Hlavní obsah

Koupelna v kouzelném vintage stylu: Víme, jak ji zařídit!

Foto: carlo dapino, Shutterstock.com

Vintage koupelna má spoustu zajímavých detailů. Například baterii se sprchou v dobovém designu

Vintage design přináší do dnešní reality to nejlepší z let minulých. Není to vše, co vypadá staře. Musí to být také hodnotné a vyzrálé. Jak si zařídit koupelnu ve stylu, který obstál ve zkoušce času?

Článek

Pokud se vám plete retro a vintage, nejste jediní. Oba tyto styly mají dost společného. Obrací se zpět do historie a znovuobjevují její mnohdy už zapomenuté poklady. Je mezi nimi ale jeden vcelku důležitý rozdíl.

Zatímco retro je jakýkoli zastarale vypadající kousek, vintage je jenom to, co si udrželo určitou kvalitu. Případně to, co časem do kvality dozrálo. Je to tedy především známka pro něco starého a hodnotného.

Navíc tento pojem nemusí souviset výhradně s designem, i když k němu má samozřejmě nejblíž. Vintage ale může být třeba i láhev dobrého vína.

Pokud si chcete zařídit vintage bydlení, musíte jednotlivé prvky vybírat velmi pečlivě. Každý by měl mít jisté kouzlo a pospolu by měly tvořit velmi osobitý interiér.

Foto: La Almara

V žádné koupelně nesmí chybět pořádné zrcadlo. Tohle kovové s bočním zdobením ve vintage stylu je vybavené praktickou poličkou a háčky na zavěšení ručníku. Cena 1499 Kč

Foto: Fajn-koupelny

Volně stojící vana Sapho Aqualine s pochromovanými nohami působí velice autenticky. Cena 22 611 Kč

Foto: Kaizler

Nástěnná kovová sprchová baterie Morava se sprchou a otočným držákem. Cena 2360 Kč

Foto: Sapho

Série obkladů a dlažeb Vintage. Cena za bílé obklady 1799 Kč na m^2. Cena za černé 1899 Kč na m^2 . Ostatní prvky se prodávají kusově

Co je pro vintage typické?

„Barevný základ vintage stylu tvoří neutrální barvy jako šedá, hnědá, béžová a pastelové tóny – zelená, růžová či modrá. Bytové doplňky bývají zdobeny motivy v krásných výrazných barvách. Často se používají něžné květinové vzory. Mezi materiály jednoznačně vede dřevo, poté následuje kov a sklo,“ vysvětluje ve stručnosti Martina Svadbíková z obchodu Bella Rose.

Foto: La Almara

Koupelně ve vintage stylu bude slušet kovový držák na ručníky. Přehodit přes něj můžete také drobné svršky nebo žínku na mytí. Cena 399 Kč

Foto: Fajn-koupelny

Umyvadlová skříňka Brand vyrobená z mořeného smrku evokuje atmosféru starého venkova. Cena 15 192 Kč

Foto: Bella Rose

Mýdlenka jako ze zámecké koupelny se skládá ze skleněné vaničky zasazené do kovového rámu s nožkami a vykládaného štrasovými kamínky. Cena 699 Kč

Foto: H&M

Sprchový závěs s něžným květinovým motivem se skvěle hodí do venkovsky laděného vintage interiéru. Cena 599 Kč

Skoro každá koupelna může být trochu vintage

Celek dělají detaily. Proto téměř z každé koupelny může vzniknout tak trochu vintage prostor. Je jasné, že někde to půjde lépe, jinde hůře. Ale možnosti tu určitě jsou.

„Vintage koupelna by měla působit útulně a vynikat v detailech. Dobrou zprávou je, že téměř z jakékoli koupelny lze vykouzlit prostor ve vintage stylu bez velkých změn, stačí k tomu vhodné doplňky a trocha citu,“ říká Tereza Vašíčková z Bytových doplňků La Almara.

„Doporučuji kombinaci kovových materiálů s porcelánem a keramikou. Nabízí se například porcelánová sada na tekuté mýdlo, zubní kartáčky a pastu nebo drátěná mýdlenka. Nebojte se zakomponovat také výrobky z proutí, prádelní koše nebo malé košíčky na drobnosti. Zeď ozdobte litinovými háčky na ručníky a pěkným velkým zrcadlem opatřeným dřevěnou poličkou,“ radí Tereza Vašíčková.

Foto: La Almara

Také v koupelně potřebujete neustále odkládat drobnosti jako šperky, sponky do vlasů nebo brýle? Pak se vám bude hodit elegantní porcelánová miska na mýdlo či bižuterii v XL velikosti, která připomíná mušli. Cena 189 Kč

Foto: Fajn-koupelny

Sprchovou zástěnu z řady Antique ocení každý milovník elegance dobového stylu. Je ukázkou toho, že tradiční řešení koupelnového interiéru může být stále aktuální a stylové. Cena 9742 Kč

Foto: Bonami

Toaletní kartáč se stojanem Bucket v rustikálním vintage stylu. Cena 699 Kč

Foto: H&M

Stylový koš na prádlo z pevné bavlny v přírodní bílé barvě. Cena 249 Kč

Foto: Anglická sezóna

Vintage dvojumyvadlo zapuštěné do dřevěné skříňky s dvířky ve starém venkovském anglickém stylu. Cena 19 900 Kč

Změny, které dodají vaší koupelně trochu vintage, dělejte postupně. Doplňujte kousek po kousku, ať má každý svůj malý příběh. Celek pak bude působit mnohem sugestivnějším dojmem.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek