Hlavní obsah

Rezerva je na pračku, ale i budoucnost

Finance? Myslete na jistotu!

Určitě jste mnohokrát slyšeli o finanční rezervě. Ale víte, co je to opravdová rezerva?

Článek

Už naše babičky si příjmy a ušetřené peníze dělily a odkládaly do několika kasiček. Kasičky měly různé účely – běžné výdaje na domácnost, ošacení nebo nečekané výdaje. A jako dobrým hospodyním jim vždycky něco málo zbylo. Na tyto malé peníze měly ještě jednu kasičku, kterou schovávaly pod polštář. Říkalo se jí „na jistotu“.

Většina Čechů si při vyslovení termínu finanční rezerva vybaví zálohu na nečekané situace od rozbité pračky po ztrátu zaměstnání. Peníze, s nimiž takovou událost „zalepí“ a nedostane kvůli ní rodinu do svízelné situace. Tato rezerva se nazývá krizová.

Potom je tu ale rezerva opravdová. Je to rezerva na budoucnost, a to je právě ta zmíněná „kasička na jistotu“ našich babiček. Je určena na události, které jsou naopak očekávané a plánované. Je to finanční rezerva na roky dopředu, kterou nepotřebujete okamžitě, a proto si na ni můžete i několik let postupně střádat. Díky ní můžete zaplatit dětem studia, svatbu, jít do penze dřív, trochu si do ní přilepšit nebo si splnit velký sen.

Tyto peníze jsou ideální pro pravidelné investování, kde se nejen kumulují, ale zároveň zhodnocují. Díky principu ukládání malých částek už od stovek korun měsíčně je dostupné opravdu pro každého. Pravidelnost navíc oproti jednorázovým investicím eliminuje špatné načasování nákupu a spolu s investováním do chytře namixovaných podílových fondů minimalizuje riziko. Přitom z nich mohou být vaše výnosy i několikrát vyšší než u spořicích a vkladových účtů. Takové, že by i babička záviděla.

Více na www.pravidelneinvestovani.cz informační linka: 800 INVEST (800 468 378)

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek