Článek
Profesorka psychologie Susan Krauss Whitbourne z Massachusettské univerzity v Amherstu sestavila pro magazín Psychology Today jednoduchý test, kterým si snadno ověříte, zda se vyznáte ve všech úskalích partnerských vztahů. Test má 10 otázek a za jeho úspěšné absolvování se považuje minimálně 6 správných odpovědí.
Nejdříve si přečtěte otázku, zamyslete se nad odpovědí, a následně si zjistěte, zda byla vaše teorie správná, nebo se aspoň přibližovala uvedeným závěrům.
1. Jak se nejlépe vyhnout rozvodu?
Odpověď: Rozchodu se dá nejlépe zabránit tak, že páry si navzájem chrání sebeúctu a eliminují pocit studu, což potvrzuje i dva roky starý průzkum zpracovaný psycholožkou Brandi Frisby z University v Kentucky. Jeho závěr je takový, že největší škody napáchá ztráta identity. Chce to jen a pouze respekt!
2. Soužití před svatbou. Je pro manželství dobré?
Odpověď: To, že dva spolu žijí pod jednou střechou ještě před svatbou, zvyšuje pravděpodobnost rozvodu, neboť ty dva chudáky k manželství většinou doženou čistě pragmatické, nikoli romantické důvody – a tlak okolí. Dokládá to výzkum vědců z Denverské university (Rhoades, Stanley a Markman). Na manželství to má spíš negativní vliv.
3. Skřípe to již v začátku. Zlepší se to časem?
Odpověď: „Pokud se párům nedaří hned na počátku jejich vztahu, čas na tom nic nezmění,“ vysvětluje profesorka Susan Krauss Whitbourne s tím, že závěry výzkumu psychologa Teda Hustona z Texaské university jsou jasné. „I když pár uzavře manželství, později beztak špatně řeší konflikty,“ dodává odbornice.
4. Přitahují se protiklady?
Odpověď: „Protiklady se nepřitahují, tedy aspoň později, po odeznění euforie, ale mohou se naučit žít spolu v míru,“ popisuje profesorka psychologie s odvoláním na loňský výzkum sociální psycholožky Vanessy Bohns z University Waterloo v Ontariu, která říká, že protiklady k sobě sice cítí sympatie, ale v dlouhodobém horizontu se dostávají přes problémy snáze lidé, kteří na život sdílejí podobné názory.
5. Končí polovina všech manželství rozvodem?
Odpověď: Podle profesorky Susan Krauss Whitbourne jsou rozvodové statistiky trochu přehnané. „Míra rozvodovosti se vypočítává vydělením počtu rozvodů za daný rok s přihlédnutím na počet sňatků v tomtéž roce. Jenže někteří lidé se rozvádí třeba po deseti, dvaceti letech, takže výsledky jsou celkem zkreslené,“ objasňuje odbornice.
6. Když se snaží jen jeden, udrží to vztah funkční?
Odpověď: „Snaha pouze jednoho z nich ohrožuje dlouhodobé zdraví vztahu,“ ještě dodává profesorka Susan Krauss Whitbourne. Vždyť musí fungovat přímá úměrnost přínosu a výdeje…
7. Vyřeší „pauza“ ve vztahu partnerský konflikt?
Odpověď: Na chvíli se rozejít? Prý to není dobré řešení konfliktů. À propos, pocity by se neměly držet pod pokličkou, zeslabují vztah. To si to radši vyříkejte hned!
8. Příchod dítěte. Zničí romantiku a pohodu?
Odpověď: Radikální změna životního stylu s příchodem dítěte je nesporná, nicméně přechod k rodičovství nemusí vztah zabít. „Jistá velká analýza 37 studií prokázala, že manželská spokojenost se u nových rodičů nesnižuje,“ říká Susan Krauss Whitbourne.
9. Mají rodiče podporovat své děti v krizových situacích?
Odpověď: Výzkumnice Karen Fingerman z Texaské university v Austinu zjistila, že když rodiče poskytují svým dětem podporu v dobách stresu, tak z toho mladí mají psychologický prospěch. V opačném případě z nich vyrostou nevyrovnané osobnosti...
10. Vzpomínky na „staré dobré časy“. Pomáhají?
Odpověď: Loňský výzkum psychologů Susan Osgarbyové a Kima Halforda z australské University v Queenslandu prokázal, že pozitivní vzpomínky mají efektivní dopad na kvalitu partnerských vztahů!
Tak co, jak moc se vaše odpovědi lišily od těch správných?