Článek
Jestliže jste domácí džem nikdy nezkoušeli, je na čase, abyste se pustili do výroby své první sklenky. Nemusíte ho dělat moc, množství si můžete uzpůsobit a připravit jen dvě tři skleničky na aktuální spotřebu a ochutnání přátelům. Dva lehce netradiční tipy z tradičního ovoce si pro vás připravili i Michal s Klárou. Ostatně, taková sklenička domácího džemu může být i krásným dárkem k narozeninám či Vánocům!
Michalův meruňkovo-hruškový džem s mandlemi
Na 1 dávku (asi 1 l) potřebujete: 500 g meruněk, 250 g hrušek, 250 g želírovacího cukru a hrst plátků mandlí
Postup:Meruňky v marmeládách a džemech miluju a tenhle recept je další ze skvělých nápadů, jak ho udělat jinak! Hrušky zbavte stopek a jádřinců a nakrájejte je na malé kousky. Meruňky vypeckujte a většinu (asi 3/4) nakrájejte na kostičky. Zbylou část přidejte k hruškám a rozmixujte je na kaši. Tu dejte do hrnce, přisypte kostičky meruněk a želírovací cukr, vše velmi krátce – asi 5 minut – povařte a můžete plnit sklenice!
Klářin džem ze švestek, jablek a máty
Na 1 dávku (asi 1,4 l) potřebujete: 500 g švestek, 500 g jablek, 1–2 lžičky mletého koriandru, 3–5 lístků máty, 100 g medu, podle sladkosti ovoce 300–400 g cukru krupice a 1 gelfix 2 : 1
Postup: Nejprve si připravte ovoce. Jablka oloupejte, zbavte jádřinců a nastrouhejte nahrubo. Švestky omyjte, vypeckujte a rozmixujte. Ovoce smíchejte, přidejte 1 až 2 kávové lžičky mletého koriandru – podle toho, jak se chuť této atypické bylinky těší vaší přízni. Nakonec vmíchejte najemno pokrájené lístky máty.
Připravenou směs dejte do hrnce, přidejte 1 sáček gelfixu a na mírném ohni za občasného promíchání přiveďte k varu. Když začne směs probublávat, přidejte med a cukr. Za stálého míchání nechte minimálně 3 minuty vařit, aby se všechny chutě spojily. Ještě teplou směs nalijte do sklenic, pevně zavřete a aspoň na 5 minut je otočte dnem vzhůru a zatěžkejte je.
A co vy? Děláváte domácí džemy, nebo se spoléháte na ty kupované či od babičky?