Hlavní obsah

Jarní dekorace? Všechny jsou krásné. Bez legrace!

Foto: Ikea

Živé rostliny a dekorace s květinovým motivem k vám domů spolehlivě přivedou jaro

Přivítat jaro se sluší novou interiérovou dekorací. Zní to sice jako otřepaná fráze, ale stejně jí většina lidí každoročně podlehne. Která maličkost se vám bude nejvíce zamlouvat?

Článek

Příjemné barvy a dekory, rostliny živé i umělé, drobný bytový textil a milé předměty, které jsou hlavně na parádu – to je základní nabídka osvědčených jarních dekorací, jež můžete mít doma třeba zítra.

Návrat „pastelek“

Z pohledu barevnosti se letošní dekorace nijak významně neliší od let předchozích. Pastelové barvy a pak přírodní vzory (zejména květinové) převažují, ve velké míře zejména růžová. Stejně tak se hodně objevuje bílá a také světle šedá, jak v kombinaci s pastelovými tóny, tak bez nich.

Foto: La Almara

Plechový box na kapesníky Flowers má snímatelné víko. Rozměry 9 x 13 x 25 cm, cena 249 Kč

Foto: Butlers

Jutové odkládací košíky Pastel Braid se nabízejí v různých barvách. Rozměry 27 x 27 x 23 cm, cena 349 Kč

Foto: Bella Rose, IKEA

Na foto (zleva): keramická dózička na šperky Flower Pale, cena 358 Kč, lucerna Rotera na čajovou svíčku, ocel a sklo, cena 79 Kč

Městská džungle

Z několika nových, třeba skleněných váz, keramických nebo kovových květináčů vytvoříte ozdobný základ pro rostliny ve stylu „městské džungle“. Z dobře známých dekorací se vrací květinové schůdky, z moderních zmiňme skleněné nádoby a mini skleníčky různých tvarů (může jít o kvádr, jehlan, tvar kapky…). „Říká se jim rostlinná terária nebo florária a jde o to, že do malého prostoru umístíte několik živých rostlinek, například sukulenty, a vytvoříte si minizahrádku v bytě,“ uvádí Anna Jedličková z Nordic Day.

Foto: butlers

Díky polici na rostliny Urban Jungle z jedlového dřeva může i na omezeném prostoru vzniknout mini zahrádka. Cena 1190 Kč

Foto: Nordic day

Skleněné boxy, na foto (zleva): Polyhedron Black, výška 26 cm, cena 1434 Kč, Octahedron Brass, výška 18 cm, cena 804 Kč

Foto: Cellbes

Květináče nebo vázy můžete také zavěsit do prostoru. Závěsný květináč ze skla doplňuje motouz, cena 449 Kč

Jako živé

Ovšem neméně dobře fungují rostliny, které nevoní. „Umělé květiny jsou nejvyhledávanější jarní dekorací, nyní jde hlavně o tulipány a také o pivoňky,“ říká Tereza Vašíčková z La Almary. Předsudky vůči neživým květinám nejsou na místě, totéž platí také pro věnce, ať už jimi ozdobíte stůl, pověsíte je na stěnu nebo na dveře.

Některé rostliny mají poměrně dlouhý a ohebný stonek, a ten lze omotat například kolem opěradla židle, další fungují jako spona záclony, prodávají se i samotná kvítka (volně je rozložíte třeba na stůl).

Foto: Tchibo

Spony na záclony v podobě pivoňkových květů jsou ohebné a dají se snadno připevnit. Cena 349 Kč/2 kusy

Foto: Magnet 3Pagen

Věnec z ratanu, plastu a textilie má průměr 20 cm, cena 359 Kč

Foto: Le Patio

I umělé rostliny reagují na trend v aranžování kytic – dochází k odklonu od velkých vazeb k jednoduchým lučním květům. Cena 290 Kč/kus

Jaro na křídlech

Z živočišné říše převažují ptáčci v mnoha podobách; někteří budou „poletovat“ zavěšení na stužce či provázku, jiní budou trpělivě stát na nábytku. „Komu nestačí ryze ozdobná funkce, může si vybrat například háček na zeď, zarážku do okna či dveří ve tvaru ptáčka a podobně,“ uvádí Tereza Vašíčková. Stejně mile ovšem jaro evokují motýli. A pak figurky víl, ale ani jim nesmí chybět křídla.

Foto: Fler/Little Finger

Zarážka do dveří v podobě ptáčka je vyřezaná z bukového dřeva. Cena 77 Kč

Foto: Le Patio

Keramičtí ptáčci jako půvabná dekorace třeba na stůl, výška 12,5 cm, cena 350 Kč/kus

Foto: Magnet 3Pagen

Ani roztomilé víle z polyresinu o rozměrech 15 x 5 x 15 cm nechybí křídla. Cena 195 Kč

Velikonoce za dveřmi

Mnoho aktuálních sezonních dekorací napovídá, že se blíží velikonoční svátky. A hodně lidí si domov zdobí několik týdnů předem. Slepičky a kohoutci, kuřátka, jehňátka a další mláďátka se už nabízejí v hojném počtu, tak proč si jich pár nedopřát.

Foto: Fler/Lidunka

Slepička z textilu je plněná dutým vláknem, a aby stála opravdu spolehlivě, v dolní části je připevněná zátěž. Cena 149 Kč

Foto: La Almara

Dekorace s jarně-velikonočními zajíčky a zaječicemi může viset kdekoli. Slušet jí to bude na klice u okna či dveří stejně jako na větvičkách ve váze. Sada 6 kusů (3x růžová, 3x modrá), cena 249 Kč

Chytré nápady

Pokud chcete potěšit nejen sebe, ale i někoho blízkého, můžete mu jarní dekoraci originálně zabalit. Například hrneček nemusíte předávat prázdný – vložte do něj cibuloviny v plastovém květináčku. Z nového povlaku na polštářek se dá vytvořit manžeta kolem živých či umělých květin.

A ani tak zdánlivě obyčejná věc jako svícen na čajovky nemusí zůstat osamocená. Prodávají se například „dva v jednom“: jedna část slouží na svíčku, další jako nádoba na nejrůznější dekorativní zátiší. Může fungovat i jako malá vázička.

Foto: Apropos

Porcelánový hrnek s netradičním potiskem je vhodný do myčky. Objem 0,3 litru, cena 440 Kč

Foto: decodoma

Inspirace: chcete někomu věnovat povlak na polštářek? Zkuste ho předat netradičně, třeba v podobě manžety u kytice

Foto: DTGLASS

Svícen v podobě skleněné koule je víceúčelový, cena 379 Kč

Máte tvořivého ducha, nebo balení dárků raději přenecháváte na někom jiném?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek