Hlavní obsah

Co všechno můžete mít doma z papíru? Dekorace i nábytek!

Foto: Ikea

Papír se často používá na stínidla lamp a lustrů. Výběr je neskutečně široký, každý si najde takové, které se mu bude líbit

Pořekadlo „Od Bacha po Vlacha“ můžeme směle aplikovat i na používání papíru v interiéru. Dá se totiž použít všude, na drobných doplňcích i větších kusech nábytku. Přesvědčte se sami.

Článek

Ozdobíte jím stejně dobře malou plochu (krabičku na šperky) jako velkou (stěnu) anebo z něj pořídíte dětem hračky a sobě třeba svítidla, židle, komody, postel…

1. Malé, ale milé

Papírové ubrousky můžou nahradit látkové nejen na jídelním stole, zarámované plakáty zase obrazy, vonné papíry sáček s bylinkami v šuplíku, ale prodávají se třeba i stínítka na čajové svíčky.

Foto: Almara shop

Vonné papíry Cascia all’Olmo položte na dno zásuvek, poliček či skříní, jemně provoní textil i obuv (například s aromatem levandule, 6 kusů 62 x 41 cm, za 399 Kč)

Foto: publikace Dekorace z ubrousků

Ubrouskovou technikou můžete ozdobit třeba hodiny, které si vyrobíte například z překližky. Natřete ji různě barevnými pruhy a čtverci v horní části, na spodní použijte jednobarevný základ a motivy z papírových ubrousků. Nakonec přidejte hodinový strojek a samolepku ciferníku

Foto: Bonami CZ

Španělské designerské duo DOIY přišlo s vtipným nápadem poznámkových papírků v podobě salámu – stačí „zakrojit“ (za 269 Kč)

2. Zadáno pro děti

Tleskáme nejrůznějším skládačkám a stavebnicím, které vsadily na papír. Některé jsou už předem obarvené, jiné si můžou děti samy dozdobit. A kdyby vám přišlo, že potomci mají v pokojíčku málo papíru, mrkněte se na další hračky. Z papíru se vyrábějí třeba i panenky.

Foto: Dárky s nápadem

Domeček Murielle i Hrad krále Artuše jsou z pevného laminovaného kartonu a prodávají se včetně doplňků a postaviček (domeček za 931 Kč, hrad za 1063 Kč)

Foto: Fler CZ

Se skládacími domečky si děti hodně vyhrají. Tento se silnicemi má boční stěny vyztužené dřevěnými laťkami, jednotlivé díly spojují stuhy (za 1380 Kč)

3. Krabice se vždycky hodí

V každé domácnosti se najde řada drobností, které najednou nemají svoje místo. Problém vyřeší papírové krabice. Do jedné se vejdou „lejstra“, do druhé třeba plyšové hračky. A ač se to nezdá, mnohé se dají stohovat. Některé mají navíc tak pěkný dekor, že by je bylo škoda schovávat.

Foto: Almara shop

Do dekorativních krabic Roses (2 kusy, za 668 Kč) a Bunny (2 kusy, za 600 Kč) se vejde spousta drobností

Foto: IKEA

Dekorativní krabice můžete vystavit do otevřených polic, postavit je na nábytek nebo je poskládat na sebe (například Kvittra s víkem o rozměrech 15 x 15 x 15 cm, za 129 Kč)

4. Staré dobré tapety

Ozdobit nejen stěny interiéru, ale třeba i letitý nábytek, se dá i s pomocí tapet. Stačí si jen vybrat zajímavý dekor. „Výhodou papírových tapet oproti vinylovým a vliesovým bývá většinou nižší cena. Papírová tapeta však neumí dobře překrýt nedokonalosti podkladu,“ uvádí jejich plus i minus designérka Hedvika Novotná z Novodesign. Papírové tapety je třeba lepit na zcela hladký povrch, a pokud je chcete použít na stěnách, raději si pozvěte na pomoc odborníka.

Foto: Novodesign

Papírové tapety rozhodně nemusí nudit. Na této značky Tres Tintas v detailu vidíte medvídky a koně, ale když se nasvítí, bude vypadat zase trochu jinak

Foto: Novodesign

Na této fotce vidíte stejnou tapetu, kterou designérka Hedvika Novotná použila na větší ploše v ložnici – s odstupem několika metrů působí opět jiným dojmem

5. Papír, který svítí

Stínidla u svítidel patří mezi nejběžnější papírové doplňky. „U nich výrobci dávají pozor, aby se papír nacházel v dostatečné vzdálenosti od žárovky. Současně také varují před používáním starých žárovek a doporučují ,studené světlo´,“ upřesňuje designérka Margaréta Švecová z Bonami CZ.

Foto: KIKA Nábytek

Stojací lampa Papyrus se hodí všude, i do obývacího pokoje (výška 140 cm, průměr 30 cm, za 1190 Kč)

Foto: Kartoons

Kartonové stínidlo Cylinder dokazuje, že papírové osvětlení může být nejen účelné, ale také velmi elegantní a originální zároveň (průměr 30 cm, výška 20 cm, za 1550 Kč)

Foto: Dárky s nápadem

Motivy stínidel pro děti jsou hravé (Mořský svět, za 294 Kč)

6. Překvapivé doplňky

Jak by se vám líbily papírové hodiny nebo třeba budík? Mísa (nejen) na ovoce? Stojany na víno? Poličky a police? A co třeba váza? Z papíru může vzniknout neskutečné množství bytových doplňků. Řada z nich je navíc zajímavá nejen zvoleným materiálem, ale i designem.

Foto: Kartoons

Mísa nejen na ovoce je ručně vyrobená z papírové lepenky (40 x 30 x 10,2 cm, za 1020 Kč)

Foto: Bonami CZ

Díky ručně vyráběné papírové váze během chvilky vytvoříte obal na květiny, který dá obyčejným věcem nový smysl (květiny vložte do skleněné nádoby, poté do obalu, cena za papírový obal 499 Kč/kus)

Foto: IKEA

Rámečky Åsarna využijete na fotky nebo drobné kresby (tři kusy, za 299 Kč)

7. Nebojte se nábytku

„Velkou výhodou papíru je to, že produkty z něj vyrobené bývají k dostání za příznivou cenu. Třeba proto, že nábytek se vyrábí z recyklovaného papíru. Dalším bonusem je překvapivě velká odolnost papíru. Například kartonové židle snesou hodně velkou zátěž a v kombinaci s nízkou cenou jde o kus nábytku, který můžete snadno obměnit, když vás omrzí,“ uvádí Margaréta Švecová. A dodává, že papír se ze stejných důvodů hodí i do dětského pokoje.

Foto: Netradiční nábytek CZ

Z kartonu můžete mít kompletně vybavenou domácí pracovnu, a kdybyste časem chtěli nějaký kus přesunout do jiné místnosti či se vůbec přestěhovat, nedá vám to žádnou práci – snadno se rozkládá i skládá a slibuje nízkou hmotnost (například komoda se zásuvkami a krabicemi, 100 x 112 x 36 cm, za 3790 Kč)

Foto: ALAX

Stěna Fiorello z papíru zpevněného nylonovou textilií a s kovovou podnoží se nabízí v několika barevných variacích nebo v přírodním provedení (100 x 100 x 32 cm, od 1565 Kč)

Foto: Bonami CZ, Designoutlet CZ

Odkládací stoleček, nebo stolička? Vyberte si sami, jak budete tento kousek nábytku používat. Prodává se v různých dekorech a věřte, nebo ne – unese až 200 kilogramů (cena od 490 Kč)

8. Aby déle vydržel

Některé kusy, například stolička, můžou být uvnitř vyztužené do kříže, mnohem pevnější a odolnější je karton z řady vrstev – mnozí jej co do výdrže přirovnávají ke dřevu. Rovněž ho lze povrchově upravovat, aby byl chráněný před vlhkostí a běžným opotřebením, a také není neobvyklé, že se kombinuje s dalšími materiály (například dřevo, sklo, kůže…).

Foto: Netradiční nábytek CZ

Jak sami vidíte, design a karton si velmi dobře rozumí. Židle Brigit s vyztuženými boky se prodává jak v přírodním provedení (za 7299 Kč), tak v různých barvách

Foto: Alax

Stolička Sgass značky Kubedesign má papírové nejen „tělo", ale i „nožky" (51 x 48 x 34 cm, od 4496 Kč)

Většina kartonového nábytku se dá snadno složit i rozložit, tak kdybyste ho časem chtěli přestěhovat jinam, zvládnete to „levou zadní“. Ale možná si ho natolik zamilujete, že se s ním už nedokážete rozloučit!

Foto: Netradiční nábytek CZ

Poutavý artefakt a současně funkční a ekologický nábytek, to je křeslo Roll (53 x 64 x 111 cm, za 15 699 Kč)

Jak se vám líbí „papírové bydlení“?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek