Hlavní obsah

Tohle jsou nejhorší místa pro hádku s partnerem. Vyhněte se jim!

Foto: Profimedia

Jsou chvíle, kdy se partnerská hádka vyloženě nehodí

Možná se s partnerem nehádáte často, a když už to přijde, umíte své spory řešit. Jenže co když se neshodnete na vyloženě nevhodném místě? Třeba před známými, nebo před dětmi? Jak z toho vybruslit?

Článek

I v tom nejpohodovějším vztahu přijdou chvíle, kdy jste na sebe naštvaní, jeden z vás udělá něco, co toho druhého vytočí, v něčem se neshodnete. A hádka je na světě. Jenže jsou chvíle a situace, kdy se to vyloženě nehodí. Tohle je pět nejčastějších.

Před dětmi

Každý, kdo má doma alespoň jednu ratolest, ví, že hádat se před dětmi není dobré. Jenže pokud zrovna dítko nespí, je těžké se před ním někde zašít a vyřešit osobní spor s partnerem. Jak tedy postupovat? „Když hádka, tak vysvětlení i pro děti. Vždy říkám, když děti vidí zraňováni, tak ať vidí i hojení, tedy uklidnění, komunikaci a vyřešení,“ říká terapeutka pro děti, rodiny a mezilidské vztahy Lucie Mucalová.

Vykazovat dítě za dveře, nebo nastolit doma tichou domácnost, není řešení, naopak je to možná to nejhorší, co můžete udělat. „Nebojte se s dětmi o konfliktech bavit. Hádky jsou součásti života. Nejsem zastáncem toho, aby se věci neřešily nebo odkládaly na čas, až budou děti spát. Hádky a neshody jsou od toho, aby se řešily a promenovaly. Pamatujte, jako dospělí ukazujete svým dětem, jak se k hádce postavit a řešit ji,“ dodává Lucie Mucalová.

Foto: Profimedia

Když jsou svědky vašich neshod děti, je potřeba jim vše řádně vysvětlit, nebát se o konfliktech hovořit

Když není úniku

Dalším nepříjemným místem, kde může dojít k partnerské rozmíšce, je například auto, letadlo, vlak či dovolená. Jednoduše místo, kde není úniku, kde nelze odejít a trochu se vydýchat, než začnete cokoli řešit.

A v tom také tkví největší riziko. Nemáte kde vyventilovat své emoce, takže tyhle hádky pak bývají velmi bouřlivé. A také nekonstruktivní! Prostě na sebe jen nesmyslně ječíte, vypouštíte, co vám zrovna přijde na mysl, je to jak exploze.

Rada je v tomto případě jediná. Pokuste se ovládnout, pokud je to možné, zastavte, dopřejte si pauzu na kávu, chvíli mlčte a přemýšlejte o tom, co chcete přesně říct. Sebeovládání je vaší jedinou šancí!

Před kamarády

Může to být večírek, návštěva, prostě situace, kdy jste se sešli s kamarády, známými, možná třeba s kolegy ze zaměstnání. Atmosféra by měla být uvolněná, všichni se přišli bavit. Jenže mezi vámi dvěma to vře. Můžete odejít, nebo se poštěkat před publikem.

Pokud se ale umíte ovládat a dokážete vše vyřešit klidnější diskusí, je nejlepší to udělat hned na místě. „Samozřejmě záleží na tom, o jak bolestivé a citlivé téma jde. Zpravidla to bývá ale tak, že ženy se dotkne nějaké partnerovo chování. Pak je v pořádku nastavit si nějakým rozumným způsobem hranice, a to je dle mého názoru vhodné udělat i na veřejnosti,“ radí koučka partnerských vztahů ze Školy pro ženy Kateřina Matláková.

Foto: Profimedia

Mejdan s přáteli není nejlepším místem na hádku

Před rodiči

Na tohle pozor. Rodiče vaše či vašeho partnera obvykle jakékoli, byť velmi drobné, rozmíšky svých potomků těžce nesou. Nevědí, jak přesně žijete, jak mezi vámi funguje komunikace, takže i to, co vy pokládáte za banalitu, oni mohou vnímat jako předzvěst rozvodu. Vy budete již dávno v naprostém klidu, spor bude vyřešen, oni ale nebudou týdny spát, protože si budou v hlavě přehrávat černé scénáře. Proto se před rodiči nikdy nehádejte, a to ani když jde o klidnější výměnu názorů!

Před spánkem

Občas se to stane. Po náročném dni uléháte do postele a najednou přijde něco, co mezi vámi vyvolá neshodu. Nikdy to ale neutínejte tím, že je pozdě, že prostě chcete spát! Jít spát rozhádaní je snad to nejhorší, co můžete udělat. Stejně se nevyspíte dobře, předzvěst hádky bude stále ve vaší hlavě.

Držte se pravidla, že do čisté postele se chodí s čistou hlavou! Jakékoli spory musí být vyřešeny dřív, než půjdete doopravdy spát! Jen tak se můžete těšit na druhý den!

Zažili jste někdy situaci, kdy jste se pohádali na naprosto nevhodném místě či v nevhodnou chvíli?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.