Hlavní obsah

Nemocnice na kraji města: Jaké bylo křestní jméno doktora Štrosmajera a co měla na jmenovce Ina?

Foto: ČTK

Foto: ČTK

Máte rádi seriál Nemocnice na kraji města a považujete se za znalce, co se jeho postav, prostředí a hlášek týče? Udělejte si náš kvíz, který vaše znalosti řádně prověří.

Článek

Nemocnice na kraji města je mimořádně populární seriál, který je asi nejznámějším dílem legendárního scenáristy Jaroslava Dietla (1929–85). Postavy, stejně jako hlášky, už zlidověly a většina diváků si myslí, že zná příběh dokonale. Nebylo by divu, od 5. listopadu 1978, kdy měl první díl premiéru, byl mnohokrát reprízován a měl dost času dostat se pod kůži divákům několika generací. Tento kvíz prověří, jak dobře svůj oblíbený seriál znáte.

1. Jaké je křestní jméno doktora Řehoře, který má přezdívku Gregory?
2. Když jsme u křestních jmen: jak se jmenuje vtipný glosátor doktor Štrosmajer?
3. Roli primáře Sovy začal točit Karel Höger (1909–77). Když náhle zemřel na infarkt, již hotové scény se musely přetáčet s jeho nástupcem – tím byl Ladislav Chudík (1924–2015). Objevil se ale nakonec v seriálu i Karel Höger?
4. Sestra Ina patří mezi hlavní postavy, ale vlastně se Ina nejmenuje. Co má napsáno na jmenovce a z čeho vzniklo zkrácené oslovení Ina?
5. Příběh se odehrává v blíže neurčeném městě Bor. Ale poznávací značky aut i sanitek, včetně moskviče primáře Sovy, odkazují na město, v jehož nemocnici se začalo natáčet a kde herci absolvovali přípravné lékařské stáže. Je to...
6. Začínající lékařku Alžbětu Čeňkovou znáte v podání Elišky Balzerové (72), ale ta měla původně hrát někoho jiného. Víte koho?
7. Nezapomenutelná je i postava neodbytné a stále si stěžující zelinářky, kterou doktor Štrosmajer poctí označením „kráva nebeská“. Vzpomenete si na její příjmení? Napovíme, že ji hrála Stella Zázvorková (1922–2005).
8. Hospodyně Ema je postava pro děj zásadní, ovšem pro tehdejší dobu velmi netypická, protože za socialismu měl hospodyni opravdu málokdo. Tušíte, kde vzal Jaroslav Dietl inspiraci?
9. S kým měla doktorka Králová dceru? Vzpomněli byste si na podrobnosti o této postavě?
10. Víte, proč si Jaroslav Dietl zvolil právě ortopedii jako oddělení, kde se odehrávají zásadní části děje?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Jestli jste moc neuspěli ve znalostech českého seriálu, možná to bude lepší se znalostí lidových mouder a přísloví. 

Reklama

Související témata: