Hlavní obsah

Proti nudě: Dýňový svět, zkamenělá svatba a Čteme dětem

Foto: martim zamarski, Shutterstock.com

V poslední době se zdá, že nic jiného než volby a koronavirus neexistuje, a vy máte chuť vypnout a trochu se pobavit? To naprosto schvalujeme a máme pro vás tipy proti nudě, které zabaví malé i velké. Užijte si barevný podzim venku i doma v teple!

Článek

Ať je teplo nebo zima, s našimi tipy proti nudě vám bude prima! Z vlastní zkušenosti víme, že i když bychom v poslední době kvůli počasí i smršti negativních zpráv nejraději zalezli pod peřinu, nakonec je mnohem lepší vyjet na výlet, udělat si zajímavý program nebo přečíst fajn knížku.

Zpřísňující se vládní opatření proti koronavirové pandemii můžou ovlivnit konání a podobu jednotlivých akcí.

Dýňový svět

S obdobím podzimu přichází i období dýní – někdo vyrábí dekorace, jiný vaří polévku a další jede k Pipkům. Na tomto statku na Vysočině se dlouhodobě věnují pěstování dýní a obilovin a na návštěvu do Dýňového světa na statek u Pipků jezdí každoročně lidé z celého Česka, protože takovou dýňovou výstavu málokde uvidíte: dýňové pyramidy, bludiště i nejrůznější ornamenty ocení děti i dospělí. Kromě toho se tu můžete potěšit s typicky venkovskými zvířaty, dýni si zpracovat v místní dlabárně anebo si nějakou oranžovou krasavici na dekoraci či zpracování v kuchyni odvézt.

Foto: Artush, Shutterstock.com

Milujete dýňové dekorace a polévku? Tak to k Pipkům rozhodně vyrazte

Příroda v Praze? Parky volají!

Trávíte v roušce hodně času a potřebujete se nadechnout? Naordinujte si zdravotní procházku každý den a o víkendu delší výlet, načerpáte energii a přijdete na jiné myšlenky. Zkuste třeba nádherně zrekonstruovanou pražskou Stromovku, Průhonický zámecký park, kde se natáčelo mnoho pohádek, nebo park ve Ctěnicích, kde můžete navštívit i zámek a muzeum.

Na zkamenělou svatbu, nebo na rozhlednu?

Jak budou vypadat podzimní svatby, není úplně jisté. Jestli ale máte potřebu kouknout se na nějakou veselku, vyrazte ke Karlovým Varům na jednu zkamenělou! Svatošské skály totiž vypadají jako svatební procesí a místní kopcovitá krajina u řeky Ohře láká nejen horolezce, ale i turisty či vodáky.

Milujete pohledy na krajinu z pořádné výšky? Pak si vyšlápněte Velký Javorník, nejvyšší vrchol Veřovických vrchů v Beskydech. Najdete tu i dřevěnou rozhlednu, která je celoročně přístupná a její vzhled je inspirován místní valašskou kulturou a vzhledem dřevěných zvoniček.

Foto: martim zamarski, Shutterstock.com

V přírodě načerpáte energii, vyčistíte hlavu a ještě uděláte něco pro zdraví

Čteme dětem

O tom, jak moc je důležité čtení dětem a s dětmi, není asi třeba diskutovat. Už podesáté se koná Týden čtení dětem a s tím spojené desítky akcí, na kterých se bude číst, vyprávět, tvořit, zpívat a hrát. Tato kampaň se zaměřuje hlavně na to, jak čtení podporuje emoční zdraví nejmenších a budování pevných rodinných vazeb. Děti se umí lépe napojit na ostatní a předčítání má pozitivní vliv na rozvoj znalostí i paměti, ale je v něm i moment smíření. Čtete si přece jen s těmi, které máte rádi, a je jedno, co se stalo během dne.

Knížka, díky které se na společné čtení budete těšit vy i děti, je určitě Hotel Winterhouse. Malá Alžběta tráví vánoční prázdniny v tajemném hotelu, kde se konečně cítí jako doma. Jsou tu na ni všichni milí, může se věnovat knihám a luštění hádanek a možná najde mnohem víc než přátelství.

Foto: celeceskoctedetem.cz

Jak často si vy čtete s dětmi?

A co čtení pro dospělé?

Když děti usnou, je čas na vaši literaturu! Ať zemře je napínavý thriller od Sarah Pinborough, který se odehrává v Savannah v americké Georgii. Tady status a rodinná historie bez poskvrnky znamenají vše. A když se sem přivdáte, musíte se sakra snažit, aby vás místní honorace přijala mezi sebe. Zvlášť jste-li druhá manželka. Marcie tohle všechno ví a tvrdě pracovala, aby nechala svoji minulost za sebou, což se manželstvím s Jasonem snad podařilo. Ale když si místní boháč přivede novou ženu, která je krásná a živelná, její manželství a společenská pozice dostávají nečekané trhliny. Bude muset vyřešit otázku, zda platí „jednou záletník, vždycky záletník“, a zjistit, kdo se na ni snaží hodit pokus o vraždu.

Foto: Nakladatelství Metafora

Ať zemře, Sarah Pinborough, nakladatelství Metafora, 392 stran

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek