Hlavní obsah

Dlažba a obklady v interiéru? Novinky rozhodně stojí za pozornost

Foto: RAKO

Jednoduše čistá linie série Form naplňuje heslo, že méně může být více, 33 x 33 cm, cena od 359 Kč/1 m^2

Uvažujete o rekonstrukci nebo úpravě svého domova s pomocí obkladů a dlažeb? Nabízíme vám aktuální novinky. Která se vám nejvíce líbí?

Článek

Trendy v segmentu obkladů a dlažeb udává mezinárodní veletrh Cersaie, poslední ročník proběhl na přelomu září a října. Co je zřejmé na první pohled? Stále jsou v oblibě imitace kamene a dřeva, více se prosazují tvary šestiúhelníku a nově i cihliček, zaujmou rovněž majolikové dekory a plastické tvarování.

Moderní stálice

Imitace kamene, betonu a dřeva patří k trvalkám, ale i tady jsou k vidění nová, a přesto nadčasová provedení. Ostatně toho si mnozí lidé nejvíce cení, dlažbu ani obklady nikdo nemění tak rychle, jako se vyvíjejí trendy. Dekory přírodního kamene jsou dokonalé, těžko je rozeznáte od přírodního materiálu (nejčastěji se imituje mramor). Kromě lesklého povrchu se objevuje i takzvaný soft, na dotek jemný a hebký. A u dřeva? K vidění jsou obklady a dlažby s precizně propracovanými žilkami, suky a barevnými kontrasty.

Foto: SIKO KOUPELNY&KUCHYNĚ

Dlažba série Maximum Calacatta značky Graniti Fiandre imituje mramor, rozměry 100 x 100 cm, cena od 2976 Kč/1 m^2

Foto: RAKO

Slinuté glazované dlaždice série Era napodobují dřevěnou skladbu parket s patinou, 33 x 33 cm, cena 359 Kč/1 m^2

Foto: Ragno

Kolekce dlažby s efektem dřeva Woodtale určená do exteriéru má tloušťku 2 cm, 60 x 60 cm, cena 1999 Kč/1 m^2

Foto: Koupelny Ptáček

Každý kus dlažby Blend je originálem, 60 x 60 cm, cena 1099 Kč/1 m^2

Tvar cihličky

K často používaným tvarům patří obdélníky různých velikostí. „Jednu z novinek zastupuje tvar cihličky, který propojuje autenticitu terakoty s přednostmi slinutého neglazovaného materiálu. Cihličky můžete využít s menší spárou do interiéru, s větší spárou na fasádu či jako dlažbu do interiéru i exteriéru,“ uvádí Kristýna Rumlová ze společnosti Cool Interior.

Foto: Ragno

Tvar cihličky patří k aktuálním trendům, série Fornace, 7 x 28 cm, cena 1044 Kč/1 m^2

Foto: Los Kachlos

Matnou dlažbu Retro lze použít i ve formě obkladu. Jde o mrazuvzdornou a protiskluznou sérii, kterou můžete využít i v exteriéru. Cena od 1399 Kč/1 m^2

Plastické napohled i na dotek

Z dalších zajímavých tvarů se nedá přehlédnout hexagon neboli šestiúhelník, ostatně mnozí odborníci ho doslova označují jako hit (hexagony byly k vidění u některých výrobců už na loňském veletrhu, letos ho představila většina z nich). Může mít všechny strany buď stejně dlouhé, nebo dvě delší než ostatní, být v provedení matném či lesklém, imitovat přírodní materiály či staré dekory… Anebo se vyrábí i v plastickém, trojrozměrném provedení, což platí rovněž i pro jiné tvary.

Stejně tak se napříč obklady a dlažbami promítá optický 3D efekt, tedy plastičnost „jen“ napohled.

Foto: Sapho

Dlažba a obklady ve tvaru šestiúhelníku můžou být s dekorem či jednobarevné, jako je Hexatile Cement, 17,5 x 20 cm, 1195 Kč/1 m^2

Foto: Los Kachlos

Plastické keramické obklady Shapes jsou inspirované japonským uměním origami. Formát 3D obkladu je 25 x 25 cm, cena od 1499 Kč/1 m^2

Krásná majolika

Dokonalé tiskové technologie dokážou věrně napodobit cokoli, včetně starých technik. „Kromě zmiňovaných dekorů kamene nebo dřeva se tak výrazně prosazuje obklad se vzorem majoliky, ať už je provedený v klasické kobaltově modré, šedé nebo třeba zlatavě béžové. Odkazuje na poctivé řemeslo a tradice,“ připomíná Pavla Nováková, zástupce značky Rako.

Návrat do doby minulé evokuje také stále používaná patina, patchwork a další prvky retro stylu.

Foto: RAKO

Přestože série Majolika působí jako mozaika 10 x 10 cm, jedná se o formát 20 x 60 cm, který zjednoduší pokládku a usnadní běžný úklid znečištěných spár především v kuchyni, cena 699 Kč/1 m^2

Foto: SIKO KOUPELNY&KUCHYNĚ

Matná dlažba série Patchwork od Geotiles se jmenuje Manises vintage negro, 60 x 60 cm, 799 Kč/1 m^2

Velké i malé formáty

Není to tak dávno, kdy nastoupily větší formáty (metrové i více), jež jsou elegantní i praktické, například z pohledu menšího množství spár. Dnes už představují trvalku, ale kromě nich se znovu objevují i menší velikosti. „Novinkami jsou malé formáty o rozměrech 7 x 28, 5 x 15 či 10 x 30 cm, jež se prezentují jako zmiňované cihličky – imitace cihelné zdi nebo se pokládají do parketového vzoru,“ uvádí Václav Vančura z koupelnových studií Ptáček.

Foto: SIKO KOUPELNY&KUCHYNĚ

Dlažba série Maximum HQ.Resin od Graniti Fiandre bude slušet nejen kuchyni i jídelně, 100 x 100 cm, cena od 2399 Kč/1 m^2

Foto: Marazzi

Dlažba TreverkCharme připomíná malé cihličky, které se skládají jako parkety do tvaru stromečku, 10 x 70 cm, cena 699 Kč/1 m^2

Každý si vybere

Přestože střídmé provedení (bílá, béžová, hnědá, šedá) vede, třeba zrovna vám se nemusí líbit. Nevadí, určitě si vyberete z nabídky výraznějších barev, které se po určité odmlce znovu vrací (počítá se s jejich využitím hlavně v koupelnách, ale tím se nemusíte řídit). Kromě modré stálice jde například o žlutou nebo červenou. A i když tady nebyla řeč o florálních motivech, květinový dekor je stále k vidění. Bez ohledu na to, co je zrovna trendy.

Zvažte sami, jak velkou plochu dopřejete některému ze zmiňovaných stylových dekorů, velikostí či barev, aby vás zvolený obklad či dlažba okouzloval nejen v okamžiku nákupu, ale i po mnoha letech.

Foto: Imola Ceramica

Obklady z kolekce Shades rozzáří nejen koupelnu, například 20 x 60 cm, cena 1343 Kč/ 1 m^2

Foto: Sapho

Vlevo vidíte obklady Fresh s půvabným květinovým dekorem, 23,5 x 58 cm, 645 Kč/1 m^2

Foto: Ragno

Obklady Frame ve sprchovém koutu evokují vodu, 25 x 76 cm, cena od 889 Kč/1 m^2

Chtěli byte si domů přinést kousek přírody v podobě imitace kamenné nebo dřevěné dlažby, nebo se vám líbí jiné vzory?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.