Hlavní obsah

Co jíst před a po cvičení? Máme pro vás konkrétní tipy!

Foto: Profimedia

Před sportovním výkonem nejezte nejlépe dvě hodiny. S těžkým žaludkem vám to totiž moc dobře nepoběží

Pokud pravidelně cvičíte, má to skvělý vliv na vaše psychické i fyzické zdraví. Chcete-li viditelné výsledky, musíte ale zapracovat i na stravě. Nejzásadnější je totiž jídlo před tréninkem a po něm.

Článek

Jestli by se v souvislosti se sportovní aktivitou nemělo něco podceňovat, tak je to volba jídla. V první řadě má vliv na váš výkon a dále na to, jak rychle tělo zregeneruje. Ovšem přispívá i k tomu, abyste lépe nabírali svaly a spalovali tuk.

Cvičit běžte trochu vyhládlí

Jídlo, které si dáte jako poslední před cvičením, by mělo především zajistit dostatek energie pro výkon, hydrataci organismu a přípravu na výkon. „Volba špatného jídla může velmi ovlivnit kvalitu tréninku. Když sníte pevné a těžko stravitelné jídlo třeba 20 až 30 minut před výkonem, bude se tělo věnovat trávení. Více krve bude v trávicím traktu a trénink určitě nebude stoprocentní,“ uvádí osobní trenér fitness Pavel Dvořáček ze soukromé praxe dfit.

„Všeobecně byste se měli najíst přibližně dvě hodiny před sportovním výkonem. Na trénink byste měli jít s mírným pocitem hladu,“ říká dále osobní trenér a výživový poradce Radek Pajič z Bomton Power Concept.

Oba trenéři se shodují, že ze všeho nejhorší je dát si před tréninkem rychlé cukry, tedy nějaké sladké tyčinky, ale i ovoce. „Vašemu tělu sice dodají rychlou energii, ale ta také rychle s poklesem glykémie spadne, a pocit nabití energií z rychlých cukrů tak může být vystřídán pocitem náhlé únavy,“ vysvětluje Radek Pajič.

Foto: Profimedia

Hned po cvičení doplňte sacharidy, třeba formou ovoce

Co si dát před tréninkem?

Zhruba dvě hodiny před tréninkem byste si měli dát zdravé vyvážené jídlo, které obsahuje optimální poměr bílkovin, komplexních sacharidů a tuků.

Odborníci doporučují tyhle tipy:

 • Nakrájené jablko s arašídovým nebo kešu máslem
 • Vaječná omeleta s čerstvým špenátem a zeleninou
 • Zelenino-ovocné smoothie s chia semínky (podívejte se taky na naše inspirativní recepty na smoothie pro hubnutí a doplnění vitaminů)
 • Syrovátkový protein s trochou kávy s ledem

Po cvičení doplňujte živiny postupně

„Potréninkové jídlo je velmi důležité z hlediska regenerace. Bezprostředně po cvičení by mělo obsahovat kvalitní a dobře stravitelné sacharidy, zhruba 30 minut po něm by měly přijít na řadu bílkoviny – proteinový přípravek – a hodinu poté kvalitní jídlo, obsahující všechny důležité živiny,“ popisuje osobní trenér Pavel Dvořáček.

„Kvůli trávení je ideální jídlo rozdělit. Strávení samotných sacharidů zabere maximálně 30 minut, avšak dohromady s bílkovinami by mělo tělo mnohem více práce,“ vysvětluje Pavel Dvořáček.

Foto: Profimedia

Na doplnění živin před tréninkem i po něm je skvělé taky smoothie

Co si dát po tréninku?

Bezprostředně po tréninku:

 • Racio chlebíčky rýžové či kukuřičné s medem nebo marmeládou
 • Rýže s ovocem nebo marmeládou
 • Sacharidový nápoj (gainer)
 • Ovoce nebo sušené ovoce
 • Rýžové burizony s medem

Po 30 minutách:

 • Proteinový koncentrát
 • Vaječný bílek libovolně upravený
 • Kuřecí krůtí prsní přírodní steak

Po 60 až 90 minutách:

Doplňte sacharidovou složku, a to prostřednictvím například brambor, kuskusu, rýže, těstovin. Dále bílkovinnou – kuřecí maso, krůtí maso, hovězí zadní, treska, losos, libová vepřová panenka. A nezapomeňte na zeleninu, kterou zakápněte lžičkou olivového oleje.

Řešíte jídlo před cvičením a po něm? Co si dáváte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek