Hlavní obsah

O Vánocích ke kořenům: jaké zvyky letos oživit?

Foto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Vánoce a tradice patří zkrátka k sobě. Kromě běžnějších rituálů existuje i mnoho napůl zapomenutých kouzelných vánočních zvyků, které vám vrátí do domácnosti to pravé kouzlo svátků.

Článek

Chcete, aby byly tyto Vánoce obzvláště magické? Oživte některou z tradic let dávno minulých a vraťte do největších oslav roku kapku magie a kouzel. Získají neobvyklou příchuť a nový rozměr: nebudou jen o dekoracích, jídle a třpytivých ozdobách. Které rituály nebude těžké oživit?

Vánoční věštění

Vánoce a věštění k sobě neoddělitelně patří, rok se totiž blíží ke svému konci a naši předci chtěli vědět, jak to s nimi a jejich životem bude dál. I proto existuje vánočních věšteb opravdu kopec. Některé jsou dobře známé – podélné překrajování jablek a hledání hvězdiček pro dobré zdraví, lití olova do chladné vody a čtení z tvarů, ve kterých ztuhne, házení pantoflem, aby se člověk dozvěděl, jestli se v příštím roce ožení či vdá nebo schovávání šupiny pod talířem – kdo ji najde, nebude mít v příštím roce nouzi o peníze.

Existuje však i několik méně známých typů věštění. Vánoce a hlavně Štědrý den byly podle našich předků třeba ideálním okamžikem k pátrání po budoucím choti.

Věštění ze zrcadel i vánočky

Ruská tradice říká, že dívka si má sednout před velké zrcadlo, dvě další postavit po stranách a jedno za sebe, aby vznikla zrcadlová síň. Pak má v myšlenkách pozvat svého budoucího manžela k večeři. V zrcadle se při dostatečném soustředění objeví postava či silueta.

Odrazy slouží k věštění často (jak podomácku zjistit, co vás čeká). Další možností je zabalit kus vlastnoručně upečené vánočky a vyrazit s ním ven ke studánce, ze které prýští potůček. Vyčistěte studánku, vhoďte do ní kousek vánočky (kousek, ne půlku) a studánka vám za odměnu ukáže, prostřednictvím vánočky, obrazy toho, co vás v příštím roce čeká. V zurčení potůčku je navíc možno slyšet i šeptání věcí budoucích.

Foto: Jaromir Klein, Shutterstock.com

Zkuste hodit vánočku do studánky, napoví vám, co vás čeká

Zdobení stromku pro štěstí

I zdobení stromku můžete pojmout spíše starobyle a přinést zpět do svého příbytku kouzlo tradičních Vánoc. Skleněné baňky vyměňte za cokoli jedlého – ideálně jablka a ořechy. Tím totiž dáváte oběť duchovi vánočního času a zaručíte si tak šťastné svátky i začátek dalšího roku.

Zapomeňte na špičku na vrchol stromku a rozhodně sáhněte po hvězdě, symbolu naděje a prozření. A místo pestrobarevně blikajících světélek pověste na stromek zvonky nebo rolničky, abyste duchovi Vánoc umožnili s vámi komunikovat.

Proč se pálily svíčky

K Vánocům patří bezpochyby také oheň – pálení svíček je něco, do čeho byste měli skočit rovnýma nohama. Naši předci totiž věřili, že v období Vánoc je závoj mezi naším světem a světem mrtvých tenčí a duše sem občas zabloudí. Zapálené svíčky a tančící plaménky jim pomáhají najít cestu sem i zpět. Světla na vánočním stromku jim navíc ukazují, jak moc na ně myslíme.

Foto: kryzhov, Shutterstock.com

Svíčky na stromečku dokazují našim zemřelým, že na ně pořád myslíme

Zvony vám přinesou peníze

Kouzelnou moc mají na Štědrý den i zvony. Vyrazte ven před půlnocí a poslechněte si, jak se zvoní na půlnoční mši. Zvuk zvonů má totiž v tuto noc moc dovést toho, kdo je slyší, k pokladu a pohádkovému bohatství. Tak to nepodceňujte.

Zvonění zvonků a rolniček bylo kdysi nesmírně oblíbené a vy můžete tento zvyk přivést zpátky k životu tím, že ověsíte cingrlátky a rolničkami celý dům, a taky sebe. Jejich tichoučké cinkání odpuzuje zlé duše a zajistí klidný průběh svátků.

U vánoční tabule jedno místo pro mrtvé

Nezapomeňte ani na tradice spojené se stolováním (nápady na vánoční tabuli). V první řadě byste měli nechat u stolu prostřené jedno místo navíc za všechny zesnulé v rodině. Připravte k němu veškeré talíře, příbory, ubrousky, všechno načančejte a věnujte svým příbuzným tichou vzpomínku. Od večeře by se taky po usazení celé rodiny neměl už nikdo zvedat, dokud není všechno dojedeno, jinak to přinese neštěstí.

Některé tradice navíc zmiňují devatero pokrmů – na tom, jaké to mají být, se už zdroje neshodují. Kromě kapra se jedl také hrách či čočka a kroupy. Luštěniny byly totiž lehce dostupné, a navíc se věřilo, že nosí bohatství. Klidně si vymyslete vlastní devatero, které vám ke stolu přinese spokojenost!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek