Hlavní obsah

Mouka je v kečupech, salámech i zmrzlinách! Nevěříte?

Foto: Thinkstock

Mouku můžete objevit i ve složení výrobků, u kterých by vás to nenapadlo

Nechcete nebo nemůžete jíst mouku? Pak si dejte pozor na potraviny, kde byste ji (možná) nečekali! Je totiž uschovaná třeba ve zmrzlinách, kečupech nebo v salámech!

Článek

Jestli se domníváte, že mouku najdete pouze v pečivu, budete asi překvapeni. Ve složení výrobků jsme hledali nejen bílou mouku jako takovou, ale i lepek, což je rostlinná bílkovina uložená především na povrchu pšeničných zrn, ale i v žitě, ječmenu a ovsu.

Proč jsme nesledovali obsah škrobu, který potravináři velmi často využívají jako zahušťovadlo, například v jogurtech, zvlášť těch light? Přítomnost škrobu, nejčastěji modifikovaného, totiž nesignalizuje přítomnost mouky. Škrob může pocházet z kukuřice, tapioky a dalších surovin. Pokud je ve výrobku škrob pšeničný, je přímo uveden ve složení.

Pokud na výrobku najdete údaj, že obsahuje modifikovaný škrob, neznamená to tedy, že obsahuje nutně i lepek. Dokonce může být bez lepku i potravina, která obsahuje pšeničný škrob. „Jde o deproteinovaný pšeničný škrob, který vyhovuje vyhlášce," uvádí Ing. Dana Gabrovská z Výzkumného ústavu potravinářského Praha.

Foto: archiv redakce

Pokud najdete ve složení pšeničný škrob, neznamená to, že je v něm lepek

Foto: archiv redakce

Pšeničný škrob najdete v masných výrobcích, například paštikách

Které potraviny jsou bez lepku?

Pokud chcete lepek vyloučit z jídelníčku jen z důvodu svého rozhodnutí, pak se nemusíte bát, když je ho stopové množství. Pokud je to ale z důvodu nemoci, pak hledejte na obalu označení, že lepek neobsahuje . Pro nemocné je totiž přítomnost lepku důležitá a je hrou o zdraví. Není proto divu, že na pravdivost takových prohlášení pamatuje i zákon. Ten výrobcům určuje, aby potraviny označovali buď jako:

Potraviny „s velmi nízkým obsahem lepku“ – nesmí obsahovat více než 100 mg lepku/kg ve stavu, v němž je prodávána konečnému spotřebiteli.

Foto: Archiv redakce

Výrobci se často chrání prohlášením, že výrobek může obsahovat stopy pšenice, takže by se mu měli vyhnout lidé dodržující bezlepkovou dietu

„Bezlepkové potraviny“ – potravina nesmí obsahovat více než 20 mg lepku/kg ve stavu, v němž je prodávána konečnému spotřebiteli. Na obalu také můžete najít symbol přeškrtnutého klasu.

Dá se prohlášením výrobců věřit? Na dodržování zákona dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „Problematice obsahu a označení složek obsahujících lepek věnujeme dlouhodobě velkou pozornost, neboť nedodržení předpisů může ohrozit či poškodit zdraví spotřebitele," uvádí Ing. Kateřina Pavelková ze SZPI.

Foto: Archiv redakce

Pokud mouka ve výrobku je, pak je uvedena ve složení tak, jak je to například v tomto karamelovém krému

A právě díky této kontrole za poslední dobu odhalila například Amaranth kroužky jogurtové, které byly označeny jako bezlepkové, ale obsahovaly 294 mg/kg lepku. V takovém případě je samozřejmě stahuje z obchodů a varuje spotřebitele. Víc o celiakii se dočtete v článku Bezlepkový život nemusí být nuda.

Foto: Archiv redakce

Mouka je mnohdy zastoupená v uzeninách a hotových pokrmech v konzervě

Na jaké potraviny pozor?

„Pokud se chcete vyhnout lepku, pak budete muset věnovat zvýšenou pozornost paštikám, uzeninám, kečupům, hořčicím, zmrzlinám, želé bonbonům, masovým konzervám, sójovému masu a náhražkám masa, některým mléčným výrobkům. Radím důsledně číst složení sójových a rýžových nápojů, ale i majonéz, kypřicích prášků, pudinků a různých dochucovadel,“ říká poradkyně zdravého životního stylu Jarka Kučmášová.

Foto: Archiv redakce

Masné výrobky často obsahují pšeničnou mouku

Například v uzeninách nahrazuje část masa právě mouka, sójové bílkoviny, škroby, kořenící směsi, a jiné přídatné látky. To samé platí u paštik a dalších výrobků z masa. Na druhé straně se objevuje stále více kečupů, marmelád a dalších výrobků, které mohou mít označení „bezlepkové".

Dobrým vodítkem pro výběr může být i Databáze bezlepkových potravin, kterou najdete na stránkách Výzkumného ústavu potravinářského průmyslu v Praze.

Hledáte na výrobcích obsah lepku, mouky? Kde jste ho našli, aniž byste to čekali? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama