Hlavní obsah

Čím zařídit ložnici? Porozhlédli jsme se po praktickém vybavení!

Foto: Profimedia

Ložnice je intimní prostor, do kterého návštěvy často nezavítají. Proto ji zařizujte tak, abyste se právě vy v ní cítili pohodlně a uvolněně

12. 4. 2016

Při zařizování ložnice byste se neměli až tolik řídit módními trendy, ale především nadčasovostí celého řešení a možností kombinování s různou barevností povlečení anebo výmalby.

Článek

Vzhled vaší budoucí ložnice je nepochybně důležitý, ale neměl by být na úkor kvality a funkčnosti. Neupínejte se proto k jedné představě. Snadno pak opomenete další prvky, které jsou při výběru významné.

Klidné prostředí

Pro pohodový a osvěžující spánek potřebujete mimo jiné také správně zařízenou ložnici, nebo alespoň klidné místo. Mělo by v ní být co nejméně nábytku a jako hlavní dominantu zvolte lůžko. Na něj soustřeďujte veškerou pozornost.

Nejnovějším trendem jsou čistě přírodní dřevěné polohovací postele s vysokými matracemi, do kterých je zabudována speciální technika umožňující nadzvednutí její horní i spodní části. Polohovací postele tak usnadňují a zpříjemňují například četbu či sledování televize a dokážou odlehčit špatnému prokrvování dolních končetin.

Vedle lůžka by neměly scházet praktické noční stolky a komoda. Pokud potřebujete mít v ložnici šatní skříň a prostor vám to umožní, zkuste nenápadnou variantu vestavěnou. Robustní solitérní skříň působí těžkopádně a hodně na sebe upoutává pozornost.

Foto: Nadop

Extravagantní růžová ložnice Eset. Lakovaná metalíza je kombinována se skleněnými prvky. Cena je na doptání

Foto: Trachea

Jemný odstín cappuccina na lesklém akrylátovém povrchu T.acrylic dodá nábytkovým dvířkům nádech luxusu a elegance. Cena od 2529 Kč/m²

Foto: MT nábytek

Hlavními znaky ložnicové sestavy Veria v provedení wenge je jednoduchost v kombinaci s elegancí. Cena je 12 643 Kč

Foto: Tchibo

Postel se dvěma vestavěnými nočními stolky nabízí spoustu volného úložného prostoru. Cena je 10 990 Kč

Barvy pro ložnici

Úplně prvním krokem při rozhodování pro tu kterou sestavu je celkový koncept barevnosti. Tedy rozhodování mezi světlými a tmavými nebo teplými a studenými barvami.

V zásadě se dá říct, že v tmavé místnosti se snadněji usíná, ale také může působit dramaticky až depresivně. Tmavé barvy bývají vnímány nejčastěji jako teplé, tedy pro klidný spánek méně doporučované.

Naproti tomu světlé barvy, tedy i ložnice, navozují pocit klidu a duševní čistoty, ale je zde zase příliš světla. Světlé barvy (bledě modrá, zelenkavá, růžová...) se mohou jevit jako chladnější, pro osvěžující spánek vhodnější.

Pro nerozhodné je tu jednoduchá rada – kombinujte. Do světlé ložnice pověste tmavé klidné závěsy, teplé barvy tmavého nábytku osvěžíte světlým povlečením.

Foto: Nadop

Dýhovaná ložnice Luisa, v barvě bělený ořech kombinuje čalouněné prvky. Cena je na doptání

Foto: MT nábytek

Ložnice Woody přinese hluboký spánek na pohodlné posteli s ložnou plochou 160 x 200 cm. Cena je 26 278 Kč

Foto: MT nábytek

Ke zdravému a klidnému spánku může výrazně přispět útulně zařízená ložnice Edita 1. Cena je 15 165 Kč

Foto: Ikea

Přírodní materiály, jako jsou masivní dřevo a kůže, zajišťují, že postel Stockholm s přibývajícími roky neztratí nic na své kráse. Cena je 19 490 Kč

Ložnici vládne přirozenost

Přírodní materiály a vzory hrají v ložnicích stále zásadní roli. Jejich výhodou je, že se neokoukají tak jako trendové barvy a jejich propojení s přírodou přináší vyrovnanost, harmonii a klid.

Novinkou poslední doby je pak využívání netradičních přírodních materiálů a jejich propojení s klasickými přírodními materiály, jako je dřevo. „Příkladem mohou být dřevěné postele čalouněné vlnou, mýkanou bavlnou nebo sametem, které dají vyniknout samotné posteli a její jedinečnosti v ložnici,“ uvádí Jakub Šoufek z Johann Malle.

Foto: Ikea

Masivní borovice předvádí na odiv atraktivní strukturu a krásné suky dodávají každému kusu nábytku na jedinečnosti. Čtyři velké úložné zásuvky postele Hurdal poskytují další prostor. Cena je 15 990 Kč

Foto: Ikea

Díky bočnici postele Tyssedal můžete používat matrace s různou tloušťkou. Třicet lamel z klíženého březového dřeva se přizpůsobí vaší hmotnosti a zvýší pružnost matrace. Cena je 10 590 Kč

Foto: Entrada

Ložnice ve stylu etno Merapi je vyrobena z přírodního masivního dřeva mindy. Komoda stojí 27 572 Kč, noční stolek je za 8820 Kč a čelo k dvoulůžkové posteli 14 112 Kč

Kvalitní postel je základ

Rám postele bývá většinou součástí celého skladebního ložnicového setu, ale zároveň je lůžko nejnamáhanější kus nábytku, proto se může stát, že časem dojdete k rozhodnutí jej vyměnit. Stejný případ ale může nastat také při nutnosti výměny roštu a matrace, kdy rozměry ne vždy souhlasí. Nastává problém, jak zkombinovat stávající zařízení s novým kusem.

Vždy by ale hlavním rozhodovacím argumentem mělo být pohodlí a kvalita konstrukce. Kvalitní a robustní rám postele vám zajistí, že bude lůžko věrně sloužit desítky let, aniž by začalo vrzat. Nejlepším materiálem je pak pevné vysušené masivní dřevo.

Foto: Entrada

Pohádková ložnice Bromo je z masivního dřeva mindy. Zdobené čelo k dvoulůžkové posteli stojí 13 356 Kč, komoda je za 19 152 Kč

Foto: Johann Malle

Kontinentální postel Johann Malle spojuje tradici, kvalitu i eleganci. Rám postele je vyráběn z jasanového masivu se speciálním pružinovým systémem. Cena od 99 900 Kč

Foto: MT nábytek

Pořiďte si ložnici, na kterou se budete celý den těšit. V ložnici Lettore si díky stylovému designu a pohodlné posteli budete užívat takřka pohádkový spánek. Cena je 33 991 Kč

Jak vypadá vaše ložnice?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.