Hlavní obsah

Rohové lavice: dokonalá vychytávka do malých kuchyní!

Foto: Profimedia

Jídelní posezení má mnoho podob, ale pokud chcete ušetřit místo, a ještě sedět pohodlně, dejte přednost rohovým jídelním lavicím s opěradly

Je vás doma více a nevejdete se ke stolu? Nebo k vám často chodí návštěvy, a není je kam posadit? Vám všem se hodí rohové jídelní lavice.

Článek

Rohové jídelní lavice prožívaly svůj boom hlavně v 70. letech. Panelová výstavba frčela a v kuchyních nebylo moc místa. Jenže v panelácích se žije dodnes. A s nedostatkem místa v interiéru bojuje kdekdo.

Prostor a zase prostor

Hlavní výhodou tohoto nábytkového kusu je úspora místa. „Rohová lavice nepotřebuje kolem sebe žádný další prostor, tak jako židle, které musíte od stolu odsunout, abyste se zvedli. Přitom nabídne posezení pro více lidí, využívá se rovněž její roh,“ připomíná designérka Eva Stalder. Což oceníte, když chcete doma vyplnit i takzvaná hluchá místa (sestava stolu a židlí tohle nedokáže).

Rohové lavice se ale nemusí situovat jen do koutu kuchyně, využití najdou jako funkční předěl rovněž v hlavním obytném prostoru, kde se spojuje kuchyňská část s jídelní a obývací.

Foto: MT nábytek

Lavice Marie je zhotovena z olše, na výběr máte řadu odstínů moření masivu, stejně tak i čalounění. Cena 3373 Kč

Foto: In-elis CZ

Kožené lavice Corteo se nabízejí v různých velikostech, s opěrkami i bez nich. Například sestava o rozměrech 150 x 83 x 189 cm, cena od 45 474 Kč

Foto: Fler/Lenkarajecka

Lavici se dvěma šuplíky zdobí dřevořezba. Rozměry 245 x 180 cm, cena 11 655 Kč

Místo skříňky

Pokud je rohová lavice vybavena úložným prostorem, získáte další místo na ukládání různých věcí, které nemusí být vystavené na odiv.

„Úložný prostor může mít podobu klasického výklopného sedáku, zasouvacího boxu, nebo dokonce výsuvného šuplíku, a to různých velikostí. Takže existují i rohové lavice s výklopným úložným boxem, který sahá až k podlaze. Nohy by měly v kolenou při sezení svírat úhel 90 stupňů, proto by sedící osobě neměl vadit chybějící volný prostor pod sedákem, jako je u židlí,“ uvádí Romana Pištěková ze společnosti MT nábytek.

Foto: MT nábytek

Lavice Kleo z olše nabízí prostor na uložení například časopisů či jiných drobností. Cena v základní verzi 3605 Kč

Foto: Truhlářství Miček

Lavice z masivní borovice má rozměry 140 x 240 cm, nabízí se doplnit ji stolem a židlemi ve stejném designu. Cena lavice včetně úložného prostoru 18 310 Kč

Foto: MT nábytek

Ukázka úložného prostoru lavice Amir, jež je vyrobená z olše. Cena lavice 4375 Kč

Používané materiály

Nejčastěji se vyrábí z masivního dřeva (například borovice, buk, olše…), které se dá mořit v různých odstínech, od světlého po tmavší, nebo povrchově upravit lakem či voskem. A také z lamina neboli z laminované dřevotřískové desky (LDT) v různých dekorech. Někdy se lavice zhotovují z kombinace těchto materiálů nebo ve spojení s kovem.

Některé výrobky jsou bez čalounění, jiné ho využívají částečně nebo zcela. Pak mají sedáky nebo i opěráky výplň většinou z polyuretanové pěny, kterou překrývá buď potahová textilie, kůže, nebo takzvaná eko kůže (umělá kůže, jež se snáze udržuje).

Foto: IKTUS

U lavice Helena z lamina si vyberte potřebné rozměry (na výběr 81 velikostí), dekor dřeviny i potahovou látku. Cena od 10 003 Kč

Foto: KIKA nábytek

Lavici Miami zdobí potah imitující bílou kůži. Rozměry 180 x 140 x 84 x 43 cm, cena 7999 Kč

Jak bude velká?

Klasiku představuje rohová lavice s jednou delší a jednou kratší stranou, přičemž ta kratší kopíruje rozměry obdélníkového stolu. „Teoreticky by pak posezení mělo stačit čtyřem osobám, a to jedné na kratší straně, druhé v rohu a dalším dvěma na delší straně,“ vysvětluje Romana Pištěková. Pro porovnání nabízí následující příklad – na prostor 150 cm se pohodlně vejdou dvě židle a tudíž dva lidé, kdežto na lavici stejné délky posedí tři osoby.

Budeme-li ve srovnání se židlemi pokračovat, pak pro oba nábytkové kusy platí doporučená výška sedáku 42 až 48 cm. Lišit se však můžou (byť to neplatí vždy) hloubkou sedu – u rohových lavic najdete i hloubku 35 cm, kdežto u židlí většinou o několik centimetrů více.

Foto: IKTUS

Tento model lavice Kréta má opěrák z lamina. Například rozměry 125 x 165 cm, cena od 8573 Kč

Foto: TON

Lavice Diner s dřevěnou konstrukcí, lze vytvořit tři různé výšky a dva rohové styly. Skládá se z více modulů. Cena jednoho modulu v celkové výšce 76 cm (na fotografii) od 11 690 Kč

Domů i na chalupu

Ač je vzhled rohové lavice svým způsobem daný, z pohledu designu se nabízí více možností. Kromě tradičního provedení, ať už v městském či venkovském stylu, se prodávají také rohové lavice, které představují ryze moderní nábytek. A někdy připomínají spíše pohodlnou sedačku. Na rozdíl od ní však ani při větších rozměrech nepůsobí tak masivně (dojmu odlehčení nahrává fakt, že zpravidla nejsou vybavené úložným prostorem).

Foto: MT nábytek

Rustikální Jordan nabízí sestavení levého či pravého provedení rohu až při montáži. Cena 3303 Kč

Foto: IKTUS

Lavice Chicago z programu Colour Living se vyrábí v řadě rozměrů, látek a v několika barevných provedeních kovových dílů. Cena na dotaz

Uvažujete o nákupu rohové jídelní lavice? Co je pro vás nejdůležitější parametr – cena, materiál, nebo design?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek