Hlavní obsah

Kaktusy v zimě: při správné péči následně krásně pokvetou!

Foto: ViChizh; Shutterstock.com
23. 2. 2017

Pokud to s pěstováním kaktusů myslíte opravdu vážně, zima je pro vaše pichlavé svěřence dobou odpočinku. Klidový režim je základním předpokladem, aby vás na jaře potěšily svými krásnými květy.

Článek

Zima je pro většinu pěstitelů kaktusů náročným obdobím. Odpadá sice mírná starost s nenáročnou zálivkou, ovšem i péče v období klidu má svá specifika. Musíte vědět, co u jednotlivých kaktusů pohlídat, aby všechny zdárně přečkaly chladné měsíce. Navíc je jedině správným zimováním přimějete k bohatému květu.

Únor bílý, kaktus sílí

Únor je pro kaktusy vrcholem vegetačního klidu. Už v listopadu a prosinci se rostliny pomalu ale jistě připravují na zimu. Vy byste tak už v tyto měsíce měli zapomenout na zálivku a kaktusy přemístit na světlé suché a chladné místo. Vhodná je studená chodba či nějaká nevytápěná místnost, ještě lepší zimní zahrada.

Často je jako ideální teplota doporučováno 12 °C. Přesné stupně se však liší v závislosti na konkrétním druhu, vyplatí se je zjistit. Téměř vždy se ale pohybují v rozmezí 5–15 °C.

Například často se vyskytující rody Rebutia či Sulkorebutia jsou chladnomilnější, takže je zimujte v teplotě do 10 °C. Krátkodobě snesou i teploty kolem nuly. U teplomilných druhů, jako je třeba Melocactus, by teplota neměla dlouhodobě klesnout pod 15 °C. Dlouhodobé teploty okolo nuly by je mohly dokonce zahubit.

Foto: Rawpixel.com; Shutterstock.com

Světlo není pro zimování nezbytné

Pokud bude kaktus v chladu a suchu, světlo není nezbytné – ovšem pokud jsou dodrženy všechny tři podmínky, je to to nejlepší. Jestli však světlu dostát nemůžete, poslouží vám k zimování i suchý sklep či temperovaná garáž.

Nezřídka se stane, že zazimované kaktusy napadnou škůdci nebo hniloba. Postižné rostlinky dejte ihned pryč od ostatních a použijte speciální postřik. Pokud včas nezakročíte, mohlo by hrozit, že se nakazí všechny vaše exempláře.

Když kaktusy nemají adekvátní zimovací teplotu, mohou se začít deformovat, jelikož se budou snažit pokračovat v růstu a „potáhnou se“ za světlem. Nejmladší části rostlinky budou mít navíc pro kaktusy nezdravou světle zelenou barvu.

Jestliže chcete kaktusy pěstovat celoročně, případně nemáte prostory pro zimování, volte raději teplomilné druhy. Ovšem i ty mají v zimě rády svůj klid, a těm neprospívá nedostatek světla.

Foto: Andreas Zerndl; Shutterstock.com

Přesazování před jarem

Právě ke konci zimního období – nejpozději však začátkem dubna – můžete kouskům, které netrpí žádnou chorobou, dopřát přesazení. Stačí ale, když tak učiníte jednou za dva až tři roky. Častěji ne kvůli úchytu drobných kořínků v půdě. Ty se rozrůstají pomalu a spíše do šířky. Vhodné jsou proto mělčí nádoby.

Před samotným přesazováním několikrát ze všech stran poklepejte na květináč, z kořínků se tak lépe uvolní hlína. Na dno nové nádoby si připravte drenáž, trochu zeminy a kaktus umístěný ke středu nádoby můžete začít obsypávat připraveným substrátem.

Po přesazení rostlinku minimálně dva týdny nezalévejte. K aklimatizaci v novém květináči jí pomůže i světlé a teplé místo a občasné rosení.

Pokud jste zimovali mimo světlo, zvykejte je postupně. A vůbec první zálivku po době odpočinku udělejte vodou o teplotě kolem 40 °C, kaktusy se tím nastartují. Dobře odpočaté rostliny začnou již brzy zjara zakládat poupata.

Pěstujete kaktusy? A vykvétají vám každý rok?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek