Hlavní obsah

Proč odborníci doporučují vitamin D i v létě?

Foto: Shutterstock

Odborníci doporučují vitamin D i v létěFoto: Shutterstock

Asi nebudeme daleko od pravdy, když napíšeme, že většina populace má za to, že pro tvorbu vitaminu D stačí, když své tělo vystaví slunci. Je to ale pravda? A proč je důležité doplňovat zásobu vitaminu D i v létě a každý den? Zeptali jsme se lékařů.

Článek

Vitamin D a imunita. Kolem vitaminu D zůstávají určité nejasnosti, které je zapotřebí vysvětlit. Takže…

„Vitamin D3 hraje naprosto zásadní a nezastupitelnou roli v metabolismu. Byla prokázána jeho pozitivní úloha v našem imunitním systému,“ odpovídá na první dotaz doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA, KARIM 2. LF UK a FN Motol.

Vitamin D3 je živočišného původu. Kde všude ho najdeme?

„Přírodními zdroji vitaminu D3 je především mléko a mléčné výrobky, vaječný žloutek a ryby. Jeho množství v těchto potravinách je však velmi malé.“ Forma potravinového doplňku se nabízí jako ideální řešení, které za vás uhlídá pravidelný přísun denní dávky potřebné pro vaše tělo.

Proč je zapotřebí užívat vitamin D i v létě?

„V létě v době mezi 10. a 16. hodinou si tělo dokáže za 15–20 minut strávených na slunci v plavkách vyrobit denní dávku vitaminu D.“ Slova doc. Tomáše Vymazala doplňujeme připomínkou toho, že se jedná o ideální podmínky, které naši kotlinu neovládnou tak často. Letos obzvlášť.

„Ano, záleží na kvalitě UVB záření – ročním období, zeměpisné šířce, znečištění vzduchu, používání opalovacích krémů a oblečení.“ Pokud totiž své tělo namažete opalovacím krémem s ochranným faktorem 15+, efekt vzniku vitaminu D v těle klesá o 95 %.

Mají výhodu při tvorbě vitaminu D lidé s tmavou pletí?

„Naopak, lidé s tmavou pletí potřebují k vytvoření adekvátního množství vitaminu D3 delší expozici slunečního svitu.“

Jak jsou na tom lidé s nadváhou?

Bylo zjištěno, že na každých deset kilogramů nadváhy je potřeba navýšit denní příjem vitaminu D o dalších 17 % (tukové buňky totiž absorbují UVB záření).

Jaké je řešení toho všeho?

Pro udržení ideální hladiny vitaminu D v těle doporučujeme potravinové doplňky. A zde jsou důvody:

- Byla prokázána pozitivní úloha vitaminu D v našem imunitním systému.

- Vitamin D je zapotřebí doplňovat každý den.

- Při použití opalovacího krému výrazně klesá účinek jeho vzniku.

- Lidé s nadváhou by měli zvýšit hladinu příjmu vitaminu D.

- Užívání potravinových doplňků je nejsnazší forma udržení pravidelného příjmu vitaminu D.

To nejlepší nakonec – vitamin D na rok zdarma!

Vitamin D na celý rok zdarma nabízí firma NaturaMed, která rozeslala již přes 500 000 jeho ročního balení. Pokud i vy chcete využít této příležitosti, stačí kliknout sem a objednat si roční balení zdarma. Po uhrazení poštovného 49 Kč dorazí balíček přímo do schránky – bez dalších závazků.

Reklama