Hlavní obsah

Nový krém? Pozor, ať se neosypete!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Nový krém neaplikujte hned na obličej

25. 2. 2010

Téměř každá čtvrtá žena má za sebou nepříjemnou zkušenost s alergií na některý z kosmetických přípravků. Stačí, aby vám nesedla jedna látka, a zbytečně utrpí nejen vaše pleť, ale i peněženka. A tak, neriskujte, nebezpečným líčidlům se vyhněte!

Článek

Většina nežádoucích reakcí naštěstí patří do kategorie těch mírnějších. Kůže zrudne, objeví se pupínky, svědění, ale do pár dnů je zpravidla po problému. Hůře na tom bývá sušší a samozřejmě především citlivá pleť, které stačí opravdu málo a kosmetický malér je na světě. Ale jak se přípravkům, které by vám mohly spíše uškodit než pomoci, vyhnout?

Pozorně čtěte složení

Největší pravděpodobnost, že vám přípravek nesedne, je tehdy, je-li parfemovaný. Voňavé krémy jsou příjemné, ale pokud jste se už někdy v životě měla alergickou reakci, snažte se jim vyhýbat. To samé platí v případě, že produkt obsahuje větší množství konzervačních látek.

Hledejte proto výrobky s kratším seznamem ve složení. Čím delší je výčet přísad, tím více riskujete, že vám něco z toho nesedne. Mnoho žen se podívá na krabičku a řekne si, že je zřejmě v přípravku více prospěšných látek, ale zpravidla se jedná o přídavky, které mají za úkol jediné: prodloužit trvanlivost. Složení se píše sestupně podle množství látky v produktu. To znamená, že na prvních místech jsou vždy ty, kterých je v přípravku nejvíce (povšimněte si, že je to většinou „aqua“. A to je dobře. „Pokud je v přípravku největší podíl vody, znamená to, že bude lehčí a nepříliš mastný. Hydrataci vám dodá například aloe vera, jojobový olej, bambucké máslo nebo třeba glycerín,“ říká dermatoložka Hana Píchková.

A které výrobky dělají potíže nejčastěji? Antiperspiranty, oční krémy, make-upy a hydratační krémy a séra. Pozor si dejte i na krémy s AHA kyselinami nebo kyselinou salicylovou. Jsou sice velmi účinné, ale nesnese je každá žena. Ale problémy vám nemusí způsobit jen krém. Po balzámu či rtěnce vám mohou napuchnout rty, škodit může i formaldehyd v laku na nehty nebo některé levné a nepříliš kvalitní oční stíny.

Foto: shutterstock.com

Vyzkoušejte přípravky nejdříve na ruce

Testujte, testujte a testujte

Nekupujte zajíce v pytli a trvejte na vzorečcích. Kupovat kosmetiku naslepo je nesmysl. Přípravek nejdřív vyzkoušejte na malém množství kůže – například na vnitřní straně ruky. Pokud místo do 24 hodin nezčervená, můžete ho použít. Nenechte se uchlácholit nálepkou bio, organické či přírodní. Právě tyto lahvičky totiž obsahují poměrně velké množství přírodních výtažků a pleť na ně nemusí reagovat dobře. Předem vyzkoušejte i výrobky hypoalergenní a ty, které jsou speciálně určené pro citlivou pleť. Jejich označení znamená, že na ně negativně reagovalo minimum lidí (oproti běžným přípravkům), ale úplnou jistotu nemáte nikdy.

Poslední záchrana

Nevyhnula jste se potížím? Zajděte si do lékárny pro mastičku Hydrocortisonu. Hojí zánětlivé projevy a bojuje proti svědění a zarudnutí. Pomůže i Jarischův roztok, který nanesete na kosmetický tamponek a pleť s ním 2 - 3 denně otřete.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek