Hlavní obsah

Jak se s partnerem usmířit po hádce? Máme návod!

Foto: THINKSTOCK

Hádky by se neměly přelévat do dalších dnů. Usínejte v klidu!

15. 8. 2013

Pohádali jste se, až se třásla okna a sousedi vytáčeli 158? Nevadí. Teď přijde to nejlepší – usmiřování! Víme, jak to udělat, aby se vzduch zase rychle vyčistil a navzájem jste si odpustili.

Článek

Vlastně vůbec nezáleží na tom, proč jste si vjeli do vlasů, kdo si začal a kdo byl v právu. „Smyslem usmiřování je uznat hodnotu toho druhého,“ vysvětluje manželský poradce Lucian Kantor. Ani v jednom z partnerů by neměl zůstat pocit křivdy.

Zkuste to takhle:

1. Za vaším hněvem ať slunce nezapadne!

Jdete-li spát plní vzteku a hořkosti, odpočinek nebude stát za nic. Někdy není možné konflikt dořešit hned – ať už proto, že jsou emoce příliš rozbouřené, nebo proto, že v pět ráno vstáváte do práce a nemůžete do noci diskutovat. I malé vstřícné gesto ale stačí, aby se vzduch před spaním pročistil. Připravte partnerovi oblíbené pití a bez jakéhokoli komentáře mu ho přineste. Dejte mu dobrou noc stejně jako jindy (hlavně žádné uražené otočení ke zdi!). Můžete při tom pronést: „Probereme to zítra, až oba vychladneme, ano?" Zkrátka nějaký konec by hádka mít měla, a tím odklad hovoru je.

Foto: THINKSTOCK

Někdy je i usmiřování velký problém, zvlášť když oba neradi ustupujete. Ale naučit se to je třeba

2. Co nedokážete říct, napište

Konflikt často vznikne kvůli hlouposti, za banální záminkou se ale schovává opravdový problém. Zamyslete se nad tím, co vám doopravdy vadí, a zkuste to formulovat v dopisu partnerovi – věcně a bez výčitek. Třeba: „Už dlouho se cítím přetížená a unavená, a proto někdy reaguji zbytečně podrážděně. Ráda bych společně s tebou našla způsob, jak to vyřešit. Pomůžeš mi, prosím?"

Dopis dejte partnerovi až ve chvíli, kdy jste si jistí, že ho zuřivě neroztrhá, nebo mu ho pošlete mailem. Sám si rozhodne, kdy si ho otevře, a kdy na něj odpoví. To může být výhoda, nebude pod tlakem, že nyní musí komunikovat.

3. Zaveďte si usmiřovací rituál

Tři bílé růže, krabička belgických pralinek, pozvání do řecké restaurace… Rituál je akce, která beze slov vyjadřuje: mám tě rád/a, mrzí mě, co se stalo, chci, aby to zas bylo mezi námi dobré. Často jde o kulinářský zážitek: je to pozůstatek z dávných dob, kdy společné jídlo (rozdělení se o úlovek) bylo důležitým projevem důvěry a přátelství. Příjemné pocity, navozené dobrým jídlem a pitím, navíc smiřování výrazně napomáhají.

Foto: THINKSTOCK

Jsou i tací, pro něž je usmiřování kořením vztahu

4. Nestyďte se přiznat chybu

Někdy to člověku prostě trochu ujede. Ať už za to může PMS, migréna nebo malér v práci, máte zkrátka všeho a všech plné zuby – a kdo přijde do cesty jako první, ten to schytá. Jakmile ale po hádce trochu vychladnete, začnete se cítit jako pitomec. Co s tím? Buďte fér! Opláchněte si obličej, uvařte vám oběma dobrou kávu a řekněte něco jako: „Promiň, že jsem tak vyjel/a. Bylo toho na mě dneska fakt moc. Co kdybychom zítra večer zašli vyzkoušet tu novou vinotéku?“

5. Vstřícný krok partnera přijměte!

Neznamená to, že se mu hned musíte vrhnout okolo krku, když se ještě cítíte zranění a naštvaní. Jen hulvát ale na pokus o usmíření reaguje stylem „teď dolézáš, co!?“ nebo zahozením kytice do koše. Můžete třeba přiznat: „Bude mi ještě nějakou dobu trvat, než se s tím úplně srovnám, ale za tu kytku děkuju, je moc pěkná.“

6. Bylo svědkem hádky dítě? Ať vidí i usmiřování!

Každá hádka mezi rodiči je pro dítě zatěžující, protože nabourává základy jeho světa. „Nebudete se rozvádět, že ne?“ ptá se úzkostně po bezvýznamné slovní přestřelce, o které už táta s mámou za hodinu nevědí. Proto si zaslouží vidět, jak se znovu objímáte. Další důležitý poznatek, který je pro dítě velmi obohacující, je tento: každý konflikt se dá vyřešit a rozumně ukončit.

A jak se usmiřujete vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.