Článek
Investice do nemovitostí ve Španělsku přestává být výsadou movitých cizinců. Češi, Slováci i Poláci stále častěji zvažují, že si pořídí byt nebo dům na pobřeží. Podle Lenky Rosochové, hypoteční specialistky, je to dnes jednodušší než kdy dřív – díky otevřenému trhu Evropské unie i nižším cenám nemovitostí než v Česku.
„Za něco přes dva miliony korun si ve Španělsku můžete koupit krásný, plně obyvatelný byt u moře. V Česku byste ho za podobnou cenu v lukrativní lokalitě hledali jen těžko,“ říká expertka. A pokud máte v Česku nemovitost, kterou můžete dát bance do zástavy, vyřešíte i financování hypotékou.
Dva v jednom: letní sídlo i výdělek
Naprostá většina klientů podle Lenky nemovitost využívá především jako své letní útočiště. Mimo sezonu ji pak nabízejí k pronájmu. Je ale důležité mít realistická očekávání: například nezakládat návratnost celé investice jen na příjmu z krátkodobých pronájmů.
„Turistická sezona je omezená a není garantované, že bude nemovitost obsazená pořád. Proto doporučuji vnímat koupi spíš jako vlastní radost a příležitost, jak ochránit peníze před inflací než jako ryze výdělečný projekt,“ dodává.
Opatrně s daněmi a licencemi
Jedna z největších chyb, které zájemci dělají, je snaha zvládnout celý proces sami. „Španělská administrativa je náročnější než u nás, navíc má svá specifika – třeba daňové přiznání musí zpracovat místní poradce, i když vlastníte jen rekreační byt,“ upozorňuje Lenka Rosochová.
Další překážkou může být takzvaná turistická licence – bez ní nemůžete svou nemovitost legálně nabízet například na Airbnb. V některých městech nové licence vůbec nevydávají, a tak je třeba si ověřit situaci ještě před koupí. „Nejjednodušší cesta bývá koupit nemovitost, která už licenci má,“ doporučuje expertka.

Autorka článku s investorkou Lenkou Rosochovou (vpravo)Foto: Proženy.cz
Jak koupit nemovitost ve Španělsku
Koupit byt ve Španělsku je s pomocí odborníků jednodušší, než se zdá. Důležité ale je jet se na místo osobně podívat. „Na fotkách starší nemovitosti často nevypadají moc lákavě, ale ve skutečnosti bývají v lepším stavu, než si zájemce představuje,“ vysvětluje Lenka Rosochová.
Koupě začíná výběrem místa a předvýběrem nemovitosti podle rozpočtu. Pak následuje osobní návštěva a výběr na místě. „Neřešíme to na dálku – je důležité zažít lokalitu a vidět nemovitost naživo!“
Po výběru následuje administrativa: přepis energií, registrace v komunitě vlastníků a podání všech potřebných přiznání. Lenka a její tým s tím klientům pomáhají, stejně jako se správou bytu nebo hledáním místních správců.
Kdo je Lenka Rosochová
Lenka Rosochová je hypoteční specialistka s dlouholetou praxí, která se v posledních letech zaměřuje i na investice do nemovitostí v zahraničí – konkrétně na španělské pobřeží u Alicante. Její specialitou je osobní přístup a praktické zkušenosti z realitního trhu, které přenáší do poradenství svým klientům. Kromě toho je autorkou odborných textů a průvodkyní těm, kdo se rozhodnou udělat krok za hranice všedních dní – a často i za hranice České republiky.
Projekt Mluvte o penězích! na Proženy.cz
Seriál pro ženy o financích. Na stránkách Proženy.cz se v projektu Mluvte o penězích! dlouhodobě zabýváme hospodařením českých rodin a v podcastu i článcích konzultujeme se zkušenými odborníky různá finanční témata, která se týkají běžných domácích rozpočtů (úspory v domácnosti, spoření na důchod, tvorba peněžní rezervy, drobné investice, dělení majetku při rozvodu…).