Hlavní obsah

Pudink do kýble a silonky do ruky aneb Geniální triky pro čistá okna

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com
15. 11. 2017

Jestli už přemýšlíte, který víkend obětujete předvánočnímu úklidu a kdy by bylo tedy nejlepší vyrazit na nákup úklidové chemie, zarazíme vás. Například na okna, zrcadla nebo dlaždice nebudete nic takového potřebovat. Vystačíte si s tím, co najdete ve spíži!

Článek

Předvánoční úklid bez chemie? Pojďte s námi některé velmi jednoduché a levné metody znovu objevit.

Nablýskaná okna

Okna by po umytí měla být nejen čistá, ale také blýskavá. O šmouhy nikdo nestojí. A jde to překvapivě snadno i bez chemie:

 • Při mytí oken vám postačí jen obyčejná voda – pokud ji spojíte s účinností hadříku z mikrovlákna – ten má schopnost zadržovat nečistoty natolik, že na umytí oken zcela postačí.
 • Okna zbavíte nečistot a jejich skla nablýskáte i s použitím zcela obyčejné soli, kterou přidáte do teplé vody. Stačí lžíce na pětilitrový kbelík. Slanou vodou můžete omýt rámy i skla. Sůl je skvělým pomocníkem tam, kde potřebujete bojovat proti odolné špíně, ale nenechávejte ji dlouze působit na plastová těsnění či spoje oken.
 • Podobně efektivní je také přidání octa, který odmašťuje a po vyleštění papírovou utěrkou dodá sklu dokonalý lesk. Ocet – lze použít i jemnější vinný ocet, pokud neholdujete vůni toho kvasného – smíchejte s vodou v poměru 1 : 1.
 • Méně tradiční je použití pudinkového prášku nebo kukuřičného škrobu, který rozmícháte v pětilitrovém kbelíku s vodou – na toto množství vody stačí jedno balení pudinku nebo tři lžíce škrobu. Roztokem umyjte skla, nechte zaschnout a nakonec přeleštěte suchým hadříkem.
 • Ne nadarmo čistily babičky skla oken novinovým papírem. Nenechává šmouhy a pěkně vyleští. Podobně ale fungují i staré silonky, které lze použít místo novin.
 • Zaschlou špínu na oknech můžete vyčistit za pomoci cibule – rozkrojte ji a její polovinou přejíždějte místo, které potřebujete vyčistit. Pak omyjte okna tak, jak jste zvyklí.

Pozor na citlivé povrchy

Co se týče údržby chromových, nerezových a sklokeramických povrchů, tady se nevyplatí moc experimentovat – tedy hlavně v případě těch kovových. I ocet nebo citronová šťáva se mohou na jejich vzhledu podepsat negativně, pokud to s nimi přeženete. Naprosto zapovězené jsou pak jakékoli pomůcky či látky, které by je mohly poškrábat. Pár rad vám ale nabídnout můžeme:

 • Otisky prstů na lesklém povrchu – a to i na citlivém – lze omýt studeným černým čajem.
 • Chromový povrch skvěle naleštíte hadříkem poprášeným hladkou moukou – prokoukne i zašlý chrom. Místo mouky lze použít i jedlou sodu.
 • Nerezové plochy, osahané od prstů, očistěte papírovou utěrkou, na kterou kápnete trochu oleje – můžete použít voňavější dětský olejíček, ale postačí i obyčejný na smažení. Dejte ho jen kapku, dobře rozetřete a vyleštěte.
 • Varnou desku zbavíte zaschlých kruhů od hrnců cibulovou šťávou – cibuli můžete dát do odšťavňovače nebo pokrájet a natlačit do skleničky. Po odležení šťávu slijte a použijte.
Foto: Ulf Wittrock, Shutterstock.com

Vyčistit varnou desku, to je někdy oříšek, protože hrozí její poškrábání. Vyzkoušejte ale šťávu z cibule, odstraní i zapečenou nečistotu

Zrcadlo bez šmouh

Zrcadlo beze skvrn a šmouh je to, co v koupelně upoutá pozornost, proto se vyplatí ho v takovém stavu udržovat. Co vám k tomu pomůže?

 • Schovejte si děravé silonky – jsou skvělé právě na naleštění zrcadla, ale zářit díky nim mohou třeba i vodovodní kohoutky a baterie.
 • Mastné a znečištěné zrcadlo můžete přetřít trochou čistého alkoholu – zbaví ho okamžitě i zaschlých nečistot. Můžete použít také neředěný vinný ocet.
 • Zkuste zrcadlo otřít vodou, ve které jste prali čisté a nakrájené brambory na vaření – anebo použijte polovinu brambory. Nechte oschnout a nablýskejte!
Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

Aby se zrcadlo opravdu lesklo, můžete ho vyčistit alkoholem nebo octem

Domácí přípravek na obklady

Velké plochy obložené dlažbou nebo dlaždicemi můžete vyčistit s pomocí doma vyrobeného přípravku. Stačí smíchat dva hrnky vlažné vody, čtvrtinu hrnku octa a lžičku tekutého mýdla. Vše smíchejte, dejte do rozprašovače a nanášejte přímo na povrch, který chcete čistit. Pokud je to koupelna, kde řešíte i případnou plíseň, vyplatí se do roztoku přidat asi patnáct kapek čajovníkového olejíčku.

Máte svůj tajný trik na úklid bez chemie? Napište nám ho!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.