Hlavní obsah

Stop skvrnám: od potu i make-upu!

Foto: Thinkstock

Co dělat, aby skvrny na vašem prádle zmizely?

11. 3. 2011

Jak zařídit, aby byly bílé ponožky opravdu bílé? Co si počít se zašlým a zašpiněným límečkem košile? A jak se konečně zbavit nevzhledných fleků od potu a deodorantu v podpaží? To jsou jen některé z problémů se skvrnami a zapraným oblečením. Pozor, my známe řešení každého z nich!

Článek

Členové redakce prozradili, s jakými skvrnami si neví rady. Konzultovali jsme vše s odborníky, a nakonec jsme našli i způsob, jak se těch zpropadených fleků nadobro zbavit!

Lucie Müllerová: Jak vrátit původní bílou barvu zašlým ponožkám a prostěradlům?

Pokud jste při praní vytrvale neužívali speciální prostředky určené pro bílé prádlo, nevěste hlavu, i se zašlými ponožkami a prostěradly se dá pracovat. „Pochopitelně pokud se v ponožkách projdete v létě po nataveném asfaltovém povrchu, tento postup vám už stejně nepomůže,“ otevírá problematiku Petr Nasadil z Textilního zkušebního ústavu a pokračuje: „obdobně je to i v případě, kdy barva obuvi zapustí do ponožek, což opravdu není neobvyklé. Pak je potřeba s ohledem na materiálové složení ponožek vyzkoušet razantnější metodu, například oxidační bělení chlornanem sodným či přípravkem Savo.“

V případě, že se rozhodnete pro chlornan sodný, měli byste mít stále na paměti, že jeho nesprávné, a zejména časté používání tkaninu ničí. Zcela nevhodné je přidávat ho k prádlu do automatické pračky, při teplotách vyšších než 40 stupňů totiž rapidně stoupá nejen jeho bělicí, ale i ničivá síla. Doporučujeme tedy vlažný roztok (20 stupňů Celsia o síle 1,3 % tedy stačí pouze velmi malé množství látky; přípravek pořídíte v technické drogerii nebo v potřebách pro úpravu bazénu) a po dobu 2 hodin v něm prádlo nechat ponořené, pak vše vymáchat v roztoku peroxidu vodíku, aby se z tkaniny odstranil chlor (1 ml látky na litr vody), vyždímat a vyprat v pračce.

Foto: Thinkstock

Zjistili jsme, jak na to, aby prádlo zůstalo sněhobílé

Pokud jste se předchozího chemického výkladu lekli, bude pro vás jistě vhodnější metoda se Savem. Přípravek Savo Perex (cena 36 Kč za balení) nalijte do vlažné vody v poměru 1 : 10, prádlo v něm na 1 až 2 hodiny namočte, poté důkladně vymáchejte v čisté vodě a vyperte. Savo Perex lze použít i pro praní v automatické pračce, používá se pak program s předpírkou a přípravek se lije přímo do bubnu pračky, ve které máte prádlo, které chcete vyčistit. Savo perex je bělidlo, používejte ho tedy pouze na čistě bílé prádlo. Pokud chcete odstranit skvrny z barevného nebo bílého s barevnými pruhy, použijte řadu Savo Perex Oxi, která neobsahuje chlor.

Sabina Trnková: Mě i mé známé trápí žluté skvrny od potu a deodorantu v podpaží...

I na skvrny od potu existují účinné zbraně. Jednou z nich je tradiční mýdlo s jelenem. Kýbl naplňte horkou vodou a nastrouhejte do něj nahrubo mýdlo s jelenem (je k dostání běžně v drogeriích a opravdu je na něm jelen). Prádlo namočte do mýdlového roztoku a nechte zhruba půl dne odpočívat. Poté tkaniny vyždímejte a klasicky vyperte v pračce. Stejnou službu udělá i balení mýdlových vloček.

Pro chemiky-amatéry opět existuje i jiné řešení – čpavek. Čpavkovou vodu (přesný název zní Čpavková voda technická a prodává se v lahvích o hmotnosti 450 g o síle 24 % zhruba za 30 Kč) ještě zřeďte, aby síla roztoku dosahovala 5–10 %, skvrny od potu jí potřete, ještě přežehlete přes plátno, taktéž namočené ve čpavkové vodě, a vyperte. Na pot zachycený v záhybech oděvů platí hadřík namočený v lihu.

Michal Snížek: Nemůžu dostat špínu z límce u košile!

„Límce u košilí a manžety před každým praním potíráme speciálním čistírenským prostředkem,“ říká Jakub Lohniský, zástupce společnosti Lepremier.cz, která se přímo specializuje na praní a žehlení košil, „v domácích podmínkách by mělo stačit potřít zašpiněná místa žlučovým mýdlem.“ To seženete běžně v drogeriích od 30 korun výše (dle balení). V „babských radách“ se k tomu přidává zázrak jménem obyčejný šampon. Zašlý límeček jím důkladně promněte a košili vyperte.

A jakými skvrnami bojujete vy? Jak jste si s nimi poradili? Podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi a poraďte si navzájem!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.