Hlavní obsah

Chcete zhubnout? Nekupujte bílé potraviny!

Foto: Thinkstock

Bílá bageta není při hubnutí dobrým společníkemFoto: Thinkstock

Hubnete? Máme pro vás jednoduchou pomůcku: Pomůže vám barva! Všechno bílé – rýži, těstoviny, rohlíky, chleba, tučné jogurty – z jídelníčku vyřaďte! Proč? Známe odpovědi!

Článek

Ano, sice chcete zhubnout, ale vzdát se oblíbeného bílého rohlíku nebo krajíce šumavy? „Bílé pečivo ale na rozdíl od celozrnného neobsahuje vlákninu, vitaminy, minerální látky a má vyšší glykemický index,“ uvádí ing. Iva Veselá, nutriční expertka pro Holmes Place. „Navíc pocit zasycení z bílých pšeničných produktů je citelně kratší než z celozrnných, takže můžete sníst nevědomky větší porci a přijmout zbytečně více energie," doplňuje odbornice.

Ne kvantita, ale kvalita

„Redukční dieta je v porovnání s běžnou racionální stravou charakteristická snížením denního příjmu energie o více než jednu třetinu,“ říká výživová poradkyně Gabriela Knosová z Institutu redukce a prevence nadváhy Kompliment. Pro zachování zdraví našeho organismu je proto velmi důležité dodržovat v době redukční diety v co nejvyšší míře doporučený denní příjem základních živin, minerálů a vitaminů. „Z tohoto důvodu je nezbytné konzumovat pouze kvalitní potraviny s vysokou nutriční hodnotou, které dokážou zasytit i v menším množství."

Při dietě přílohy můžete, ale...

Proč se při redukčním jídelníčku nedoporučují také bílá rýže či těstoviny? „Bílá rýže a běžné těstoviny jsou na tom podobně jako bílá mouka. Neobsahují vlákninu ani minerální látky a mají jen málo vitaminů,“ uvádí Gabriela Knosová a doplňuje, že bílá rýže je totiž zbavena všech povrchových nutričně cenných obalů a těstoviny z bílé pšeničné mouky jsou jen pouhým polotovarem, jehož základ je shodný s bílým pšeničným pečivem.

Foto: Thinkstock

Věřte, že změna bílé mouky za celozrnnou vám kila ubereFoto: Thinkstock

„Každopádně přílohám není nutné se vyhýbat ani v redukčním režimu,“ zdůrazňuje poradkyně. „Důležité je zvolit správný typ, množství a také způsob přípravy,“ říká a radí, že při výběru těstovin je dobré vsadit na ty z celozrnné mouky, žitné mouky či ze 100% tvrdé pšenice (semolina, Triticum durum). Rýže s vhodnými parametry je natural, basmati a parboiled, celozrnná, fialová...

Ve všem existuje výjimka

Že jste možná zaregistrovali informace, že mléčné výrobky „zahleňují“ organismus, a tím zpomalují hubnutí? „Žádné odborné medicínské studie nepotvrdily souvislost konzumace mléčných výrobků a zahlenění či zanesení lidského organismu,“ uvádí Gabriela Knosová a dodává: „Mléko a mléčné výrobky jsou naopak považovány za vysoce kvalitní potraviny a za bohatý zdroj bílkovin, vitaminů A, D, B, minerálů, a to zejména vápníku a fosforu. Jsou běžnou součástí zdravých redukčních jídelníčků a jejich konzumace nikterak nebrání redukci váhy. Právě naopak – zakysané mléčné výrobky a sýry dodávají organismu hodnotné živiny a zároveň dobře sytí.“ Samozřejmě sledujte jejich množství tuku – pro hubnutí jsou vhodné ty do 3 procent tuku.

Foto: Thinkstock

Tenhle jogurt můžu, miláčku!Foto: Thinkstock

Je pravdou, že zdravotní obtíže související s konzumací mléka a výrobků z něj nastávají v případě alergie na mléčnou bílkovinu anebo při laktózové intoleranci. „Lidé citliví na laktózu – mléčný cukr – opravdu mohou pociťovat nepříjemné pocity po konzumaci mléčných výrobků," doplňuje Iva Veselá. Může jít o zažívací potíže typu průjmů či nadýmání. „Se zvyšujícím se věkem totiž klesá produkce enzymu laktázy, který mléčný cukr v těle štěpí. Laktóza tak prochází v nezměněné formě dále do zažívacího traktu, kde vzniká velké množství organických kyselin a plynů. Mléčný cukr má navíc schopnost na sebe vázat vodu, proto dochází k častému pohybu střev. Zažívací potíže pak na sebe nenechají dlouho čekat," upřesňuje odbornice.

A co radí? „V tomto případě je tedy vhodné konzumovat spíše zakysané a syrovátkové mléčné produkty, ovčí anebo alternativní sójové produkty, ve kterých není obsažen žádný mléčný cukr." V prodejnách zdravé výživy i v supermarketech je již k sehnání i kravské mléko bez obsahu laktózy (lacto-free).

Když se tedy budete více zamýšlet nad tím, co konzumujete, objevíte určitě řadu zdravějších alternativ potravin, na které jste zvyklí.

Vynecháním bílých potravin s výjimkou mléka ale nemůžete opravdu nic zkazit. Tak co? Zkusíte to?

Reklama