěná. Zbaví vás starostí spojených se zajišťováním řady potřebných kroků a ušetří vám čas,“ radí Lenka Lehečková ze společnosti SIKO Koupelny & Kuchyně. A jestli máte odvahu pustit se do plánování sami, podívejte se na sedmero tipů od profesionálů.

1. Čím víc umí, tím lépe

Co v kuchyni zabírá snad nejvíc místa? Spotřebiče. Zamyslete se, které opravdu potřebujete, abyste nevyhodili plno peněz za něco, co bude spíš překážet. A pak využijte multifunkční přístroje. Teplovzdušná či parní trouba může sloužit i jako mikrovlnka, pračka, která bývá často součástí kuchyně, může být kombinovaná se sušičkou.

Foto: SIKO Koupelny & Kuchyně

I malá kuchyň (na foto řada Lisa) může obsahovat vše, co k vaření potřebujete. Moderní kuchyňská studia vám doporučí na míru nejen skříňky, ale i spotřebiče tak, aby vyhovovaly všem vašim potřebám

2. Vestavěné nepřekáží

Naprostou samozřejmostí by v malé kuchyni měly být spotřebiče vestavěné přímo do kuchyňské linky. Velká, volně stojící lednice je sice efektní na pohled, v malé kuchyni ale bude tak akorát k vzteku. Myčku, sporák i pračku lze uložit pod desku linky, vestavná trouba s úložným prostorem nad i pod ní bude hezčí, ale hlavně příjemnější na manipulaci. Do linky můžete schovat třeba i odpadkový koš.

Foto: Sapho

Šikovně vestavěné spotřebiče působí opravdu nenápadně. Dvířka kuchyně dovedně skryjí čelní strany spotřebičů, přiznané je pouze ovládání u myčky a horkovzdušná trouba s mikrovlnkou v elegantním designu

3. Každý centimetr se hodí

V malé kuchyni musíte využít každý centimetr. Nebojte se horních skříněk dosahujících až po strop. Odměnou vám bude velké množství úložného prostoru, kam můžete schovat věci, které nepotřebujete mít každý den po ruce. Ve vysokých potravinových skříňkách najdete místo pro všechny potřebné suroviny i pro menší spotřebiče. Důmyslné uspořádání vnitřního prostoru skříněk a zásuvek je pak alfou a omegou opravdu pohodlného užívání. A s pomocí nejrůznějších organizérů to bude hračka.

Foto: Indeco

I kuchyň zdánlivě vypadající jen jako skříň může nabídnout plný komfort při vaření. Hlavní předností je ojedinělá možnost zcela uzavřít pracovní desku a schovat celou kuchyň do jedné nebo dvou vestavěných skříní

4. Aby dvířka nepřekážela

Motat se v malé kuchyni mezi porůznu otevíranými dvířky moc pohodlné není. A není to ani potřeba. Horní dvířka nahraďte výsuvným mechanismem, u dolních skříněk pak volte raději zásuvky než klasická dvířka, abyste se k nádobí či surovinám dostali snadno a rychle. Využijete-li rohové skříňky, osaďte je otočným výsuvným drátěným systémem – nebudete muset šátrat po pánvi v zadním rohu skříňky.

Foto: Kuchyně Schmidt

Nádobí uložte do zásuvek. Využijí lépe prostor a nabízejí mnoho způsobů, jak mít vše potřebné vždy při ruce

Foto: Kesseböhmer

V rohových skříňkách oceníte vysouvací drátěný program, díky němuž se k nádobí dostanete lehce i na malém prostoru

Foto: IKEA

Pořádek v zásuvkách je v malé kuchyni opravdu nutný. Využijte množství různě vekých organizérů a kvalitních nádob na uskladnění potravin

5. Víceúčelovost vyhrává

Některé prostory mohou mít vícero využití. Dřez opatřený výsuvnou deskou umožní zvětšit pracovní plochu. Mezipatro vytvořené pomocí vkládací mřížky přímo ve dřezu použijete jak pro odložení nádobí, tak například na proplach ovoce a zeleniny. Díky praktické vytahovací spršce pak pohodlně umyjete v malém dřezu i větší kousky nádobí.

Foto: SIKO Koupelny & Kuchyně

Vkládací mřížka poskytne mezipatro, které lze využít jak na odkládání nádobí, tak na proplach zeleniny a ovoce

Foto: Kuchyně Stach

Využít můžete i drátěné závěsné programy s uchycením na stropě. Skleničky tak budou vždy při ruce a navíc ušetříte místo v lince

6. Světlo a lesk zvětší prostor

Abyste se v malé kuchyni cítili lépe, zvětšete ji i vizuálně. Malba zdí, podlahy či stropu udělá s prostorem zázraky. Při volbě barev se přiklánějte k světlým odstínům pastelovějšího zabarvení. Nebojte se využít větší světlé plochy a lesk. „Zkušenosti s úzkými prostory jsou takové, že když se v nich použije zrcadlo nebo lesklý povrch, okamžitě ožijí a vypadají podstatně větší,“ radí Ing. arch. Miloslav Šimánek.

Foto: Hanák nábytek

Vysoký lesk a kombinace příjemných světlých barev opticky rozšíří prostor a vytvoří luxusní dojem

7. Propojení udělá divy

Máte-li tu možnost, propojte kuchyň s obytnými prostory. Vybouraná příčka mezi kuchyní a obývacím pokojem a výhled do otevřené místnosti zpříjemní vaření i bydlení. Sjednotíte-li barvou a materiálem obývací část s kuchyňskou linkou, bude hlavní obytný prostor vypadat celkově větší.

Foto: Gorenje

Otevření kuchyňské linky do obytného prostoru ve spojení s příjemnými barvami – třeba kombinace magnolie a tmavého dřeva – vytvoří vzdušnou a pohodlnou místnost

Jak vidíte, kouzlo, jak udělat i malou kuchyň příjemnou a pohlednou, tkví v jednoduchosti a multifunkčnosti. Máte další tipy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek