Článek
Máte pocit, že venkovní koberce jsou na světě už dávno a vy sami si koupili na balkon už aspoň třetí? Ano, ale to určitě myslíte takzvanou umělou trávu. Tyto koberce se vyrábějí zpravidla v šířce dva, tři nebo čtyři metry a kupujete je na metry podle toho, kolik ho potřebujete. Rozhodně však klasický trávník nenahradí, používají se jako podlaha na terasy či balkony. Jejich vlákna jsou vyrobena z polypropylenu a v podkladu nechybí drenážní otvory, aby skrz ně mohla odtékat voda.
Na trhu najdete spoustu značek. „K mání je asi patnáct odstínů od růžové, přes fialovou a tyrkysovou až po limetkovou," říká Jitka Roubíčková ze společnosti Boca Praha a pokračuje: „S venkovními koberci se dá pracovat jako s interiérovými, není problém z nich vystřihnout ovál nebo jakýkoli tvar a rozměr podle přání zákazníka, ten olemovat a vytvořit malý kobereček." Cena se pak pohybuje od jednoho do sedmi set korun za metr čtvereční, přičemž platí, že čím nižší vlas, tím levnější.
Jenže v módě jsou úplně jiné koberce – kusové, které nejsou od těch „obývákových“ skoro k rozeznání. Podívejte se.
Krásné koberce pro váš balkon
Venkovní koberce vypadají úplně stejně jako ty, které máte v obýváku, ovšem rozdíl je především v odolnosti a materiálu. „Koberce určené do exteriéru musejí být UV stabilní, aby na přímém slunci brzo nevyšisovaly a neztratily svou barevnost,“ nabízí jeden z rozdílů Július Černický ze společnosti Kika. Tyto koberce jsou vyrobeny výhradně z umělých vláken, většinou jde o polyamid či polypropylen, což jsou voděodolné materiály. Proto venkovní koberce rychle schnou, což je v exteriéru žádaná vlastnost.
A také to zjednodušuje jejich údržbu. Pokud potřebujete po večírku na zahradě nebo průtrži mračen koberec umýt, stačí k tomu obyčejná voda. „Doporučil bych buď vodu čistou, případně mýdlový roztok a takzvané rýžové koště, kterým koberec vyčistíte během pár minut,“ radí Július Černický. Naopak zakázané, stejně jako u domácích koberců, jsou agresivní a bělicí přípravky, které by „vyžraly“ barvu a na povrchu nechaly nehezké fleky.
Pozor také, na jaký podklad koberec dáváte. Bude-li ležet na dřevěných prknech nebo kamenné terase, je vše v pořádku. Ale pokud si ho pořizujete k bazénu, protože vám kloužou nohy po mokré dlažbě, bude zde „jezdit“ i koberec. Ale řešení je stejné jako u jakýchkoli jiných kusových koberců – stačí pod ně dát mřížkovanou podložku, která ho udrží na svém místě.
A nezapomínejte, že na krásný koberec patří i krásný nábytek, který najdete v naší velké galerii zahradního nábytku.
I tady už vládne móda
I když jsou venkovní koberce novinkou, už na těch několika kusech lze určit trendy ve vzorech a barvách. Pokud tedy o venkovním koberci uvažujete, podívejte se po takových, které zdobí – jak jinak, když jde o zahradu – květinové vzory. Že nemůžete kytičky ani vidět? Pak vám designéři nabízejí série zdobené grafickými vzory – jde hlavně o dekor ve velmi výrazných barvách na tmavém podkladu, který vytváří zajímavý kontrast. Další variantou jsou pak koberce v s oblíbenými 3D efekty, toho firmy dosahují různou výškou vláken, kdy povrch pak působí plasticky. Tyto výrobky bývají jednobarevné, aby plastičnost krásně vynikla.
Pokud si chcete opravdu užít léto venku, zkuste našich 10 doplňků, které se vejdou i na malý balkon!
Že jsme vás nalákali a toužíte po koberci na zahradě? Ano, už jsou k dostání i u nás, cena za kus se pohybuje zhruba od tisícikoruny výš.
Myslíte si, že jsou venkovní koberce dobrý nápad? Nebo jen výmysl architektů a výrobců? Řekněte nám to v diskusi pod článkem!