Článek
Prenatální kardiologie se zabývá diagnostikou, monitorováním srdečních problémů u plodu ještě před jeho narozením. Česká republika je jednou ze zemí s nejvyšším záchytem srdečních vad již v prenatálním stadiu a následná péče se u nás dlouhodobě řadí k nejlepším na světě.
Kontrola zdraví srdce plodu v těhotenství
Morfologie plodu a základní anatomie jeho orgánů je kontrolována v rámci ultrazvukového vyšetření mezi 18. a 22. týdnem těhotenství. Gynekolog mimo jiné podrobně kontroluje srdce miminka. Jedním z pracovišť, která nabízejí kompletní rozsah prenatálně diagnostických vyšetření, včetně prenatální kardiologie, je pardubické centrum PRENET. Srdce plodu zde kontroluje MUDr. Viktor Tomek, Ph.D., jenž je zároveň vedoucím lékařem echokardiografie a prenatální kardiologie Dětského kardiocentra FN v Motole. „Těší mě, že jsou naše diagnózy téměř vždy natolik přesné, že podle fetálních vyšetření víme, v jakém stavu se dítě narodí, kdy bude potřebovat jaký zákrok a jakou má prognózu.“
V případě odchylky gynekolog indikuje specializované prenatální echokardiografické vyšetření, které provede dětský kardiolog. Při nálezu vážných srdečních vad plodu se porod provádí právě ve Fakultní nemocnici v Motole.
Existují další rizikové faktory, na jejichž základě může gynekolog doporučit konziliární specializované vyšetření. Mezi nejčastější faktory pro rozvoj srdeční vady u plodu patří cukrovka a autoimunitní onemocnění matky, užívání některých léků, přítomnost vrozených srdečních vad u příbuzných nebo jiné vrozené vývojové vady plodu.
Pokud nastávající maminka nepatří do rizikové kategorie, ale stále chce mít jistotu ohledně zdraví svého miminka, může si rovněž nechat echokardiografické vyšetření plodu provést. V takovém případě však není vyšetření hrazeno ze zdravotního pojištění a stojí přibližně 1500 Kč.
Příběh z praxe
„Dorazila k nám těhotná žena, u které při plánované kontrole objevili velmi rychlou supraventrikulární arytmii plodu. Dali jsme jí léky a doufali v pozitivní odpověď. Druhý den přestala cítit pohyby plodu, a když jsem ji v sobotu odpoledne znovu viděl, měl plod rozsáhlé výpotky a rozvinuté další známky srdečního selhání. Plod ale již měl správný rytmus. Mírně jsme upravili léčbu, stav krevního oběhu plodu se během několika dnů zcela normalizoval. Nyní chodí na pravidelné kontroly a srdce plodu funguje výborně. Bylo to obrovské štěstí, protože nebýt plánované kontroly, plod by nepochybně již nežil,“ uvádí MUDr. Viktor Tomek, Ph.D.