Článek
Chtěli byste si umět udělat jídla, která vás vrátí zpět do kalhot, které teď nejdou zapnout? Račte vstoupit do naší redakční kuchyně. Díky výživovým poradcům máme přehled, jak takové chody mají vypadat. Jenže my chceme, aby vám kromě těch správných kalorií i množství tuku hlavně také chutnaly. Proto jsem tohle menu vymyslela, nechala odborně zhlédnout expertkou Ivou Veselou, navařila a nechala vše ochutnat kolegyním s mlsnými jazýčky. A závěr? „To jsme se dobře najedly,“ hlásily Jana F. s Renatou. Tak snad vám ta zdravá jídla půjdou k duhu stejně jako jim ;-).
Snídaně: Bulgur s jogurtem a ovocem
Potřebujete pro sebe:120 g bílého jogurtu (do 3 procent tuku), 2 lžíce bulguru, půlku banánu, 4 datle, 5 kuliček hroznového vína, 10 vlašských či lískových ořechů, skořici, holandské kakao, kardamom, datlový nebo javorový sirup
Postup: Podle návodu uvařte bulgur, mezitím do jogurtu nakrájejte ovoce, přidejte skořici, kakao podle chuti, nakrájené oříšky i datle, a nakonec uvařený bulgur. Ten vám ranní jídlo ohřeje, což je v chladných dnech důležité proto, aby se tělo dobře nastartovalo a nemělo zachlazené, tedy pomalé trávení. Dáte-li si před snídaní ještě teplou vodu s citronem, máte ideální kombinaci.
Naše rada: „I když držíte dietu, neznamená to, že si zakážete sladké. Zákazy končí jejich porušováním,“ uvádí poradkyně na výživu Iva Veselá z Food Life. Takže tomu raději předejděte tím, že si dáte něco na zub ve správnou dobu: ráno až dopoledne.
Svačina: Chlebík s „humusovou" pomazánkou
Potřebujete pro sebe:celozrnný plátek chleba, humus, pažitku
Postup: Na chléb namažte hotovou cizrnovou pomazánku, zvanou humus. Připravit si můžete i podobnou domácí variantu: rozmixujte vařenou cizrnu v plechovce a dochuťte třeba bílým pepřem, jemně solí.
Naše rada: Nezapomínejte na to, že při hubnutí by mělo každé jídlo obsahovat bílkoviny (zde je zastupují luštěniny). Dopolední svačinku nevynechávejte, i když nemáte velký hlad. Raději vynechejte odpolední, kdy by se měl denní kalorický příjem stravy snižovat.
Oběd: Lososovitý pstruh s fazolkami a šťouchaným bramborem
Potřebujete pro sebe:80 g pstruha lososovitého, 150 g zelených fazolek mrazených, 2 velké brambory, pár kapek olivového oleje, stroužek česneku, půlku citronu, pár kapek sójové omáčky
Postup: Do alobalu zabalte rybu pokapanou olivovým olejem a nechte péct v troubě na 180 stupňů asi 15 minut. Mezitím nechte vařit brambory a na pánvi poduste fazolky, přidejte trochu česneku, pár kapek sójové omáčky. Uvařené brambory rozšťouchejte s trochou mléka a podávejte spolu s fazolkami a citronem zakápnutou rybou.
Naše rada:Brambory tělo lépe tráví, když jsou vařené s kmínem. Oběd je poslední větší jídlo dne. Odpoledne se kalorický příjem už snižuje.
Svačina: Zeleninová polévka s miso
Potřebujete pro 2 osoby: čerstvou zeleninovou směs na polévku, miso pastu, pár kapek oleje na smažení, 1 l vody
Postup:Všechnu zeleninu najemno nakrájejte a hoďte na rozpálený olej v hrnci, zalijte litrem vody a jakmile se začne vařit, stáhněte plamen a nechte tak 15 minut bublat. Pak odstavte z plotny. V hrnečku zatím rozmíchejte 2 lžičky miso pasty s vlažnou vodou a přidejte do polévky.
Naše rada: Miso pasta nesmí projít varem, jinak se zničí všechny v ní tolik užitečné enzymy.
Večeře: Zeleninový salát s rozpečeným šmakounem
Potřebujete pro 2 osoby:½ ledového salátu, ½ vaničky rukoly, sladké balsamico, 200 g šmakouna, brusinky na dochucení, pár kapek olivového oleje a citronu
Postup:Saláty nakrájejte najemno, dochuťte olejem, citronem a balsamikem. Mezitím rozpečte v troubě nebo na pánvi připravená kolečka šmakouna. Hotová položte na salát, chcete-li, přidejte lžičku brusinek a podávejte ihned.
Naše rada: Nebojte se Šmakouna zkusit, i když vám možná bude připadat nevábný. Můžete ho zapékat, restovat, grilovat, dusit i mixovat. Najděte si svou chuť, která vás bude bavit. K ochucení vám může pomoci i dobrá sójová omáčka. „Doporučuji ho jako výborný zdroj lehce stravitelných bílkovin a ideální jako alternativu masa nebo sýra," uvádí tip poradce na výživu Aneta Procházková.
Zkusíte ochutnat?