Hlavní obsah

Jak poznat, že vám došla energie a jak proti tomu bojovat?

Foto: thinkstock

Když vám nejde na tváři vyčarovat úsměv a všichni okolo vás točí, může to být signál, že jste přetaženíFoto: thinkstock

Nic vás nebaví, jste stále bez nálady a ráno se nemůžete dostat z postele? Jak vůbec poznáte, že vaší energie je konec? Víme a poradíme i tipy, jak ji rychle tělu dodat!

Článek

U každého se nedostatek životní síly projevuje jinak. „Kromě výše uvedeného můžete být také nadmíru vystresovaní, podráždění či ,úplně mimo´,“ uvádí psycholožka Jiřina Švejnarová. Takový stav je už ale velkým signálem, že je něco v nepořádku…

Rovnováha? Pokuste se o ni

Zajímá vás, jak s množstvím vlastní energie hospodařit? „Jde o to, že čím více jí vydáváte, tím víc jí také musíte získávat,“ uvádí kouč životního stylu Martin Škába. „Zvlásť pokud třeba pracujete ve vedoucí funkci, řídíte jiné lidi nebo je motivujete, jste obchodníkem a předáte lidem své informace a nadšení, musíte mít z čeho brát,“ uvádí kouč Martin Škába.

Prevence je základ

O tom, že si máte pravidelně brát dovolenou, mít aspoň dva týdny v kuse, nepracovat o víkendech ani po večerech, určitě víte. Dobíjet energii ale můžete i během dne. Zkuste podle odborníků jednoduché věci: Sednout si v kanceláři nebo zastavit na parkovišti auto, ztišit si mobil. Zavřít oči, hluboce a pomalu dýchat. Představujte si, že jste v lese, kde je klid a harmonie. Stačí to dělat 5 až 10 minut, a zjistíte, jak jste se zklidnili, uvolnili a trochu ze sebe stres dostali.

Foto: thinkstock

I takhle se dobíjí energie. Zkuste to i během týdne, nejen o víkendechFoto: thinkstock

Banálně? Ale funguje to

Abyste se ale do stavu totálního vyčerpání raději vůbec nedostávali, snažte se stanovit si hranice. „Každý den je potřeba mít nejen čas na práci, ale také na odpočinek a relaxaci,“ říká psycholožka Jiřina Švejnarová. Když pracujete do 18 hodin, pak byste měli mít alespoň dvě hodiny klid. I během pracovního dne si dělejte každé tři hodiny desetiminutové pauzy. „Můžete relaxovat pomocí meditačních technik, dechových cviků anebo se jen tak jít projít – po chodbě, venku, udělat si kávu, odvést s kolegyní řeč na jiné než pracovní téma,“ radí Martin Škába. Uvidíte, jaké to dělá zázraky…

Přepískli jste to?

Jestli už teď cítíte, že jedete z rezerv, špatně spíte, jste podráždění, unavení a neprobere vás ani šest káv denně, zkuste naše pohotovostní tipy:

  • hned si vezměte (či rychle naplánujte) den dva dny dovolené a udělejte si prodloužený víkend
  • pak si co nejdříve naplánujte delší dovolenou
  • vynechte alkohol, ač jde o příjemný požitek, organismus výrazně unavuje
  • zajděte si na masáž, k čínské terapeutce na akupunkturu nebo si jen tak lehněte někde na lehátko na slunce...
Foto: thinkstock

Trvá vám práce déle než obvykle? Je čas na odpočinekFoto: thinkstock

Nejen prací je člověk živ

Obecně je však podstatné ke své práci najít kompenzaci, a nejen pracovat. „Najděte si něco, co vám rychle dokáže ,vymazat myšlenky´," uvádí Jiřina Švejnarová. Pokud tedy můžete jít do přírody každý večer, i třeba do parku, snažte se o to. Teď v létě je výborným relaxem posezení na venkovních zahrádkách, ať s přáteli či ve dvou. Mezi další tipy patří sport, hry, dobrá kniha nebo film, stejně jako třeba hry s dětmi nebo výlety se psem…

Možností je spousta, jen je potřeba na odpočinek myslet. Protože s únavou a přetažením platí více než kdy jindy Pozdě bycha honiti…

Reklama