Hlavní obsah

Dělá se vám špatně v autě či autobusu? Pomůže zázvor, žvýkačka a zavřené oči!

Foto: michaeljung, Shutterstock.com

Foto: michaeljung, Shutterstock.com

Bojíte se každé delší cesty autem, autobusem nebo letadlem, protože víte, že vám zas bude špatně? Máme pár rad, které by vám měly tentokrát opravdu pomoci!

Článek

Nejčastěji mají s nevolností v dopravních prostředcích (čili kinetózou) potíže děti. Ovšem i někteří dospělí se špatně vyrovnávají s tím, jak se auto, autobus, letadlo či loď cestou komíhají, pohupují a naklánějí. Proč je vám z toho vlastně špatně?

Proč je mi tak zle

Mozek neustále sbírá a vyhodnocuje informace o pohybu celého organismu, aby na něj dokázal adekvátně reagovat. Ve vestibulárním aparátu rovnovážného ústrojí ve středním uchu je tekutina, která se přelévá podle toho, jak se pohybujeme. Informaci o pohybu zároveň hlásí také zrak. Jestliže je hlášení obou orgánů ve shodě, všechno je v pořádku. Problém nastává, když oči hlásí jiný pohyb než centrum rovnováhy – nastává zmatek a nervový systém začne panikařit. A právě tehdy vzniká celá řada potíží, kterým se souhrnně říká kinetóza (například mořská nemoc není nic jiného).

Prvními příznaky je zívání, pokašlávání, zrychlené dýchání, slinění, únava a ospalost, snížení krevního tlaku či studený pot. „Nejčastěji se objevuje u dětí ve věku dvou až dvanácti let, u žen v období menstruace či těhotenství a u osob trpících migrénami. Kojence, mladší batolata a osoby vyššího věku nepostihuje. Při déletrvajících turbulencích letadla nebo při plavbě na rozbouřeném moři mívá ale kinetózu většina pasažérů,“ popisuje problém PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárnice Benu Lékárny v Mladé Boleslavi.

Foto: chombosan, Shutterstock.com

Dobrou metodou, jak netrpět nevolností, je usednout za volant. A když vás za ním přepadne ospalost a únava, není to na přípravky proti nevolnosti, ale na odpočinek a přestávkuFoto: chombosan, Shutterstock.com

Proč někoho kinetóza pořádně trápí, zatímco jiným se vyhýbá? A proč je intenzivnější v dětství? To nikdo nedovede přesně říct, stejně jako se neví, proč postiženému může být hůř, když se dopravní prostředek hýbe dopředu a dozadu, ale už méně, pokyvuje-li do stran. Je ale fakt, že z problematického dětského období většina lidí vyroste.

Jak se bránit

Kinetózu prohlubují i další faktory, které jsou s cestováním spojené, například vydýchaný vzduch, nervozita, stres a úzkost před delší cestou. Jediná možnost, jak s potížemi bojovat, je předcházet jim – když už zvracíte do pytlíku, je na nějaká protiopatření vcelku pozdě. Jaká je prevence?

  • Sedněte si tam, kde se to nejméně pohupuje – bývá to kolem těžiště, tedy v autobusu v přední části, v letadle nad křídly a na lodi uprostřed.
  • Když je to jen trochu možné, seďte s mírně zakloněnou hlavou a zavřenýma očima. Za jízdy si nečtěte, nesledujte pohyb okolí za oknem.
  • Dbejte na pravidelný přísun tekutin a najezte se – zvolte lehká jídla a menší porce. Alkohol zvyšuje riziko vzniku kinetózy, takže ho vynechejte!
  • Hodinu před cestou užijte některý z preventivních léků.

Lék užijte včas

Výše zmíněná preventivní opatření fungují, ale přece jen nemusejí stačit. Ideální je doplnit je užitím nějakého léku proti kinetóze „Existují tablety, žvýkačky, bylinné doplňky stravy, takže si jistě vyberete. Důležité je užít medikament ještě dříve, než nějaké obtíže vůbec nastanou,“ radí Mgr. Leona Štěpková, Alphega lékárna Medea v Hostomicích nad Bílinou.

Jednotlivé přípravky se liší dobou a nástupem účinku, proto byste si měli důkladně přečíst příbalový leták. Tablety se většinou užívají zhruba hodinu před začátkem cesty, a když cestujete delší dobu, pak každé dvě až tři hodiny. Žvýkačky – jsou určené od patnácti let – se žvýkají nejdéle třicet minut před cestou, a to asi deset minut, pak se vyplivnou.

Foto: gpointstudio, Shutterstock.com

Před delší cestou se poraďte s lékárníkem o vhodném přípravku i jeho správném použitíFoto: gpointstudio, Shutterstock.com

Zázvor i homeopatika

„Proti kinetóze lze užívat i přípravky s výtažkem kořene zázvoru. Některé z nich jsou vhodné i pro malé děti a podávají se třicet až šedesát minut před cestou, při déletrvajícím cestování opakovaně. V nabídce je také homeopatický lék, který mohou užít děti i dospělí bez omezení – ten se bere poprvé den před cestou,“ říká PharmDr. Ivana Lánová.

Léky proti kinetóze se rozhodně vyplatí mít na cestě stále při sobě, případně v cestovní lékárničce. Jestli zapomenete nebo vás kinetóza nepříjemně překvapí a není po ruce žádná lékárna, můžete je nově koupit i v síti čerpacích stanic, na vlakových a autobusových nádražích, v drogeriích i některých supermarketech ve speciálních vitrínách s logem Medipoint. „Vyhrazené léky a základní zdravotnický materiál tak najdete asi na osmi stech místech po celé republice, kde jsou k dostání 24 hodin denně a 365 dní v roce,“ upozorňuje farmaceutka PharmDr. Martina Štýbnarová, MBA.

Tip: Čeká vás cesta letadlem, navíc s dětmi? Pak je zejména pro ně nejvíce rizikové přistávání. Mějte po ruce žvýkačku, bonbon (někdy je rozdávají v letadle) a ve chvíli, kdy palubní personál ohlásí žádost o připoutání se před přistáváním, sobě i dětem dejte žvýkačku či bonbon (menším dětem dudlík). Cíl je, abyste po celou dobu až do dosedu letadla pohybovali čelistmi, a tím minimalizovali dopady poklesu tlaku.

A co zabírá na cestovní nevolnosti vám? Napište nám!

Reklama

Související témata: