Hlavní obsah

Praktické spaní pro návštěvu? Nezůstávejte jen u matrací!

Foto: À LA MAISON

Aby se návštěva u vás doma cítila dobře, myslete i na její pohodlí při nocování

Čas od času to potká každého – k vám domů přijedou kamarádi, známí či příbuzní a vy jim musíte někde ustlat. A protože léto přeje cestování, možná si nyní víc než jindy říkáte: kam s nimi?

Článek

Pokud jste někdy museli přespat třeba u známých a nebylo místo jinde než na podlaze, sami víte, jak je to nepohodlné. Jakákoli jiná varianta vyhrává, i kdyby to byla jen nafukovací matrace. Možností je však více.

1. Kdo a jak často

Jestliže u vás návštěva přespává skutečně občas, máte jednodušší volbu – té se zavděčíte (téměř) čímkoli. „Pokud však mezi vaše časté hosty patří rodiče nebo prarodiče, doporučuji u sedaček volit takové rozkládací systémy, kde není ovlivněna ani správná funkce sezení, ani kvalita spaní,“ říká designérka Barbora Ditrychová z Polstrin Design.

Foto: Polstrin Design

Pohovka Arkas je vhodná nejen na sezení, ale také na pravidelné každodenní spaní, protože je vybavená kvalitní matrací, a navíc se snadno rozkládá (188 x 98 x 80 cm, ložná plocha 140 x 190, cena od 42 907 Kč)

Foto: Polstrin Design

Model Arkas v rozloženém stavu

2. Ta, co se nerozkládá

Některé masivnější sedací soupravy nenabízejí možnost rozkladu, ale díky prostorné sedací části to nevadí. Někde stačí jen sejmout opěrné polštáře, jinde ani to není třeba, a lůžko je připravené. Do moderních interiérů si však dnes lidé mnohdy pořizují i subtilnější sedačky bez rozkladu, a pokud zvolí úzkou hloubku sedu, návštěva se na tomto kusu nábytku příliš dobře nevyspí.

Foto: IKEA

Přestože rohová sedačka Söderhamn není výrobcem určená na spaní, je natolik prostorná, že by se to občas dalo. Stačí jen sejmout polštáře, navíc má snímatelný potah (291 x 291 cm, za 31 480 Kč)

3. Oblíbené rozklady

Častěji však sázíme na rozkládací sedačky či gauče. „Existuje více možností rozkladu, v zásadě je lze rozdělit do dvou skupin. Ta první nabízí výrobky s kvalitním rozkladem, který ukrývá zdravotní matraci; zde je možné spát i každodenně. A ve druhém případě jde o pohovky s obyčejným rozkladem; například se vysune šuplík, na který se položí sedáky nebo jiná část čalounění sedačky,“ uvádí designérka Věra Tomíčková z Toto studia.

Foto: JMP Studio zdravého spaní

Když je rozkládací postel Trio složená, připomíná spíše válendu. Po rozložení získáte základ pro každodenní spánek dvou osob (různé rozměry, například 80 x 200 cm ve složeném stavu a 160 x 200 cm rozložená, za 14 590 Kč bez matrace)

Foto: JMP Studio zdravého spaní

Postel Trio nabízí nejen dostatečný prostor pro kvalitní spánek, ale také úložnou plochu

Foto: Bonami CZ

Počítáte doma každý centimetr? Pak vám pomůže sofa Poetry. Když odepnete jeho kožené područky, promění se z rozměrů 200 x 100 v postel pro jednoho až dva nocležníky o rozměrech 200 x 130 cm (za 13 889 Kč)

4. Křeslo, nebo taburet

Další klasika? Rozkládací křeslo s područkami či bez, u něhož překlopením sedací části vytvoříte poměrně prostorné lůžko. O nic menší nemusí být ani jeho modernější verze – rozkládací taburet, jenž ve složeném stavu připomíná velkou textilní kostku. Na rozdíl od křesla působí v místnosti subtilněji, protože mu „chybí“ opěrná část. A dá se využít variabilně: na posezení, jako podnožka pod nohy nebo „postel“ pro občasné přespání.

Foto: Polstrin Design

Šikovné řešení pro moderní i tradiční interiéry nabízí rozkládací taburet Polstrin s kovovým mechanismem a pěnovou matrací (80 x 80 x 48 cm, ložná plocha 203 x75 cm, cena od 10 053 Kč)

Foto: Polstrin Design

Rozkládací taburet Polstrin ve složeném stavu

Foto: Dekado

Rovněž tento rozkládací taburet Piko slibuje mnoho účelů použití, mimo jiné může fungovat i jako stoleček. Pod textilním potahem se skrývá matrace, na výběr máte dva druhy – molitanovou, nebo pěnovou (62 x 62 x 39 cm, v rozloženém stavu 186 x 62 x 13 cm, za 4980 Kč)

5. Trochu jinak

Zejména do dětských a studentských pokojů se hodí jednoduché křesílko à la chytrá horákyně. Vyrábí se například z molitanu, s prošitím, či bez. Běžně funguje jako místo pro lenošení (třeba místo sedacích vaků) a kdyby u dítka potřeboval přespat kamarád, rozložíte ho do podoby několika centimetrů vysoké „matrace“.

Foto: Bonami CZ

Křesílko, nebo matrace? Paqchair je všechno. Z křesílka vytvoříte matraci, kterou si ráno opět složíte. Kromě pěnové matrace a snímatelného obalu je součástí výrobku sedátko z pevného kartónu – základna křesílka (složené 90 x 65 cm, rozložené 200 x 90 cm, za 3999 Kč)

6. Nahoru, dolů

Ze širokého sortimentu postelí zabere v místnosti nejméně prostoru sklopná (sklápěcí, výklopná) postel, prodává se jedno i dvojlůžková i palandy. Samotný mechanismus se kotví do podlahy nebo do stěny. Další řešení pro menší prostory nabízí „dva v jednom“, kdy je na jedné posteli umístěná druhá. Rozdíl oproti klasické posteli je pak jen v tom, že v rozloženém stavu jsou obě místa pro spaní umístěná poměrně nízko k podlaze.

Foto: Toto studio

Další řešení (nejen) pro příležitostné přespání nabízí sklápěcí postel

Foto: Toto studio

Podívejte se, jak šikovně ji designéři zakomponovali do pokoje – když se nepoužívá, schová se za posuvnými dveřmi

Foto: JMP Studio zdravého spaní

Potřebujete kvalitní místo na přespání, ale doma už není kam dát další postel? Model Twin slibuje „dvě v jednom“. Při běžném provozu funguje jako jedno lůžko, a když přijede návštěva, horní postel sundáte a rázem máte dvě (různé rozměry, například 90 x 200 cm, za 8430 Kč, masivní buk, bez rostu a matrace)

Foto: JMP Studio zdravého spaní

Twin po rozložení

7. Širší je lepší

Pokud naopak s centimetry doma nebojujete, možná se rozhodnete pro širší postel. „Tyto takzvané jeden a půl postele neboli postel o šířce 120 až 140 centimetrů jsou dnes velmi oblíbené hlavně do dětských pokojů. Sem se totiž vejde i případný spolunocležník,“ vysvětluje Věra Tomíčková. Další tip (nejen) pro dětskou návštěvu představují postele se šuplíkem, kde je místo úložného prostoru vysunovací lůžko.

Jak je vidět, možností po příležitostné přespání existuje celá řada. A některé z nich nabízejí stejně kvalitní spánek jako postel s dobrým roštem a matrací.

Foto: Alax

Dětský nábytek Nardi je variabilní, například postel si lze objednat také širší, než je obvyklé, třeba i 120 cm. Když bude u potomka chtít přespat kamarád, dva se na ni vejdou (cena v závislosti na konkrétní velikosti, k doptání v obchodě)

A kam ukládáte návštěvy vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.