Hlavní obsah

Hit léta! Vyrobte si vlastní mléko na opalování

Foto: verona studio, Shutterstock.com

Foto: verona studio, Shutterstock.com

Poděsila vás zpráva, že by mohly některé složky přípravků proti UV záření poškozovat zdraví? Jestli vás to vedlo k úvaze, že byste si chtěli vyrobit nějaký opravdu zdravý sami, jednu možnost nabízíme!

Článek

Stejně jako byste si měli hlídat obsah některých „éček“ v potravinách, hodí se mít povědomí i o tom, co všechno si nanášíte na kůži při aplikaci kosmetiky – a obzvlášť důležité to je, jedná-li se o produkty určené dětem.

Právě tahle potřeba dobře znát složení kosmetiky skvěle nahrává její domácí výrobě – o receptuře rozhodujete sami, a tedy si můžete být jisti i zdravotní nezávadností svého vlastnoručního produktu. Jde se ale na domácí výrobu spolehnout i v takové oblasti, jako je ochrana proti UV záření? Možná se budete divit, ale ano: doma si celkem snadno dokážete připravit ochranný přípravek na opalování. Nebude sice o moc levnější, než za kolik byste podobný pořídili v obchodě, ale co se složení týče, budete o něm vědět všechno!

Přírodní UV faktor?

Pro mnohé z vás bude možná překvapením, že některé přírodní oleje mají vysoký UV faktor – právě proto se mohou stát základem doma vyráběných přípravků na ochranu proti slunečnímu záření – jen musíte koupit vždy ten nejkvalitnější, ideálně tedy v bio kvalitě a počítat s častěji opakovaným natíráním. A jaké oleje vybrat? Uvádíme ty nejpoužívanější, včetně jejich ochranného faktoru:

  • Kokosový olej - SPF 2 až 8
  • Olivový olej - SPF 2 až 8
  • Kakaové máslo - SPF 3 až 4
  • Bambucké máslo - SPF 3 až 6
  • Sezamový olej - SPF 4
  • Mandlový olej - SPF 5

Daleko dražší a méně běžné, i když svou ochranou velmi zajímavé, jsou oleje například z pšeničných klíčků (s faktorem 20) nebo z malinových semínek (s faktorem mezi 28 a 50). Výhodou olejů je i fakt, že pokožku i vyživí, regenerují buňky a urychlují hojení.

„Přírodní oleje jsou velmi vhodnou ochranou pokožky před škodlivým UV zářením. Obvykle se uvádí kokosový, ale ten se spíš hodí až po pobytu na slunci, protože má výrazné regenerační účinky. Nejvyšší ochranný faktor (až 50), a to jak proti UVA, tak UVB záření vykazuje olej z malinových semen. Osvědčí se rovněž olej z mrkvových semen, který je optimální ředit kokosovým. Další, jako třeba avokádový, mandlový nebo olivový, sice mají nižší ochranný faktor, ale na ošetření kůže po opalování je můžu doporučit,“ uvádí MUDr. David Frej, autor knihy Tučné superpotraviny a oleje.

Domácí opalovací mléko

Dobrou zprávou je, že domácí výroba přípravku na ochranu kůže před škodlivým slunečním zářením není ani příliš složitá. Je jen zapotřebí úzkostlivě dohlédnout na dezinfekci všeho, s čím a na čem krém, olej či mléko připravujete – včetně vlastních rukou. Jde totiž o přípravky bez velké konzervace, a musíte proto zabránit jejich kontaminaci.

Další podmínkou dobrého výsledku je nezničit cenné látky v přírodních složkách vysokými teplotami čili dodržovat zahřívání podle návodu, tedy ve vodní lázni a maximálně na 70 °C.

Naučíme vás připravit si domácí opalovací mléko s faktorem 20, který má oxid zinku. A jak to vůbec s UV faktorem přírodních přípravků je? „U doma vyrobeného přípravku nelze s jistotou říct, jak vysoký bude mít faktor. Záleží totiž na kvalitě použitých surovin, jejich zpracování i na druzích použitých olejů. Naprostá většina z nich totiž nefiltruje zároveň UVA i UVB záření. Celé spektrum paprsků ovšem odráží oxid zinečnatý, proto je jeho použití v domácích opalovacích prostředcích více než žádoucí. Vytváří na kůži jakýsi ochranný filtr, bariéru před slunečními paprsky. Používá se v množství 5–20 % a určuje výši faktoru,“ říká Monika Poledníková, šéfredaktorka magazínu Bylinky revue.

Co budete potřebovat na 100 ml mléka?

Základem je 70 g vody, 20 g mandlového oleje (SPF 5), 10 g bambuckého másla (SPF 3–6), 1 g vitaminu E, 5 g oxidu zinku (SPF 20), 5 g emulgačního vosku, konzervant Cosgard.

Zaráží vás použití konzervantu? Žádný strach. Cosgard je sice látka syntetického původu (vyrábí se z benzylalkoholu, kyseliny dehydrooctové a vody), ale je testován a schválen pro použití při výrobě bio kosmetiky. Je to tekutina hustší konzistence a má antibakteriální a protiplísňové účinky. 

Kromě těchto ingrediencí budete také potřebovat i několik pomůcek: minimálně dvě misky či sklenky na míchání a zahřívání, lžíci a metličku či mixér, hrnec s vodou, teploměr a lahvičku (ideálně tmavou).

Všechny přísady jsou běžně k dostání v obchodě, lékárně nebo i jako sady ve specializovaných e-shopech. Cena za 100 ml opalovacího krému, který si vyrobíte doma, se může pohybovat mezi 150 až 180 Kč.

Jak na to?

Začít byste měli pečlivým umytím a dezinfekcí plochy, všeho náčiní a rukou. Po této proceduře radíme nechat vše dobře uschnout a teprve pak začít.

Jaké přípravky na ochranu proti UV používáte vy? Napište nám!  

Reklama

Související témata: