Hlavní obsah

Letní problém: Šmíráci! Kteří jsou nebezpeční a jak se jich zbavit?

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Možná tušíte, že vás někdo sleduje, ale možná taky ne. Šmírák si počíná obezřetně. Máte se někoho takového bát? A víte, co dělat, pokud vám kdosi „dýchá na záda“ a tajně hltá vaši nahotu?

Článek

„Minulý rok jsem s jedním takovým měla tu čest,“ vypráví osmadvacetiletá Zuzka, která zjistila, že z okna protějšího domu ji a jejího přítele pravidelně někdo pozoruje. „Cítila jsem se nepříjemně, přítel chtěl volat policii. Naštěstí to nebylo potřeba. Stačilo pánovi veřejně pohrozit s tím, že o něm víme a že v případě potřeby zaboucháme na jeho dveře, a byl klid. Myslím si, že často stačí vzít takovým lidem tu jejich anonymitu. Stačí na ně pořádně a hlasitě zadupat. Aspoň nám to pomohlo,“ usmívá se Zuzka a dodává, že od té doby má s přítelem svatý klid.

Riziková doba

No jo. Léto je tu. Krátké sukně, hluboké výstřihy, stanování, sex v přírodě, noční posezení u táboráku, osvěžování se v kašně, opalování nahoře bez, zkrátka takové to normální bytí, na které však nejste sami. Slídil totiž nikdy nespí…

Definice voyeurství jsou různé, ale dá se chápat jako nezvyklé sexuální potěšení získané z kradmého pozorování nahých lidí a sexuálních aktivit jiných lidí. Typický šmírák, jehož záměrem je pouze pozorovat, se většinou označuje za člověka otravného. Takového, který nepředstavuje žádnou hrozbu, ale v některých případech bývá voyeurství spojeno i s jinými druhy nezákonné činnosti, jako jsou vloupání, žhářství nebo znásilnění. Máte se tedy bát každého, kdo se na vás zadívá déle než pět minut?

Soused i kolega. Může to být kdokoli

Podle sexuologa Petra Weisse je pro některé muže sledování intimního počínání nic netušících anonymních objektů (svlékající se či masturbující ženy, souložící páry) spojené většinou s masturbací. Stává se preferovaným způsobem dosahování vzrušení a je upřednostňováno před partnerskými aktivitami, a to i v situacích, kdy je dostupný atraktivní sexuální partner preferovaného věku a pohlaví a kdy neexistuje ani žádná jiná překážka sexuálního kontaktu.

Tak trochu letní kino – gratis

„Voyeuři stráví často celé hodiny obcházením domů či dívčích internátů a mají obvykle své ‚rajony‘. V nich přesně vědí, kde a kdy mohou sledovat své vytipované objekty v intimních situacích. Někdy si vybírají určitá povolání, jako například umývání oken, či koníčky, třeba astronomii, které jim poskytují zvýšenou příležitost k realizaci deviantních potřeb a současně i možnou racionalizaci chování, když jsou eventuálně přistiženi,“ shrnuje známý český odborník prostřednictvím své knihy Sloupky o sexu.

V ní také zmiňuje, že voyerismus je většinou nutkavého charakteru, s vysokou frekvencí deviantních aktivit spojených s uvolněním psychického napětí, a vede často k neurotizaci dotyčného muže a k jeho sociální izolovanosti.

Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

Každý chlapík, který se na vás na veřejnosti zálibně zadívá, nemusí být nutně šmírák... Ten svoje choutky uspokojuje spíš tajně

Spíš samotář než „akční hrdina“

Co se týče střetů se zákonem, obvykle k nim nedochází, jelikož aktivity slídilů jsou často neodhalené a neškodné. Šmírák je často plachý a vystrašený člověk, u něhož není pravděpodobné, že by se dopustil nějakého sexuálního násilí, neboť již pouhé pozorování a fakt, že dělá něco zakázaného, mu přináší uspokojení.

Existují však výjimky, kdy dotyčný, byť nechtěně, naruší domovní svobodu, nebo něco ukradne „na památku“. Pokud je u některé z těchto aktivit přistižen (i na váš popud, když na někoho takového zavoláte policii), může být stíhán, stejně jako za masturbaci, když kouká lidem do oken. V takovém případě se jedná o výtržnictví. Již zmíněné žhářství nebo znásilnění podle dostupných informací odborníků spadá spíš do kategorie výjimečných případů.

Jak byste situaci se slídilem řešili vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek