Hlavní obsah

Otoky z horka a cestování! Pozor, možná volá srdce o pomoc

Foto: www.rukunasrdce.cz

Srdeční selhání je nejčastějším důvodem hospitalizace u lidí na 65 let

Jsou nepříjemné a neestetické a co hůře, mohou být známkou zdravotních problémů s dlouhodobými důsledky. Řeč je o otocích dolních končetin, břicha, nebo dokonce plic.

Článek

Právě otoky jsou jedněmi z typických příznaků chronického srdečního selhání, kterým trpí minimálně 15 milionů Evropanů [1] a do života vstoupí každému pátému nad 40 let. [2]

Otok samotný není nemoc, vždy se jedná o příznak nějakého problému a vzniká nahromaděním většího množství tekutiny. Důvodů je celá řada, od dlouhého cestování přes poúrazové stavy, problémy s lymfatickým systémem, onemocnění ledvin či jater. Otoky ale mohou být i zásadním signálem, který vysílá nemocné srdce při srdečním selhání.

„Při tomto onemocnění srdce dlouhodobě nedokáže vypumpovat dostatečné množství krve do oběhu. Oslabené srdce se snaží zachovat především funkci životně důležitých orgánů a k těm primárně soustřeďuje krevní zásobení. Krevní oběh není rovnoměrně udržován. Důsledkem toho se krev hromadí na nežádoucích místech, kde se tvoří otoky. Ty se neomezují pouze na kotníky, ale i na celé nohy, okolí břicha i plíce,“ říká prof. MUDr. Jindřich Špinar, CSc., FESC, z Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Foto: www.rukunasrdce.cz

Lidské srdce bije nepřetržitě a bez odpočinku 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. I neúnavné pumpě života však mohou dojít síly

Nohy jako konve

Zaříznutý lem ponožek a oteklé kotníky lidé často omlouvají dlouhým sezením či cestováním a letními teplotami. Na vině však může být selhávající srdce, které nedokáže udržet všechny tekutiny v oběhu. [5] Ty se začnou hromadit především v dolních končetinách, kde způsobují otoky začínající u kotníků.

Otoky pasu a obezita nejsou to samé

Těsnější oblečení v pase a nárůst váhy mohou být způsobeny zhoršujícím se srdečním selháním. Situaci má na svědomí hromadící se tekutina v dutině břišní. [5] Může se tedy stát, že během jednoho týdne přiberete i více než dva kilogramy, ačkoli na jídlo nemáte chuť.

I plíce mohou otékat

Při onemocnění srdečním selháním otékají kromě dolních končetin i plíce, což se projevuje dušností. Krev, kterou nemělo srdce sílu přepumpovat, se hromadí v plicích a prostor určený vzduchu je zaplněn tekutinou. [4] Pacient začne pociťovat dušnost nejprve při námaze, později i při běžných činnostech a v rozvinutém stadiu nemoci i v klidu. Typickým příznakem je také dušnost vleže, která se zlepšuje, když se člověk posadí. [5]

Není otok jako otok, myslete na srdce

Mezi další příznaky srdečního selhání se kromě otoků řadí také únava, nadměrné bušení srdce a vyšší frekvence močení. [5] Buďte sdílní ke svému lékaři, choďte na pravidelné prohlídky, a pokud už se léčíte, zajímejte se o svou léčbu i to, jak můžete k svému léčení přispět.

Foto: www.rukunasrdce.cz

Příznaky srdečního selhání na první pohled nesouvisejí se srdcem a často je přehlížíme nebo je přisuzujeme věku

Více informací o srdečním selhání najdete na www.rukunasrdce.cz. Edukační projekt Ruku na srdce zaštiťuje Česká internistická společnost.

Zdroje:

  • Mosterd A, Hoes AW. Clinical epidemiology of heart failure. Heart. 2007 Sep;93(9):1137–46
  • Go et al. Heart Disease and Stroke Statistics−−2014 Update: A Report From the American Heart Association, Circulation 2014; 4;129:e28-e292
  • STEM/MARK, Češi a srdeční selhání, duben 2017
  • IKEM.cz https://www.ikem.cz/cs/srdecni-selhani/a-414/, květen 2018
  • BHF website http://bit.ly/g1fOpW Accessed August 2013. AHA website http://bit.ly/d54MDM Accessed August 2013
ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek