Hlavní obsah

Česko peče cukroví s ProŽeny.cz: Bezlepkové perníčky

Foto: Mona Martinů

Dnes se peče bez lepku!

Vánoce si můžete užít i s bezlepkovou dietou! Důkazem je i naše čtenářka Eva, která se potýká s nástrahami celiakie prakticky od chvíle, kdy ji maminka přestala kojit. Jak se pečou perníčky z bezlepkové mouky? Podívejte se na další díl seriálu Česko peče cukroví s ProŽeny.cz!

Článek

Ve chvíli, kdy zjistíte, že váš organismus ne úplně dobře snáší lepek, můžete se rovnou do konce života rozloučit se vším, co obsahuje klasickou mouku. Neznamená to ovšem, že byste museli dávat sbohem (třeba doteď milovanému) vánočnímu cukroví! Obstojně se totiž dá péct i z bezlepkové mouky.

Foto: Mona Martinů

Mouku vybírejte pečlivě

Základem je však její výběr. „Vždycky doma pečeme ze směsi Jizerka, není chuťově výrazná a pečení se nám povede snad vždy,“ prozrazuje svůj tajný tip Eva. „Jizerka je dle mých zkušeností na pečení nejlepší, ale dobře se pracuje i se značkou Mantler. Ta je o něco dražší," přidává Stanislava Stuchlíková ze Zlína, která pro syna léta peče hned několik druhů cukroví. My jsme vyzkoušeli ještě něco jiného – perníčky z amarantové mouky. Jak dopadly?

Potřebujete: 375 g bezlepkové mouky (my použili amarantovou), 125 cukru moučka, 50 g medu, 25 g tuku, 2 vejce, půl lžičky skořice, 5 hřebíčků, půl lžičky anýzu, půl lžičky fenyklu, 2 kuličky nového koření, půl lžičky jedlé sody, půl sáčku kypřicího prášku do perníku, vejce na potření; na polevu 1 bílek, lžičku citronové šťávy a 200–300 g cukru moučka.

Bezlepkovou mouku smíchejte s cukrem, práškem do perníku a jedlou sodou. Přidejte rozehřátý med, kousky tuku (ideálně másla), vejce a směs koření. Tu můžete použít buď rovnou umíchanou z obchodu (přesvědčte se na obalu, že v ní opravdu není lepek), nebo si utlučte v hmoždíři vlastní z uvedených ingrediencí.

Foto: Mona Martinů

Hmoždíř se při pečení hodí

Foto: Mona Martinů

Těsto budete propracovávat o něco déle

Vypracujte hladké těsto, které se bude propojovat o něco déle než z běžné mouky – holt lepek je lepek… Pokud se bude drolit, přidejte ještě trochu medu; mléka bych se bál, perníčky by pak mohly být tvrdé.

Foto: Mona Martinů

Nová vykrajovátka najdou uplatnění

Těsto nechte ideálně pár dní uležet v lednici. Poté ho vyválejte na tři milimetry silný plát (opět podsypávejte bezlepkovou moukou) a vykrajujte různé tvary. Perníčky pokládejte na plech na pečicí papír a nechte v troubě 7 minut při 180 stupních Celsia. Ještě horké perníčky potírejte rozšlehaným vejcem.

Foto: Mona Martinů

A může se ládovat trouba

Nechte je pár dní uležet a můžete zdobit bílkovou polevou. Návod na ni najdete v článku Česko peče cukroví s ProŽeny.cz: Úžasné perníčky.

Foto: Mona Martinů

Bílková poleva se musí krásně táhnout

Foto: Mona Martinů

A pak jde zdobení samo!

Stejně jako každé perníčky, i tyhle se musí nechat pár dní uležet. Ty naše z amarantové mouky byly poměrně výrazné a jejich chuť se od klasických perníků docela hodně lišila. Když však použijete stejnou pečicí směs jako obvykle Eva, můžete se těšit na cukroví, které nerozeznáte od toho klasického!

Foto: Mona Martinů

Poznáte rozdíl od klasických perníčků?

Na zítra pro vás máme recept na nepečené cukroví z piškotů. Najdete ho na stránkách tradičně hned ráno! A ještě tip na závěr – soutěžte s partnerem seriálu Delta o kabelku a peněženku Tommy Hilfiger! Zúčastnit se můžete ZDE!

ynezorPumanzeSaNyknalC