Hlavní obsah

Takhle vypadají koupelny roku 2014! Jak se vám moderní trendy líbí?

Foto: RAKO

Obklady a dlažby série Unicolor podporují individualitu – základní formát v bílém lesku či matu lze doplnit přírodními tóny i decentním dekorem

Velice věrné imitace přírodních materiálů, umírněná barevnost i důraz na komfort, tak by se stručně daly charakterizovat směry, jimiž se ubírají moderní koupelny.

Článek

Stále nám chybí příroda, a proto ji chceme dostat i domů – to je zřejmě nejdůležitější sdělení, které vyplynulo z veletrhu obkladů, dlažeb a koupelnového vybavení Cersaie 2013, jež proběhl vloni na podzim v italské Bologni.

Co je nového v obkladech a dlažbách

Převažují jednoduchá řešení, tlumená barevnost v přírodních tónech, velké formáty a použití digitálního tisku. Dekorace jsou užívány velmi střízlivě,“ uvádí Karel Novotný, šéfdesignér společnosti SIKO Koupelny. Nejvíce je patrná právě orientace na přírodní materiály, přesněji dokonalé imitace dřeva, kamene či betonu (cementu).

„Digitální tisk umožňuje přenést na hladký i reliéfní povrch keramických obkladů a dlažby jakýkoli dekor, ať už se jedná o autentické přírodní nahodilosti, nedokonalosti, patinu, řez kamenem či úpravy povrchů, které jsou dnes moderní na dřevěných podlahách,“ upřesňuje Marek Vráblík, šéfdesignér značky Rako.

Foto: Rako

Obklady a dlažby Sandy imitující kámen se nabízejí ve světlém a tmavém odstínu béžové, můžete kombinovat i matný a metalický povrch (například obklad 30 x 60 cm, 1 m^2 za 499 Kč)

A barvy? Vycházejí z přírody, in jsou odstíny béžové, hnědé či šedé. Tuto škálu doplňují další, například včetně fialové, červené, zlaté, tradiční modré, modrozelené či zelené, avšak v tlumenějším pojetí.

Foto: keramika soukup

Keramika věrně napodobující stará dřevěná prkna, to je série Vintage od CISA, kterou si lze pořídit v rozměrech 16,5 x 100 nebo 25 x 100 cm (1 m^2 za 1300 Kč)

Foto: Rako

Patchwork připomínají dlaždice Deco, které můžete třeba v pruhu či na větší ploše využít i jako obklady. Na výběr je 24 variant vzorů (například 60 x 60 cm, za 499 Kč/kus)

Foto: keramika soukup

Napodobit se dá cokoli, tak proč ne tapety? Série Papier od ABK nabízí 25 různých vzorů ve formátu 30 x 75 cm, k dispozici jsou také dlaždice o rozměrech 60 x 60 cm (1 m^2 za 1249 Kč)

Stále oblíbená mozaika

„V této oblasti existují prakticky neomezené možnosti výběru materiálů, barev či formátů. Jen namátkou jmenujme keramické, skleněné, dřevěné nebo kovové mozaiky a jejich kombinace v různých povrchových úpravách – lesklých, metalických, matných, hladkých či strukturovaných. Různí se také tvary jednotlivých dílků; od tradičního čtverce přes obdélníky, kruhy až po šestihrany a kamínky. Podobná rozmanitost panuje v rozměrech; od 0,8 až po 5, 10, 20, 30 i 40 centimetrů,“ uvádí designérka Martina Šimková z Perfecto design.

Foto: designbath

Máte rádi netradiční věci? Pak by se vám mohla zalíbit mozaika Capri výrobce Porcelanosa. Tip pro méně odvážné – prodává se i v bílé barvě (rozměr 31,6 x 20 cm, 1658 Kč za 1 m^2)

Foto: perfecto design

Pokud vás zaujala tradiční mozaika či obklady v dezénu mozaiky, ale nedokážete si ji ve své koupelně reálně představit, požádejte designéry z koupelnového studia o návrh vizualizace

Více relaxace

Kde není místo pro vanu, o to pečlivěji vybíráte sprchový kout. „Moderním koupelnám 2014 budou vládnout především vestavné sprchové hlavice větších formátů zabudované do podhledu, a díky tomu se stávají téměř bezúdržbovými. Pozvolna k nám také přichází trend začlenění sauny přímo do prostoru koupelny,“ říká Martina Šimková. Prodávají se rovněž mini sauny vhodné třeba do panelákového bytu. Patrné je i propojování (nejen) sprchového koutu s navazující místností, například ložnicí.

Foto: perfecto design

Jedním z trendů moderní koupelny je používání sprchových hlavic, které lze instalovat i do stropních podhledů, jež opticky nevyčnívají

Foto: YIT Stavo

Čím dál víc lidí proměňuje koupelny v relaxační prostor a vybavuje je například saunami

A jak sprchový kout uzavřít? Podle designérky se zvyšuje popularita otevíraných dveří před posuvnými, což snižuje nároky na údržbu celé zástěny. Svou oblibu si také získávají systémy walk-in, o nichž se více dozvíte v článku Hit nejen do koupelny: „Neviditelná“ sprcha! O co jde?.

Foto: À la maison

Sladit moderní koupelnu v přírodních tónech s ručníky a osuškami není žádný problém, jak dokládá kolekce Möve SPA z 80 procent bavlny a 20 procent lnu (například ručník 50 x 100 cm za cena 450 Kč)

Jemnější jsou milejší

V oblasti sanity a baterií je výběr tvarů nepřeberný, avšak nedá se přehlédnout, jak se přísně hranaté tvary postupně zjemňují. A tloušťka sanity? I tady najdete obrovskou variabilitu, například se nabízejí umyvadla ultratenká i v masivním provedení. Petr Laube z Keramiky Soukup připomíná, že stále dokonalejší jsou i vodovodní baterie – nejen pěkné na pohled, ale také komfortnější (bezdotykové) a úspornější (snižující průtok vod z kohoutku).

Foto: laufen

Umyvadla SaphirKeramik díky přídavku minerálu korund poskytují větší pevnost a tvrdost. Proto je lze vyrábět se stěnami tenkými 2 milimetry (například o rozměrech 36 x 36 cm za 9547 Kč)

Foto: sapho

Kámen je jedním z motivů letošních trendy obkladů a dlažby. Můžete je doplnit umyvadlem Blok 11 z přírodního leštěného materiálu (průměr 42 cm, výška 14 cm, za 5790 Kč)

Foto: Keramika Soukup

Vanová a sprchová stojící baterie k vaně v prostoru Kludi Balance bílá/chrom se skrytým perlátorem umožňuje nasměrovat proud vody, kam je potřeba podle typu a tvaru vany (za 51 836 Kč). Ve stejném designu se prodává i umyvadlová baterie

Pořádek na míru

V oblasti koupelnového nábytku jsou podle designérky patrné především dva trendy: zvyšující se nároky na promyšlené úložné prostory i ochota investovat do nábytku na míru. Cena je sice důležitá, avšak vyšší náklady na nábytek na míru se vracejí v podobě komfortu (individuální volba funkcí – automatické dovírání neboli tlumený pojezd, mechanické dotykové otevírání, osvětlení, skryté elektrické zásuvky…), přizpůsobení se dispozicím konkrétní koupelny nebo volbě materiálů i povrchových úprav.

Foto: sapho

Praktická ukázka stěhování přírody do koupelny – nový nábytek Prim od designéra Ondřeje Petra je z cedrového dřeva. Ale protože kromě elegance řešíme i úložné prostory, je vybavené zásuvkou s automatickým dovíráním (různé délky, například 125 x 72 x 50 cm za 18 890 Kč)

Foto: Ravak

Od března bude v prodeji řada novinek, které rozšíří stávající nabídku koupelnového vybavení Chrome autora Kryštofa Nosála. Nás zaujala nejen nová keramická umyvadla, ale i skříňky, které k nim přesně pasují (bílé nebo šedé provedení, například skříňka pod umyvadlo o šířce 55 cm bude stát od 9490 Kč)

Foto: Dřevojas

Podumyvadlová skříňka Print zaujme nejen grafikou květin, ale i úložným prostorem – zásuvkami s organizérem (skříňka o šířce 50 cm včetně umyvadla od 8890 Kč)

Na současných koupelnových trendech je sympatická jejich přirozenost, ostatně, když už měníte koupelnu, pak ji přece chcete mít pěknou dlouhá léta!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.